Debian Dual Boot Windows 10

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

Mam plan zainstalować aktualną wersję Debiana po postawieniu Windowsa 10 na dysku twardym. Głównym problemem, a raczej zamierzonym efektem jest aby system linuksowy znajdował się na partycjach logicznych. Czy jest to w ogóle możliwe.

1. Pierwszym krokiem będzie instalacja Win 10, OS microsoftu typowo po instalacji utworzy nam 3 partycje podstawowe

i oto tak:
/dev/sda1 będzie posiadał flagę boot i zajmował 50MB
/dev/sda2 będzie dyskiem C:\ na którym znajdują się wszystkie pliki systemu operacyjnego
/dev/sda3 będzie windowsową partycją wymiany zajmującą 500MB z flagą msftres

Przeważnie po tym kroku tworzę partycję rozszerzoną, gdzie pierwsza partycja logiczna /dev/sda5 z ntfs służy do tego aby przechowywać dane pomiędzy systemami

I oto moje obecne pytania (bo taki prototypowy system udało się postawić po instalacji Linux Mint na którym obecnie piszę te słowa):
1) Czy jeśli partycja /boot została utworzona jako logiczna czy ona w ogóle działa, bo przykładowo w stanie obecnym jest na niej zajęte tylko około 1MB z 512MB całkowitego rozmiaru (/dev/sda7), ale podejrzanie rośnie rozmiar /dev/sda3 gdzie zajęte jest 499/412MB
2) root / może być na partycji logicznej? ogólnie zastanawiam się czy tak może być, podobnie jak przy /home, /boot, SWAP
3) Na partycji rozszerzonej w układzie MBR mogą czy nie znajdować się więcej niż 4 partycje logiczne? bo aktualnie mam ich tyle

2. Tutaj powinienem przystąpić do instalacji Debiana, ale wszystko chcę na logicznych postawić i nie wiem czy ma to sens, mam wrażenie że tylko windowsowa partycja wymiany działa, a w dodatku Mint z niej korzysta, a swoją którą utworzył nie używa

Obrazek

Jak to ogólnie działa jeśli mam zainstalowanego GRUB'a? System bootuje się z windowsowej /dev/sda1... trochę pomieszałem nawet nie wiem czy mam na tym Mincie SWAP'a, miałem napisać że windowsowa partycja wymiany jest wykorzystywana /dev/sda3, a boot na sda7 nie. Czyli co sda1 ładuje boota, a później przełącza się na logiczną boot sda7 i wtedy Linux Mint jest wczytywany?
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: marcin1982 »

Systemu mającego działać w trybie UEFI by design nie zainstalujesz na dysku o tablicy partycji BIOS/MBR.

Linuks może siedzieć na partycjach logicznych, ale /dev/sda7 jest zbędna [ POPRAWIONE ]

Pod koniec instalacji linuksa instalator pyta gdzie zainstalować Grub2 i wtedy przy jednym dysku twardym jedynym możliwym wyborem jest /dev/sda, czyli główny rekord rozruchowy (MBR). Grub2 nadpisze swoim kodem kod rozruchowy systemu na W.

Piszesz, że:
po postawieniu Windowsa 10
Co zrobić? Nie kombinować tylko zabezpieczyć dokumenty/dane/sejwy z Metina na pendrive, dysku zewnętrznym lub w chmurze, zaorać wszystkie partycje, zmienić tablicę partycji dysku na GPT, utworzyć potrzebną ilość partycji podstawowych (tylko takie można tworzyć przy GPT), w tym pierwsza obowiązkowa EFI/ESP i instalować najpierw Windows, potem linuksa.

Pamiętaj o tym, że EFI ma być włączone, a secure boot wyłączone. Jak chcesz koniecznie używać secure boot w linuksie, można się pobawić na piechotę:
https://wiki.debian.org/SecureBoot .
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

1)
Systemu mającego działać w trybie UEFI by design nie zainstalujesz...
Od kiedy Debian wymaga nowoczesnego sprzętu? To jakim cudem taki Linux Mint czy Manjaro ruszyło na moim starym komputerze i BIOS był wystarczający, no niestety w moim przypadku na dysku GPT nie mogę mieć, tylko zwykłe MBR/ms-dos.

