Laptop z debian 10.6 czarny ekran.

Pomoc dotycząca instalacji systemu
diablok1
Posty: 2
Rejestracja: 05 grudnia 2020, 22:45

Laptop z debian 10.6 czarny ekran.

Post autor: diablok1 »

Witam, jestem tu nowy.
Od ponad miesiąca próbuje zainstalować linuxa na laptopie lenovo idepad 330arr(ryzen5 2500u), próbowałem różne lecz laptop jest uparty i akceptuje tylko linuxy od kernel 5, mimo wymogów to i tak efekt był ten sam(zawieszał się) już zmęczony tym wszystkim,postanowiłem dać ostatnią szansę i zainstalować debian 10.6 na kernel nie patrzyłem, instalacja przebiegła pomyślnie, zrestartował, pojawiła się informacja o kernel(szybko widoczne z 1 sekundę) i czarny ekran. i tu pytanie czy jest możliwość uruchomienia debiana na tym laptopie?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Laptop z debian 10.6 czarny ekran.

Post autor: dedito »

Spróbuj pobrać tygodniową migawkę testinga, najlepiej ze składnikami non-free i w wersji live.
Awatar użytkownika
voti
Posty: 9
Rejestracja: 07 czerwca 2011, 23:49

Re: Laptop z debian 10.6 czarny ekran.

Post autor: voti »

@diablok1 Grub jest instalawany, czy pomijasz jego instalację?
diablok1
Posty: 2
Rejestracja: 05 grudnia 2020, 22:45

Re: Laptop z debian 10.6 czarny ekran.

Post autor: diablok1 »

Ok. zainstalowałem wersje testową, nie wiem czy to jest jeszcze 10.7 czy już 10.8 wiem tylko że pisze bullseye/sid.
kernel 5.9 , laptop bez problemu się uruchomił, pierwszy zgrzyt zębów to brak sterownika wifi oraz programu/zakładki z możliwością łatwego instalowania sterowników(jak to było w przypadku ubuntu), po dwóch godzinach próby instalacji sterownika i wpisania setki komend, dałem sobie spokój, gdzie w LMDE4 też był problem z sterownikiem wifi lecz bez problemu zadziałał usb wifi, a tu na debianie nie, tylko kabel. Dzięki wszystkim za pomoc w uruchomieniu widać ze nic z tego nie będzie, zaraz pojawi się drugi problem. lepiej będzie jak z powrotem wrócę na windowsa.
Awatar użytkownika
voti
Posty: 9
Rejestracja: 07 czerwca 2011, 23:49

Re: Laptop z debian 10.6 czarny ekran.

Post autor: voti »

Zerknij w temat z poniższego linku.

„Install Realtek rtl8821CE Driver on Debian”
URL:
https://tutorialforlinux.com/2020/01/12 ... ion-guide/
ODPOWIEDZ