Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Pomoc dotycząca instalacji systemu
pitb
Posty: 4
Rejestracja: 31 marca 2017, 10:42

Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: pitb »

Witam
To pierwszy post, więc się krótko przedstawię. Mam na imię Piotr i zajmuję się na co dzień pecetami ale z windowsem. Ogarniam instalacje linuxów w okienkowej wersji od dawna ale tutaj jest potrzebna pomoc odnośnie wersji tekstowej.

Chyba zaczynam od dość poważnego tematu ale nie mam wyjścia. Otóż spraw dotyczy kłopotów z tabletem Asus ME400CL, który posiada procesor udający x86 (Intel Atom Z2760 Clover Trail). Większość instalacji dostępnych w necie omawia następców tego nieszczęsnego proca (np. Bay Trail). Co wyróżnia na niekorzyść ten tablet? UEFI 32 bitowe, procesor 32 bitowy, system Windows 8 only ze względu na specyfikę procesora.

To nie jest jeszcze wielki problem, udaje mi się zabutować różne systemy ale dalej wszystko staje. Dodam, że grafa to nie Intel tylko PowerVR, więc nie ma do tego sterowników na dzień dobry. Widziałem różne rozwiązania dla podobnego problemu ale nie o to mi chodzi. Otóż żaden system nie odpala zaawansowanej grafiki a potrzebuję wykasować wszystkie partycje bez konieczności instalacji całego systemu.
Po co? Bo chce zainstalować system (Win8 lub Debiana/Ubuntu) ale jest jakiś zgryz na dysku eMMC. Za pierwszym razem udało mi się odpalić na tym Windows 8 PE, odpaliłem chkdsk /F /I /C dysku systemowego. W połowie roboty chkdsk się wywalił z błędem, który już kiedyś widziałem na desktopie. W tamtym przypadku pomogło zgranie danych i usunięcie partycji. Dysk był sprawny ale system plików NTFS rozwalony tak, że nawet opcje mniej dokładnego testu nie pomagały. Po tej operacji nie udało mi się odpalić czegokolwiek, wszystkie rzeczy utykają po krótkim ładowaniu, zwykle przy próbie wyświetlenia loga czy tapety.

Pomyślałem, że mogę spróbować Debiana, który wyświetla jako jedyny przy starcie ładną tapetę a dalej utyka.
Potrzebowałbym tylko wskazania, jak stworzyć instalację LIVE na penie z minimalnym systemem (tylko konsola) z narzędziami typu partycjonowanie dysku pod konsolą. Nie potrzebuję obsługi NTFS i montowania partycji, dane nie są potrzebne. Do obsługi procka musi być w miarę nowy kernel a tu niestety większość dystrybucji została przez mnie sprawdzona (X/Ubuntu 16.04, 17.04 beta 1/2, Debian 8.7.1, PartedMagic z 2016 i 2017r., gParted 0.28.1, wszelkiej maści obrazy Win PE (Strelec, DLCD itp.). Jest kiepsko, jak widać, potrzeba niezłego fachmana.

Wyglądam pomocy z waszej strony a potem zajmiemy się bardziej przyziemnymi tematami z Debianem 8.7.1 na Dellu D630 i problemem z brakiem sterownika wifi:)

pozdrawiam
pitb
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: dedito »

Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: lizard »

Z tego co zrozumiałem, to potrzebujesz narzędzia, którym usuniesz wszystkie partycje z dysku.

Jeśli udało Ci się uruchomić Windows 8 PE (z CD, USB itp.), to jesteś w domu. Uruchamiasz narzędzie diskpart, wybierasz dysk (select disk 0 - podejrzewam, że masz jeden; w razie wątpliwości wpisz: list disk), czyścisz (clean lub clean all dla wymazania dysku). Tym samym narzędziem możesz sformatować istniejące partycje.