2)
ale /dev/sda8 jest zbędna
System instalowałem automatycznie przez instalator, akurat ta partycja (sda8) w moim przypadku to główny katalog root Linux Mint, którego używam, został jeszcze stworzony sda7. Jeśli chodzi o /dev/sda6 to na tym był Manjaro postawiony, ale się wysypał i nie umiałem go naprawić, więc zostawiłem tylko najważniejszy plik i czasem go podmontowywałem.

3)
Grub2 nadpisze swoim kodem kod rozruchowy systemu na W
No że bootloader nie będzie windowsowy działał, to ja wiem o tym doskonale.

4)
zmienić tablicę partycji dysku na GPT
Koniecznie? A na starych zasadach się nie da, gdzie istniały tylko 3 partycje podstawowe i 1 rozszerzona na wiele logicznych?

Moim zdaniem skoro na dystrybucjach pochodnych od debianowych, działa to tak w miarę ok, to czemu instalacja na czystym Debianie miałaby się nie powieść?

Pewnie będzie działało, chociaż głowy nie daję sobie uciąć. To chodzi mi w sumie o to czy ten Linux Mint wykorzystuje teraz /dev/sda7 skoro działa czy ta partycja była stworzona nie potrzebnie i można usunąć.

Gdybym nie miał ważnych plików to mógłbym sda5 i sda6 usunąć całkowicie. W sumie to tylko takie magazyny na dane.

To co? Nie ruszy mi instalator Debiana jak dysk mam w tablicy msdos. Bo jeśli bym utworzył /boot o wielkości 1G, jako logiczną, do tego następne dwie partycje / i /home jako logiczne to to nie ma prawa działać?

5)
Linuks może siedzieć na partycjach logicznych, ale /dev/sda8 jest zbędna.
Co masz na myśli?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: fnmirk »

Zacząłeś od „górnego C”, a prostej rzeczy nie zrozumiałeś. To wersja systemu Windows wymusza typ tablicy partycji. Debian (Linux) nigdy nie grymasił odnośnie tablicy partycji.

https://www.diskpart.com/gpt-mbr/differ ... -1203.html
https://www.system-rescue.org/disk-part ... sk-layout/
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: marcin1982 »

Od kiedy Debian wymaga nowoczesnego sprzętu? To jakim cudem taki Linux Mint czy Manjaro ruszyło na moim starym komputerze i BIOS był wystarczający, no niestety w moim przypadku na dysku GPT nie mogę mieć, tylko zwykłe MBR/ms-dos.
Chodziło mi o partycję /dev/sda7 - źle popatrzyłem.

Debian nie wymaga nowoczesnego sprzętu. Po prostu pokazałem ci możliwe scenariusze, możesz instalować tak jak jest, ale partycja /dev/sda7 jest zbędna, bo jest konieczna przy włączonym UEFI, które nie może być użyte / włączone przy obecnej tablicy partycji dysku.
Koniecznie? A na starych zasadach się nie da, gdzie istniały tylko 3 partycje podstawowe i 1 rozszerzona na wiele logicznych?

Moim zdaniem skoro na dystrybucjach pochodnych od debianowych, działa to tak w miarę ok, to czemu instalacja na czystym Debianie miałaby się nie powieść?

Pewnie będzie działało, chociaż głowy nie daję sobie uciąć. To chodzi mi w sumie o to czy ten Linux Mint wykorzystuje teraz /dev/sda7 skoro działa czy ta partycja była stworzona nie potrzebnie i można usunąć.
Da się na starych zasadach. Po prostu niepotrzebnie utworzyłeś /dev/sda7 i Mint nie wykorzystuje tej partycji.

Osobna partycja montowana w punkcie /boot nie jest konieczna, wystarczy / (root), /home i ewentualnie partycja wymiany swap (jeśli hibernacja będzie używana).

