Dodawanie Debiana do UEFI

Pomoc dotycząca instalacji systemu
aart
Posty: 4
Rejestracja: 11 grudnia 2015, 21:03

Dodawanie Debiana do UEFI

Post autor: aart »

Witam,
Zainstalowałem Debiana a posiadam już Windows 10 (z UEFI). Jak mam wyłączone UEFI to odpala mi się GRUB gdzie mogę odpalić Debiana ale niestety przy wyborze Windowsa wyskakuje błąd ( związany z brakiem \Boot\BCD). Po włączeniu UEFI Debian nie jest wykrywany i odpala się od razu Win 10.
W związku z tym mam pytanie czy istnieje możliwość dodania Debiana do UEFI abym nie musiał wyłączać UEFI za każdym razem kiedy chce odpalić Debiana?
Przeszukując internet znalazłem https://wiki.debian.org/GrubEFIReinstall ale nie jestem pewien czy to rozwiązuje mój problem.
Będę wdzięczy na każdą pomoc.
andros705
Posty: 6
Rejestracja: 27 listopada 2014, 19:18

Post autor: andros705 »

rEFInd jest chyba najprostszym rozwiązaniem, ale działa :)
Jest chyba nawet opcja instalacji na dysku wiec możesz spróbować zamiast standardowego gruba.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

A jak instalowałeś system, z włączonym czy wyłączonym UEFI?
aart
Posty: 4
Rejestracja: 11 grudnia 2015, 21:03

Post autor: aart »

Z włączonym Legacy Supportem, czyli z wyłączonym UEFI
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Z tego co mi się wydaje, to do EFI potrzebujesz partycji EFI, jeśli instalowałeś w "BIOS mode" i nie przewidziałeś tego, to masz problem.
Ale może ktoś ma na to jakąś radę.
aart
Posty: 4
Rejestracja: 11 grudnia 2015, 21:03

Post autor: aart »

A jak odpalę UEFI, i zainstaluję ponownie Debiana bez GRUB'a, to doda się on jakoś automatycznie do boot managera, czy jest to bardziej skomplikowane ?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

aart
Posty: 4
Rejestracja: 11 grudnia 2015, 21:03

Post autor: aart »

Tylko niestety ten sposób wiązał by się z sformatowaniem całego dysku, i instalacją wszystkiego (łącznie z Windows) od początku. Niby myślałem o sformatowaniu wszystkiego i "odnowieniu" laptopa, ale nie jestem pewien czy teraz chciałbym to robić... Nie ma jakiej innej opcji? może ona się wiązać z instalacją od nowa Debiana ponieważ tam jeszcze niczego nie mam.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Sprawdź najpierw czy u ciebie takie jaja dalej będą, zauważ, że ja instalowałem wersję 7, obecnie jest 8.
Spróbuj zainstalować z EFI i zobacz co będzie.
ODPOWIEDZ