wykasowanie UEFI

Pomoc dotycząca instalacji systemu
kelthuzad
Posty: 18
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:44

wykasowanie UEFI

Post autor: kelthuzad »

Witam wczoraj popełniłem straszny błąd (ale o konsekwencjach dowiedziałem się dzisiaj) , a mianowicie wczoraj chciałem zrobić sobie pendriva z fedorą i użyłem komendy

Kod: Zaznacz cały

sudo dd if=scieszka of=/dev/sda1
I teraz jak nie mogę odpalić linux (działa mi tylko Windows na drugim dyski) dowiedziałem się ze to była ścieżka do folderu z dyskiem i tam był UEFI. Czy ktoś wie jak wgrać takie UEFI od nowa. Mam jak coś płytkę instalacyjną.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: wykasowanie UEFI

Post autor: marcin1982 »

Najpierw sprawdź za pomocą jakiegokolwiek linuksa livecd/liveusb, który posiada program GParted czy są pozostałe partycje, a jeśli są to czy uda się utworzyć nadpisaną partycję /dev/sda1.

Po utworzeniu partycji trzeba jej nadać UUID taki sam, jaki został zapisany dla tej partycji w pliku /etc/fstab na partycji "/". Musi mieć system plików FAT32 i flagę ESP (GParted).

Potem trzeba się zalogować do Fedory na dysku przez chroot, montując partycję ESP/EFI w punkcie /boot (najpierw "/", potem /boot).

Jeśli zalogujesz się przez chroot do Fedory - wtedy przeinstaluj pakiet grub-efi grub-efi-amd64. Przedtem najpierw trzeba utworzyć strukturę katalogów i tutaj nie pamiętam i nie mam jak sprawdzić, czy to ma być /boot/efi czy /boot/EFI/ czy coś podobnego.

Aleś se pan narobił ...
kelthuzad
Posty: 18
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:44

Re: wykasowanie UEFI

Post autor: kelthuzad »

Nie wiem czy to ma znaczenie ale linuksa mam Debian a chciałem zrobic bootalbe use na fedore

ok ale mam pytanko co do UUID jak to znaleść
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: wykasowanie UEFI

Post autor: marcin1982 »

UUID partycji, którą usunąłeś jest zapisany w pliku /etc/fstab partycji root "/" - pisałem wyżej. Po zamontowaniu możesz podejrzeć ten plik.
kelthuzad
Posty: 18
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:44

Re: wykasowanie UEFI

Post autor: kelthuzad »

A korzystał ktoś z Rescatux bo udało mi się go uruchomi ale nie wiem jaki opcje powybierać
ODPOWIEDZ