Co zrobić?
1. Usunąć partycje /dev/sda6, /dev/sda7, /dev/sda8
2. Utworzyć partycję 30GiB na głowny system plików "/'
3. Utworzyć partycję na katalog domowy "/home" (reszta miejsca w zależności od tego czy będzie tworzona partycja swap)
4. Instalować Windows, instalować linuksa, Gruba w głównym rekordzie rozruchowym dysku, czyli /dev/sda (bez numeru).
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

Systemu mającego działać w trybie UEFI by design nie zainstalujesz
Czyli to Windows 10 miałeś na myśli, że jest zaprojektowany (z myślą) tylko i wyłącznie do pracy z UEFI?

Bo dziwne, że mi domyślnie Windows się zainstalował z msdos, więc zainstalowałem, a przekonanie że zrobili go wyłącznie pod UEFI jest błędne.

Jak pierwszy raz przeczytałem to twoje zdanie to pomyślałem o Debianie. I się zdziwiłem że próg wymagań podnieśli, a przy innych linuksach nie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A jeśli teraz utworzę w instalatorze Debiana nową partycję /boot 1GB to ona jak zostanie stworzona nie przyjmie tak samo punktu montowania /boot/efi/, jak to było w przypadku Linux Mint? To znowu okażę się niepotrzebna?

W ogóle jak teraz mogę sprawdzić i gdzie szukać wpisów odpowiedzialnych za to na Mincie... Chciałbym ręcznie odmontować /dev/sda7, właściwie to skopiować cały potrzebny wpis. Chciałbym to odmontować, skopiować pliki 1.02MB, potem sformatować i w razie wystąpienia problemów przywrócić pliki i znowu podmontować, tak jakby nic nie było ruszane. Chcę się przekonać czy rzeczywiście ta partycja jest do niczego niepotrzebna.

Debian utworzy mi poprawnie /boot czy nie? A absolutnym minimum nie jest zrobienie partycji na /boot i drugiej na /?
Bo w taki sposób chciałbym to zrobić:
1. logiczna /boot (ale mówicie że jeśli jest /boot/efi to to nie będzie działać, czyli tego nie tworzyć?)
2. logiczna / (mógłbym to jeszcze z home połączyć, ale nie)
3. logiczna /home

Można postawić system bez /boot? Myślałem że w /boot są pliki konfiguracyjne GRUB'a i wykryte systemy.

Konkretne nazwy programów bym jeszcze potrzebował do sprawdzenia rozmiarów poszczególnych katalogów na dysku, ogólnie żeby mi to jakoś ładnie przedstawiał, najlepiej całe polecenie apt install nazwa_pakietu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: fnmirk »

Przedstaw wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

inxi -Fr --usb
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

Wynik:

Kod: Zaznacz cały

System:
  Kernel: 5.4.0-88-generic x86_64 bits: 64 
  Desktop: Cinnamon 5.0.5 Distro: Linux Mint 20.2 Uma 
Drives:
  Local Storage: total: 465.76 GiB used: 63.50 GiB (13.6%) 
  ID-1: /dev/sda
  size: 465.76 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 107.28 GiB used: 63.50 GiB (59.2%) fs: ext4 dev: /dev/sda8 
Nie ma tam nic interesującego, a potrzebnego do tego wątku.

Kod: Zaznacz cały

USB:
  Hub: 1-0:1 info: Full speed (or root) Hub ports: 3 rev: 2.0 
Ostatnio zmieniony 15 października 2021, 12:29 przez INITIAL, łącznie zmieniany 2 razy.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: fnmirk »

Napisałeś kwiecisty tekst, a jak przychodzi do konkretów to wiesz lepiej. Komu ma służyć ten temat?

Przeczytaj od początku dokładnie wątek.
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

Dokładny model CPU, GPU, adres MAC, nazwa klawiatury i myszy, adaptera USB WiFi i nazwa producenta nie powinny być potrzebne na potrzeby tego wątku. Tak myślę.

