Ile jest potrzebnych p

Pomoc dotycząca instalacji systemu
mireks

Ile jest potrzebnych płytek do instalacji DEBIAN-a

Post autor: mireks »

Witam

Zadam z pozoru śmieszne pytanie.
Ile płytek liczy dystrybucja DEBIAN-a i które są potrzebne do instalacji?

Ja w wersji 3.1r3 doliczyłem się ponad 18-u w tym zasadniczych płytek 15-e. ¦ciągnąłem wszystkie - w pracy mam bardzo szybki dostęp tak więc nie trwało to dłużej niż godzinę.
Ale ile z nich powinienem wypalić? 3, 5, 7?

Proszę o info, bo nigdzie się nie doczytałem takich informacji. A nie mam specjalnie ochoty palić wszystkie obrazki.

Pozdrawiam
Mirek
new ---> user DEBIAN's group
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Kolega chyba nigdy nie był u wujka google :)


Więc tak: debiana możesz zainstalować nawet z dyskietki :) Ale skoro masz już płyty to w zupełności wystarczy płyta nr1. Na niej jest instalator debiana a na następnych płytkach tz. 2, 3,4 itd. są tylko pakiety, czyli inaczej programy. Skoro ściągnąłeś wszystkie płyty to wypal tylko płytę nr1. Jeżeli masz szybkiego neta to pakiety będziesz mógł pobierać z neta ale jeśli masz wolnego to będziesz mógł z płyt które ściągnąłeś.

Podsumowując: wypal pierwszą płytę i zainstaluj debiana :) Reszta płyt to tylko programy, aczkolwiek są te płyty przydatne jak masz wolnego neta itp.


Pozdrawiam!
mireks

Post autor: mireks »

Kaka' pisze:Kolega chyba nigdy nie był u wujka google :)
Przeca napisałem, że nie znalazłem nigdzie informacji. Z google korzystałem - a jakże! Ale co z tego, skoro po wpisaniu hasełka pojawia się tysiące odnosników i żadnych konkretów? :)
W FAQ też nic nie ma.

Pytałem o to ile płytek jest potrzebnych, bo np Red Hat potrzebuje 3 lub 4 - nie pamiętam.
A instalowanie przez net to dla mnie pomyłka. Może i jest to wygodne, ale za to trzeba sporo czasu czekać. Debiana chce uprawiać prywatnie, a w domciu nie dysponuje transferami na poziomie megabajtów.

Tak czy inaczej dzięki za info :)
Jeszcze jedno pytanie - czy na pierwszej płytce jest jakiś przewodnik po zawartości wszystkich pozostałych płytek? Chciałbym też wrzucić GNOME lub KDE. A nie uśmiecha mi się testowanie na żywo brakujących wolumenów :) )) Przypuszczam, że środowisko graficzne będzie na którymś z dalszych nośników.

Pzdr
Mirek
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

GNOME i KDE jest na pierwszej płytce! Tak przynajmniej jest u mnie.

Pozdrawiam!
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Jeżeli masz szybkiego neta, to ściągnij netinstall 100mb i już. Ja miałem 128 kbitów/s i tak robiłem. IMO to najlepszy sposób.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Jeżeli masz szybkiego neta, to ściągnij netinstall 100mb i już. Ja miałem 128 kbitów/s i tak robiłem. IMO to najlepszy sposób.
Jak masz szybkiego :) Ja poprzedni miałem 128 z brackim teraz mam 256 i już powoli zabieram się za testing :) ¦ciągnę jedną płytę, ja osobiście wolę z płyty instalować niż za pomocą netinstall. Szybciej jest. A potem mam już system i mogę sobie po necie chodzić i w tym samym czasie pobierać poprawki/uaktualnienia itp. Trzema słowami to określę: "Co kto lubi".

Jak kolega już ściągnął płyty to niech już z nich instaluje tym bardziej, że ściągnął sarge więc wątpię żeby były jakieś duże uaktualnienie.

Pozdrawiam!
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Ja bym na Twoim miejscu wypalił z 3-4 pierwsze płytki, tam są najważniejsze pakiety, chociaż to zależy co Ci jest potrzebne, pakiety na tych płytach są poukładane w ten sposób że na pierwszych płytach są najczęściej używane pakiety, a na ostatnich najrzadziej.

