Instalacja na tym samym SSD z 2-ma Win i start z bootmenu win

Pomoc dotycząca instalacji systemu
saass
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2021, 08:13

Instalacja na tym samym SSD z 2-ma Win i start z bootmenu win

Post autor: saass »

Witam wszystkich

mam w laptopie dysk SSD z 2-ma windowsami (W10 i W8) i pozostawione celowo miejsce na końcu dla Linuxa.
komp staruje z bootmenu win gdzie wybieram który windows ma się uruchomić => chciałbym aby tak pozostało po instalacji Debiana oraz dodaniem go w tym samym menu do opcji startu - nie zaś start wszystkich systemów z gruba..

kiedyś już b.dawno temu za czasów chyba w98 bawiąc się linuxem dokonywałem instalacji w taki sposób (akurat) redhata ,gdzie grub/lilo miał nie nadpisywac chyba bootsectora a następnie po instalacji uruchamiany linux był jeszcze poprzez instalator w napędzie z płyty CD ,a następnie w linuxie wykonywana była komenda tworząca plik - chyba komenda fs (zapomniałem i może bredzę a notatki już nie znajdę) ze ścieżką do partycji z linuxem i tworzonego ta komendą pliku który miał się znależć potem na C: =>mgło to wyglądać np. tak:

fs - h /dev/hdc /dev/hda/linuch

to tylko wyobrażenie o komendzie ,przełącznik -h zmyślony (ale był jakiś) a linuch to plik który zapisany zostanie potem na C z windows i za pomoca niego mozna było uruchomić linuxa z bootmenu win dodając go do linii uruchamianych systemów..

może jest inna metoda i można zainstalować to podobnie bez zapisu bootsektora grubem a już w win easyBCD ?
niestety nie mam tego doświadczenia a nie chciałbym przy tej okazji skopać tych partycji i startu tych 2 winzgroz..

za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instalacja na tym samym SSD z 2-ma Win i start z bootmenu win

Post autor: dedito »

Możesz zainstalować Debiana na partycji utworzonej w pozostawionym miejscu.
Przy instalacji jako miejsce instalacji Grub'a wybierzesz tą partycję na której instalujesz Debiana i potem w easyBCD, możesz dodać tą instalację do programu rozruchowego Windows.
saass
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2021, 08:13

Re: Instalacja na tym samym SSD z 2-ma Win i start z bootmenu win

Post autor: saass »

i jeśli zainstaluje to na ext - easybcd też to zobaczy i uwzględni w rozruchu ?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instalacja na tym samym SSD z 2-ma Win i start z bootmenu win

Post autor: dedito »

Tak.
Polecam zapoznać się z możliwościami easybcd.
https://neosmart.net/wiki/easybcd/suppo ... g-systems/
ODPOWIEDZ