[+]GRUB zamiast możliwości instalacji

Pomoc dotycząca instalacji systemu
jannoob
Posty: 3
Rejestracja: 08 września 2016, 21:37

[+]GRUB zamiast możliwości instalacji

Post autor: jannoob »

Witam, z góry przepraszam jeśli podobny watek byl poruszony. Probowalem znalezc w sieci rozwiazanie, ale nie wiem jak dokladnie sprecyzowac problem, poniewaz wszystkie znalezione linki odsylaja mnie do informacji, ktorych nie szukam.

Nie jestem linuxowym wyjadaczem - zwykly uzytkownik, ktory siedzi na Debianie z kwestii przyzwyczajenia. Zakupilem dzis nowego laptopa, wiec rowniez chce podmienic zainstalowanego na nim Win8 na Debiana, niestety mam klopot. Na poprzednim laptopie instalowalem debiana poprzez USB - wgralem pierwszy obraz plyty DVD na usb, uruchomilem ponownie komputer, wszedlem do boot menu, odpalilem z USB, wybralem graficzna instalacje i wszystko poszlo bez problemu. Teraz gdy chce powtorzyc te czynnosc, zamiast loga Debiana i opcji do wybrania po zaladowaniu z USB wyswietla mi sie GNU GRUB. (Jak na tym obrazku: http://www.ibm.com/developerworks/library/l-lpic1-1 … scue-boot.jpg tylko wersja inna). No i jestem w kropce - co dalej zrobic? Pomyslalem o sprobowaniu nagrania na plyte DVD, ale nie mam mozliwosci w tej chwili jej kupienia, dopiero jutro, a chcialbym juz dzis miec swojego lapka skonczonego. Chociaz nie wiem czy jak nagram to na DVD to cos zmieni? Z gory dziekuje za wszelka pomoc i sugestie.
Ostatnio zmieniony 10 września 2016, 13:02 przez jannoob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: GRUB zamiast możliwości instalacji

Post autor: dedito »

Link nie działa.
Jakiego Debiana chcesz zainstalować, skąd go ściągnąłeś?
Jaki to laptop?
W nowych laptopach jest już UEFI, trzeba wyłączyć secure boot bo tego Debian chyba jeszcze nie obsługuje.
W Windows masz taki programik Rufus, którym możesz nagrać ISO Debiana, trzeba tylko wybrać styl partycji GPT dla UEFI.

Link do poczytania https://wiki.debian.org/UEFI
jannoob
Posty: 3
Rejestracja: 08 września 2016, 21:37

Re: GRUB zamiast możliwości instalacji

Post autor: jannoob »

http://www.ibm.com/developerworks/libra ... e-boot.jpg

Chce zainstalowac stabilna wersje Debiana 8.5. Obraz pobralem z oficjalnej strony, 1 plyte DVD (debian-8.5.0-amd64-DVD-1.iso), ktora nagralem na pendrive za pomoca programu Rufus (ustawilem GPT dla UEFI). Secure boot wylaczylem, mimo wszystko nadal to samo. Laptop to Toshiba Portege R30.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: GRUB zamiast możliwości instalacji

Post autor: marcin1982 »

Spróbuj może zapomocą 'dd for Win', przykłady masz tutaj:
https://wiki.archlinux.org/index.php/US ... or_Windows .
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: GRUB zamiast możliwości instalacji

Post autor: dedito »

Powołujesz się też na poprzedni laptop na którym wszystko poszło w porządku.
Tak dla pewności zapytam, piszesz oczywiście o tym samym obrazie i o tym samym nośniku z którego instalowałeś?
Jeśli tak, czy wciąż ten nośnik się uruchamia na tym poprzednim laptopie?
jannoob
Posty: 3
Rejestracja: 08 września 2016, 21:37

Re: GRUB zamiast możliwości instalacji

Post autor: jannoob »

Nagralem obraz tym razem na plycie DVD i poszlo teraz bez problemow! Nie rozumiem co sie moglo stac z pendrivem w takim razie... No nic, dziekuje bardzo wszystkim za poswiecony czas! Chcialbym na koniec zapytac tylko o jedna rzecz - gdy mialem przed soba okno tego gruba podczas proby instalacji z pendrive, nie wiedzac jak z niego wyjsc - zamykalem komputer poprzez przytrzymanie guzika zasilania. Czy istnieje komenda na reboot komputera w takiej sytuacji (probowalem wszystkie przychodzace na mysli jak np. reboot etc)? Czy takie wylaczanie moglo to w jakims stopniu zaszkodzic mojej nowej maszynie?
Pozdrawiam i dziekuje.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: GRUB zamiast możliwości instalacji

Post autor: dedito »

reboot powinien załatwić sprawę.
W razie czego help pokazuje listę komend.
Jeśli problem rozwiązany, proszę odpowiednio oznaczyć.
Zablokowany