Do usunięcia partycji przy pomocy Linuksa proponuję - ze względu na niewielki rozmiar - obraz instalacji sieciowej Debiana i wybór Advanced options -> Rescue mode. Znajdziesz tam zarówno fdisk, jak i dd.
pitb
Posty: 4
Rejestracja: 31 marca 2017, 10:42

Re: Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: pitb »

Wersja Debiana Standard odpaliła tylko do prompta GRUB>
Czyli nie wystartowała w trybie UEFI setupa linuxa. Pogrzebie, co można z tym zrobić ale aż takim orłem nie jestem, by to wszystko przebrnąć.
Co do Windows PE, to się nie zrozumieliśmy. Udało się go tylko raz odpalić, dopóki chkdsk czegoś nie skwasił w systemie plików NTFS na partycji z systemem. Później już żaden system (Linux, Android PC, Windows PE, RemixOS w najróżniejszych odmianach) nie chciał pójść dalej niż przez pół minuty od startu. Dodam, że próbuję to na różnych penach i zewnętrznych napędach CD z dodatkowym zasilaniem (to tablet przecież jest z kabelkiem OTG). Zmieniałem kabel na specjalny OTG z wbudowanym hubem do podłączenia zewnętrznej klawiatury. Wersja NETINSTALL też była próbowana ale żadna wersja nie zajechała tak daleko, by pojawił się Login basha. Myślałem o jakiejś instalacji na penie i odpaleniu jej ale nie wiem, czy mi się to uda, bo to UEFI jest. Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: dedito »

A nie da się przestawić tego UEFI na Legacy?
pitb
Posty: 4
Rejestracja: 31 marca 2017, 10:42

Re: Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: pitb »

Niestety nie da się włączyć LEGACY. Można na szczęście wyłączyć SECURE BOOT ale to za mało. Firmware jest stary ale nie ma jak go zaktualizować, bo wymagany jest do tego działający system.
Jest opcja FASTBOOT, nie jestem pewien, czy to jest równoważne z LEGACY ale zmiana tego ustawienia nic nie zmienia w sposobie zachowania tabletu i mam wrażenie, że nie działa, bo za każdym wejściem do BIOSU FASTBOOT jest ENABLED.

Jak dla mnie, sporym problemem jest chyba też procesor, projektowo zgodny tylko z Windows 8. Jeszcze przed jego pojawieniem się pisano, że nie będzie umożliwiał uruchomienia czegokolwiek poza windows. Niestety w internecie wszystko jest proste i oczywiste. Instalacja jak na zwykłym pececie ale nie w tym przypadku.
pitb
Posty: 4
Rejestracja: 31 marca 2017, 10:42

Re: Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: pitb »

Panowie, po kolejnych dniach walki chyba się poddam.
Uruchomiłem jeszcze Clonezille z ostatniej odsłony, działa w trybie tekstowym (prawie). A mógłbym przecież zawartość jakiegoś pustego dysku UEFI/GPT przekopiować, usuwając poprzednią zawartość uszkodzonej zawartości dysku tableta. Dla porównania odnalazłem netbooka z UEFI. Niestety netbook ma autentyczny procesor Intela Atom zgodny z instrukcjami x64 i na nim w trybie UEFI Clonezilla odpala dalej niż na tablecie już po pół minucie ładowania. Tylko ekran z wyborem trybu pracy jest ekranem graficznym a dalej to tryb tekstowy. Na tablecie udaje się załadować initrd.img do 100% i dalej zwiecha, nie zmienia się już ekran a na netbooku przechodzi dalej. Zastanawiam się, czy to nie uszkodzenie sprzętowe mimo wszystko, mimo tego, że raz system się załadował w przypadku Windows 8 PE.
Sprawdziłem pobór prądu. Czasem tablet nie włączał się, trzeba było parę razy wyłączyć/włączyć, by pojawiło się coś na ekranie ale w tym czasie tablet pobierał prąd, więc niby działał a obrazu przy starcie z logiem Asusa nie było.
Temat uważam za zamknięty. Dla tych, co będą ciekawi, mogę dać jeszcze znać, jeśli zdecyduję się na jakiś reboll układu tableta. Proszę jedynie o jakąś zachętę w tym temacie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instalacja, prawie LIVE, okrojony do minimum konsoli

Post autor: dedito »

Zachęta udzielona.
Prośba spełniona: Zamykam.
Zablokowany