Problem z instalacja

Pomoc dotycząca instalacji systemu
nequ
Posty: 12
Rejestracja: 02 listopada 2006, 19:30
Lokalizacja: WARSZAWA

Problem z instalacja

Post autor: nequ »

Witam, mój problem (chyba) dotyczy gruba. Niżej jest fotka jaka mi sie pokazuje kiedy odpalam kompa po tej wstepnej intalacji http://i36.photobucket.com/albums/e5/NEQU/deb.jpg

wpadłem wiec na pomysł zeby odpalic debiana z susa (z płytki od niego) bo ejst tam opcja uruchom zainstalowany system i zaznaczyłem debinana. No wiec jakos sie odpalił i zaczeła sie głebsza instalacja ale wogle nie chciał 2 płytki (mam 2 dvd) no nic, cos tam sie kopiowało robie reboot i znowu to samo - error 25. Jakby grub od suse gryzł sie z tym od debiana. Będe wdzeczny za wszelka pomoc. pozdr nequ
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Opisz trochę dokładniej co jest bo ja Cię nie do końca rozumiem ale wywnioskowałem, że: masz zainstalowane suse i gruba, próbujesz odpalić instalator Debiana ale gdy to robisz to grub wywala Ci błąd, więc odpaliłeś jakoś to przez suse, zainstalowałeś Debiana ale grub wywala Ci błąd 25, tak, dobrze Cię rozumiem? :)


Pozdrawiam!
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Grub Manual pisze:25 : Disk read error
This error is returned if there is a disk read error when trying to probe or read data from a particular disk.
Problem dotyczy próby odczytu z dysku, którego dokładnie nie wykrywa. Miałem podobny problem.

Grub jest instalowany w MBR, są tam zapisane informację o wszystkich dyskach i partycjach. Jeśli posiadasz kilka dysków, to może zdarzyć się tak że przy instalacji mają one inną kolejność, lub są inaczej nazywane niż przy starcie komputera. Spróbój zamienić w biosie kolejność dysków, jak masz kilka.

Aha i dokładnie opisz problem, jaki sprzęt, jaka wersja gruba itd.
nequ
Posty: 12
Rejestracja: 02 listopada 2006, 19:30
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: nequ »

problem : po instalacji debiana niemoge odpalic gruba (error 25). Zaraz spróbuje porade @Debiana i powiem (mam 2 dyski i debiana zainstalowałem na innej niz susa i window)

edit:
Dziwna rzecz ... odpalałem wszystkie mozliwosci dysków i zawsze odpala sie grub z susa (bez mozliwosci wybrania debiana). Pokaze teraz jak wyglada podział moich dysków .. podejrzenia duzo zajął debian, a wziełem automatycznie zeby sie zainstalował tam gdzie jest najwiecej miejsca ... no i wszystko zjadł (i niewiem gdzie on wogle swap umieścił) ---> http://i36.photobucket.com/albums/e5/NEQU/dyski.jpg
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Podziel sobie przy instalacji partycje ręcznie. Napisz jak wykrywa Ci dyski i partycje instalator. Utwórz trzy partycje:
1: /boot z systemem ext2 ustaw flagę na bootowalna/uruchamialna przydziel na to ok 100mb(to i tak duzo)
2: swap
3: / z systemem plików ext3

zapamiętaj numerki partycji i dysków(potem jak grub niewłaściwie będzie ustawiony ręcznie sobie zmienisz). Czasem jest problem z wykryciem drugiego dysku, więc po to te przestawienia kolejności.

Teraz powiem Ci co było u mnie. Dwa dyski jeden sata drugi ide, w instalatorze oba wykrywane jako sda i sdb. Na sdb zainstalowałem debiana, ale po instalacji nie uruchamiał mi się, wyskakiwał błąd Waiting for root file system. Pomogła zmiana w grubie wpisu root=/dev/sdb11 na root=/dev/sda11

Mam nadzieję że dasz radę go zainstalować i uruchomić.
nequ
Posty: 12
Rejestracja: 02 listopada 2006, 19:30
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: nequ »

a ile dac na swap i ext3 ?
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

nequ pisze:a ile dac na swap i ext3 ?
Swap jest uzależniony od tego ile masz ramu. Ja dałem 512Mb a mam 1024Mb ramu. Ogólnie to czytałem gdzieś że powinno się dawać nie mniej niż ilość ramu. Jak masz dużo pamięci to nie potrzeba Ci dużego swap'a robić.

A na ext3 dajesz tyle ile chcesz mieć do dyspozycji dysku.

Próbowałeś czy uruchamia Ci się system, czy dopiero pierwszy raz będziesz od tamtej pory instalowal?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Ja mam 1GB ramu i 2GB swap :mrgreen: Jakoś tak wyszło. Ale jeśli masz 512 ram to nie dawaj więcej niż 1GB na swap, śmiało możesz dać 512 ale jeśli uważasz, że 512 nie wystarczy to daj 1GB. A co do ext3 to daj tyle ile uważasz.




Pozdrawiam z Trójmiasta!
nequ
Posty: 12
Rejestracja: 02 listopada 2006, 19:30
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: nequ »

instalowalem go juz ze 3 razy ale nigdy niedzielilem na takie partycje tak jak Ty mi poradziłes, zaraz to zrobie. No mam 512 czyli dam z giga na swap (mam spory dysk wiec nie zydze :) ) Wczesniej jak instalowalem to sie nie chcial odpalic init 5 czyli tak jakbym nie zainstalowac zadnego srodowiska graf. (przez to ze tyle razy formatowałem ta partycje na debiana to smart mi mowi ze dysk stracil 2/20 punktow zdrowia :( )
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Możesz jeszcze zrobić osobno i /home, /var, / no i to co sobie zażyczysz :) ale to już zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ja mam osobno / i /var no i swap.



Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