Otwórz za pomocą

Pomoc dotycząca instalacji systemu
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Otwórz za pomocą

Post autor: lcoyote »

Witam, działam w środowisku Mate i mam z dawnych czasów (bo zawsze tak robię) archiwum porad (od Debiana po SuSe i Manjaro) -by nie musieć szukać w necie wszelakich informacji. Kilka dni temu po raz drugi instalowałem Debiana (pierwszy w niepamiętnych czasach jeszcze z instalatorem tekstowym). Spodobał mi się ten system, widać że dopracowany DZIĘKI DEWELOPERZY :cool:
Jednak kilku rzeczy nie udaje mi się znaleźć - otóż wszelkie pliki notatnika muszę uruchamiać ...otwórz za pomocą i wybierać ...inny a na końcu Pluma. Choć mam zaznaczone zapamiętanie tego programu dla "Zwykły dokument tekstowy" i tak w kółko. Nie widzę możliwości zmiany tego.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Otwórz za pomocą

Post autor: fnmirk »

Zainteresuj się oprogramowaniem z rodziny: xdg-utils, konkretnie poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

man xdg-mime
Dodatkowo sprawdź ustawienia edytora:

Kod: Zaznacz cały

update-alternatives --config editor
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Otwórz za pomocą [solved]

Post autor: lcoyote »

Znalazłem rozwiązanie, ale poniekąd przy innym problemie (do tej pory nierozwiązanym, ale to w nowym poście)
Krusader (odmówienie hasła admina)

Odmówiono pozwolenia.
Prawdopodobnie niepoprawne hasło, proszę spróbować ponownie.
Na pewnych systemach musisz być w specjalnej grupie (najczęściej: wheel), aby móc użyć tego programu.
w konsoli poinformowało mnie, że należy
/usr/bin/krusader --left='/etc' --right='/home/nazwa_użytkownika'
i że brakuje bibliotek
Dostępne wtyczki platformy to (i zainstalowane): vnc, wayland-egl, wayland xcb, minimal (dwie niezainstalowane zaznaczyłem do instalacji) i następnie The CM-Super
już teraz przynajmniej pliki notatnika otwierają się normalnie, a nie poprzez ...otwórz z
Problem rozwiązany (która z tych bibliotek naprawiła? nie mam pojęcia niestety)
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Otwórz za pomocą

Post autor: lcoyote »

No ale jeszcze musiałem odinstalować remmina-common (do podłączenia zdalnego pulpitu) - bo czegoś takiego nie używam.
ODPOWIEDZ