Kod: Zaznacz cały

System:
  Host: mojpc Kernel: 5.4.0-88-generic x86_64 bits: 64 
  Desktop: Cinnamon 5.0.5 Distro: Linux Mint 20.2 Uma 
Machine:
  Type: Desktop System: producentpc product: modelnazwapc 
  v: N/A serial: <superuser/root required> 
  Mobo: producentpc model: 111A serial: <superuser/root required> 
  BIOS: producentpc v: K01 v05.90 date: 04/16/2013 
CPU:
  Topology: quad rdzenie model: Intel Core model bits: 64 type: MCP 
  L2 cache: 2000 KiB 
  Speed: 1200 MHz min/max: 1200/1300 MHz Core speeds (MHz): 1: 1200 2: 1200 
  3: 1300 4: 1200 
Graphics:
  Device-1: NVIDIA jakastam driver: nvidia v: 470.63.01 
  Display: x11 server: X.Org 1.20.11 driver: nvidia 
  unloaded: fbdev,modesetting,nouveau,vesa tty: N/A 
  OpenGL: renderer: NVIDIA GeForce jakastam/PCIe/SSE2 
  v: 4.6.0 NVIDIA 470.63.01 
Audio:
  Device-1: Intel cos Series/cost Family High Definition Audio 
  driver: snd_hda_intel 
  Device-2: NVIDIA cos High Definition Audio [GeForce cos] 
  driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k5.4.0-88-generic 
Network:
  Device-1: Intel cos Gigabit Network driver: e1000e 
  IF: eno1 state: down mac: 00:00:00:00:00:00 
  Device-2: wifi Wireless Adapter type: USB driver: mt7601u 
  IF: wlx00e010004d02 state: up mac: 00:00:00:00:00:00 
Drives:
  Local Storage: total: 465.76 GiB used: 63.51 GiB (13.6%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: producent model: jakistam 
  size: 465.76 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 107.28 GiB used: 63.51 GiB (59.2%) fs: ext4 dev: /dev/sda8 
USB:
  Hub: 1-0:1 info: Full speed (or root) Hub ports: 3 rev: 2.0 
  Hub: 1-1:2 info: Intel Integrated Rate Matching Hub ports: 6 rev: 2.0 
  Device-1: 1-1.4:3 info: mysz type: Mouse 
  rev: 2.0 
  Hub: 2-0:1 info: Full speed (or root) Hub ports: 3 rev: 2.0 
  Hub: 2-1:2 info: Intel Integrated Rate Matching Hub ports: 8 rev: 2.0 
  Hub: 3-0:1 info: Full speed (or root) Hub ports: 4 rev: 2.0 
  Device-2: 3-3:2 info: klawiatura type: Keyboard,HID 
  rev: 1.1 
  Device-3: 3-4:3 info: wifi Wireless Adapter type: Network 
  rev: 2.0 
  Hub: 4-0:1 info: Full speed (or root) Hub ports: 4 rev: 3.0 
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 31.0 C mobo: N/A gpu: nvidia temp: 36 C 
  Fan Speeds (RPM): N/A gpu: nvidia fan: 33% 
Repos:
  No active apt repos in: /etc/apt/sources.list 
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/google-earth-pro.list 
  1: deb [arch=amd64] http://dl.google.com/linux/earth/deb/ stable main
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list 
  1: deb http://linux-mint.froonix.org uma main upstream import backport
  2: deb http://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/ubuntu focal main restricted universe multiverse
  3: deb http://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/ubuntu focal-updates main restricted universe multiverse
  4: deb http://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/ubuntu focal-backports main restricted universe multiverse
  5: deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ focal-security main restricted universe multiverse
  6: deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ focal partner
Info:
  Processes: 212 Uptime: 2h 21m Memory: 7.72 GiB used: 1.43 GiB (18.5%) 
  Shell: bash inxi: 3.0.38 
Ostatnio zmieniony 15 października 2021, 12:31 przez INITIAL, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