[+] Debian Jessie i Windows 8.1 problem z partycjonowaniem

Pomoc dotycząca instalacji systemu
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

[+] Debian Jessie i Windows 8.1 problem z partycjonowaniem

Post autor: kviatek »

Hej,

W załączniku jest mój obecny rozkład partycji.
Możecie mi pomóc w przygotowaniu jej pod instalację Debiana?
To nowy komputer Lenovo i system, nie ogarniam go i chce uniknąć kłopotów,
nie chcę niczego popsuć. to, co widać, to pozostałość po ostatniej instalacji, niestety musiałem zrobić przywracanie systemu
ale chcę jeszcze powalczyć z Debianem.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 marca 2016, 10:56 przez kviatek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Napiszę Ci jak ja to robię jak mam jakieś problemy większe z dyskiem partycjami. Kiedyś i mi się coś tam buntowało coś bardziej wtedy biorę Hiren's BootCD (tylko zastrzeżenie: musisz znać programy i co one ich opcje robią dokładnie bo można sobie dysk rozwalić na amen) sprawdzam dysk na obecności błędów (jeśli to jakiś nowy laptop lub śądzisz że nie powinno tam nic być to możesz pominąć ten krok) jeśli nie będziesz też odzyskiwać żadnych danych. Ja hirensem wywalam wszystko co tam jest narzędzia do partuycjonowania Partition Tools. Najpierw możesz zobaczyć tym Partition Magic Pro jak partycje będą się świecić na żółto i nie chcą się usuwać to biorę tego Super Fdisk lub Smart Fdisk, ale nimi tylko usuwam partycje wracam do Partition Magic i nim robię resztę przeważnie tylko tak dla sprawdzenia jedną dużą partycję tak na moment na cały dysk aby puścić opcję check error potem usuwam tą partycję i wsumie załatwiam resztę instalatorami systemów.Wtedy chciałem mieć debiana z początku dysku hirensem przygotowałem dysk (może i być odwrotnie), ale lepiej jest najpierw instalować windowsa więc ile mi się tam wtedy wydawało zostawiłem wolnego miejsca na debiana resztę podzieliłem pod windowsa partycja systemowa plus druga partycja na wszelkie inne tam dane. Potem zainstalowałem debiana wszystko było oki bez żadnych zgrzytów.
I dałem jeszcze chyba:

Kod: Zaznacz cały

apt-get update-grub
http://cdrlab.pl/article_strona_6891_3_ ... i+9.5.html
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Post autor: kviatek »

Hej, dzięki za odpowiedź, ale nie znam tego programu i z partycjonowania to znam podstawy, więc nie chce ryzykować.
chciałbym mieć pewność, czy gdy zaznaczę 3 partycje widoczne na zrzucie 95 mb, 443 GB i 1.86 BG, które posotały po ostatniej instalacji Debiana (tak przynajmniej mi to wygląda)
to czy wtedy będę miał wolna przestrzeń, która da sumę ich wartości. Obecnie są to wolne partycje i mógłbym upchnąć Debiana na tej 443, ale nie chce tak bardzo szatkować dysku,
bo wtedy 2 pozostałe zostaną i będzie się robił bałagan.
Pozdro
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Jak dobrze liczę z tego jpega to masz 9 partycji:
1000MG, 200MG, 1000MG, Windows8 OS 443GB, 95MG, 443GB, 1,80GB, LENOVO25GB, 12,70GB
Pytanie po co ich aż tyle i te dziwne rozmiary np 2 partycje po 1GB? Na dysku będzie tylko windows i debian?
Pierwsze trzy partycje po co one 1000MG, 200MG, 1000MG?. Te 200MG to ta konserwacyjna co tworzy instalator windows? A ta 95MG to do czego będzie.
Ja to bym jeszcze raz to wszystko sformatował i jakoś składniej poukładał te partycje. No i wszystko zależy co będziesz robić na windows debian ile miejsca potrzebujesz do czego?
Ile miejsca potrzeba na system plus programy Windows 8 potem partycja na dane pod windows gry, muzyka, film może być to też wspólna partycja dla debiana i windows lub potem debian ze swoją partycją na dane.
np. 100MG, 20GB windows, 400GB, 20GB debian, i nie wiem ile tam do końca to tylko taki przykład aby to jakoś zgrabniej poukładać.
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Post autor: kviatek »

Hej,

Te partycje były już ustawione domyślnie:

To jest tak:

1000 mb partycja odzyskiwania

260 mb partycja systemowa efi

1000 mb Partycja oem

446 gb win8

95 mb partycja podstawowa

443 gb partycja podstawowa

1.86 gb partycja podstawowa

25 gb lenovo D:

12.78 gb partycja odzyskiwania

3 partycje: 95MG, 443GB, 1,80GB wg mnie to te, które zostały po instalacji Debiana, bo takie zrobiłem.
Fakt, że jest ich dużo, ale nie chcę się ich czepiać. Te 443 gb mi wystarczy na linuxa i to całkowicie, tylko chciałbym jakoś to uporządkować
i usunąć 2 pozostałe 95 mb i 1.8 gb, bo wyglądają na niewykorzystane wg komentarzy jakie do nich mam. Jeśli zasiliłyby ta 443 gb to na tej przestrzeni zainstalowałbym Debiana,
ale nie wiem, czy nie trzeba tych 3 partycji formatować, czy coś mogło na nich zostać po Debianie, zrobiłem przywracanie windowsa wcześniej.

Dodałem zrzut, żeby lepiej to było widać.
Załączniki
Opis partycji.jpg
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Te 3 stworzył instalator windows umieściło lenovo:
1000 mb partycja odzyskiwania
260 mb partycja systemowa efi
1000 mb Partycja oem


Te stworzyłeś ty:
446 gb win8 , 446GB na system, coś sporo
95 mb partycja podstawowa
443 gb partycja podstawowa
1.86 gb partycja podstawowa

A te dwie?:
25 gb lenovo D:
12.78 gb partycja odzyskiwania Tu własny backup chciałeś dać?

Masz dwie partycja odzyskiwania.
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Post autor: kviatek »

Nie mam pojęcia, ale wiem, że już były. Kupiłem komputer już z zainstalowanym systemem. Win8 był na partycji o rozmiarze ok.900 gb, więc zmniejszyłem ją o połowę,
bo o tyle się dało i zainstalowałem na tych 450 gb debiana. Teraz jednak nie widnieje ta partycja jako wolna przestrzeń, kolor jest niebieski, nie czarny wg legendy.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

zabawa na danych nigdy nie jest prosta. I bardzo szybko można stracić dane.
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

To świeżo kupiony laptop?
Masz do niego cd z windows zakładam że nie dali z laptopem jak nie to nic nie rób na razie z partycjami.
Jak nie ma cd z windows to trzeba wypalić z któreś z tych partycji tak mi się trafiło przy którymś lenovo.
Jak nie to potem jest więcej zachodu.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

ODPOWIEDZ