Więc ja bym na Twoim miejscy wypalił 3-4, ale to zależy co potrzebujesz.




aloha
mireks

Post autor: mireks »

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Jak narazie pierwsze starcie skończyło się dla mnie przegraną :(
Owszem - OS się instaluje, ale nie ma gnoma, nie ma nic. Jedyne co mam do wyboru podczas instalacji to
serwer www
serwer pocztowy
DNS
serwer wydruków
i parę innych pierdół.

Jest też xserwer (czy jakoś tak) ale to jakaś przedptopowa wersja X-ów (to mi się udało odpalić po wydaniu komendy startx.
Ten xserwer pojawia się tylko wtedy gdy podczas procesu instalacji każę skanować kolejne płyty CD. Wypaliłem je od 1-4. Wówczas opcja instalacji X-ów pojawia się. Za drugim razem gdy pominąłem ten krok skanowania, instalator nawet nie wyświetlił modułu X.

Pozostaje tylko konsola.

Ja rozumiem, że debian nie jest prosty, ale przecież nie będę palić 15 płyt tylko po to, że by OS dowiedział się co ma do dyspozycji przy instalowaniu :evil:
Wersja debiana to 31.1 r3. W dodatku na koniec instalacji mówi mi że zawsze moge powrócić do konfigurowania wywołując "base-config". Tylko dlaczego on u mnie nie działa???

Jestem delikatnie rozdrażniony.
Może on domyślnie chce ładować się przez sieć i wtedy wspaniałomyślnie pyta o gnoma?
Bo napewno nie robi tego przy instalacji z CD.

Pzdr
Mirek
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Do instalacji Debiana wystarczy 1 płyta. Skoro jak dasz mu do skanowania np. płytę nr3 i możesz podczas instalacji wybrać "¦rodowisko graficzne" no to git. Wybierz tą opcję (zaznaczasz spacją, jeśli tego nie zrobisz to nie będziesz miał środowiska graficznego). Wraz z tą opcją instaluje się GNOME i KDE. Jeżeli Ci się nie uruchamia to coś schrzaniłeś podczas konfiguracji xservera. Po prostu wtedy wpisz:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xfree86
Po wpisaniu wyżej wymienionej komendy będziesz mógł jeszcze raz skonfigurować xserver.

Jeżeli chodzi o samą instalację to zobacz tu: http://debian.linux.org.pl/zrobione/deb ... tall.html/ Prościej już nie można napisać. Jeżeli będziesz korzystał według zaleceń tego poradnika, i o ile nic nie schrzanisz, będziesz miał debiana ze środowiskiem graficznym na 100%.


Pozdrawiam!
mireks

Post autor: mireks »

Kaka' pisze:Do instalacji Debiana wystarczy 1 płyta. Skoro jak dasz mu do skanowania np. płytę nr3 i możesz podczas instalacji wybrać "¦rodowisko graficzne" no to git. Wybierz tą opcję (zaznaczasz spacją, jeśli tego nie zrobisz to nie będziesz miał środowiska graficznego). Wraz z tą opcją instaluje się GNOME i KDE. Jeżeli Ci się nie uruchamia to coś schrzaniłeś podczas konfiguracji xservera.
X-serwer mogłem wybrać przy instalacji i go zaznaczyłem. Doszedłem do punkty ustawienia parametrów VGA.
Po zainstalowaniu wszystkiego klepnąłem startx i pojawił się bardzo, bardzo stary interfejs w którym zamiast kursora myszki w formie strzałki pojawił się charakterystyczny biały krzyżyk, a tłem była tapetka w drobniutką szachownicę. Natomiast instalator nawet nie wspomniał o GNOM czy KDE co jest o tyle dziwne, że przynajmniej powinien zaproponować jakiś wybór jak to zwykle bywało np w RED HAT czy Aurox.
No i druga sprawa to fakt, że domyślnie nie instaluje się Midnight Commander :(

Dzięki za link. Nie doszedłem jeszcze do stron poświęconych Debianowi poza debian.org. Opis jest bardzo dobry. Komendy którą zaproponowałeś w życiu sam bym nie wydedukował :)
Nie omieszkam wypróbować Twoich wskazówek.

Pzdr
Mirek
ODPOWIEDZ