[+] Debian Jessie i Windows 8.1 problem z partycjonowaniem

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Pewnie jak jeszcze tego nie zrobiłeś to z tego zanim co kol wiek zaczniesz dalej wypal sobie windowsa:
1000 mb Partycja oem
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Post autor: kviatek »

Tak, to nowy komputer, mam go 2 dni. Ostatnio miałem Vistę i nie było problemów z instalacją 2 systemów obok, ogarniałem sytuację,
ale win8 jest zdecydowanie inny. Płyty z win8 oczywiście nie ma, zrobię sobie recovery na płytach, na wszelki wypadek.
Przy obecnym rozkładzie partycji, boję czegokolwiek dotknąć, bo nie wiem, jak i co mogę zmieniać.
Wiem, że wszystkie partycje to gpt. Czytałem o secure i fast boot.
Wygląda na to, że powinienem usunąć te 2 mniejsze partycje 95 mb i 1.8 gb, jeśli dobrze myślę,
to zasilą tę z 443 gb i wtedy pewnie trzeba ją sformatować, żeby widniała jako nieprzydzielona.
Teraz wygląda na to, że na wszystkich coś jest zainstalowane.

Pewnie jak jeszcze tego nie zrobiłeś to z tego zanim co kol wiek zaczniesz dalej wypal sobie windowsa:
1000 mb Partycja oem
No właśnie nie kumam tego windowsa. Znalazłem jak zrobić płyty dvd na przywracanie systemu,
ale widzę, że wspomniałeś o czymś innym. Ta partycja oem to kompletny windows a nie recovery, tak?
Chodzi o to?

http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind ... resh-media
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Post autor: mariaczi »

Jeśli zakupiłeś laptopa z win 8, to miałeś na nim 4 partycje. Aktualizując do win 8.1 doszła Ci kolejna partycja.
https://support.lenovo.com/pl/pl/documents/ht077144
Niestety, ale Ty sam powinieneś wiedzieć, które z kolei Ty utworzyłeś instalując Debiana. Jeśli nie jesteś do końca pewien, co jest co czyli którą partycję możesz usunąć (w miarę bezpiecznie) uruchom laptopa z jakiegoś Live linuxa, wypisz układ partycji

Kod: Zaznacz cały

fdisk -l
spisz wszystko na kartkę a następnie podmontuj każdą z partycji osobno na tym LiveLinuxie i zajrzyj co na niej jest dopisując na kartkę. Na koniec powinieneś już wiedzieć, które partycje mógłbyś usunąć (po numerku przy partycji) podczas instalacji Debiana. Wszystko ostrożnie. Tak chyba będzie Ci najłatwiej rozeznać partycje skoro jesteś początkujący z linuxem (i windowsami) "na wyższym poziomie wtajemniczenia". Jeśli już instalowałeś wcześniej Debiana na tym dysku i zrobiłeś partycję swap, to tej partycji nie zamontujesz przez "mount". Rozpoznasz ją z kolei w wyniku powyższego polecenia fdisk. Poszukaj jak linux oznacza typ partycji ;)
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Post autor: kviatek »

Kompa mam z windows 8.1 Partycje, które robiłem to zapewne te 3, o których wspominałem, ale teraz jestem podwójnie ostrożny z wszelkimi działaniami,
bo miałem problem z GRUB-em i musiałem zrobić przywracanie systemu, nie dało się uruchomić żadnego systemu.
Spróbuję zrobić, tak jak radzisz, może na Linuxie jak zobaczę to samo, to łatwiej to ogarnę.
Jeszcze tylko jedno pytanie: jeśli te 3 partycje, o którcyh mówię, to te, które stworzyłem, to muszę je teraz formatować przed instalacją Debiana?
Nie widnieją jako nieprzydzielone. W windowsie jet urządzenie do partycjonowania "Zarządzanie dyskami" i powinna tam być możliwość ich formatowania.
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Post autor: mariaczi »

Nie śpiesz się. Partycje będziesz mógł sformatować swobodnie w trakcie instalacji Debiana. Również będziesz mógł je usunąć i ewentualnie podzielić to wolne miejsce inaczej. Będziesz jednak musiał chyba wybrać tryb zaawansowany instalacji. Google znalazło mi dla Ciebie nawet świeży poradnik instalacji http://forum.mintshost.pl/topic/175-ins ... k-screeny/ Nim rozpoczniesz możesz jeszcze poszukać o ręcznym partycjonowaniu dysku podczas instalacji.
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Post autor: kviatek »

Dzięki, to też ważne potwierdzenie dla mnie, że to samo mogę zrobić podczas instalacji Debiana.
Właściwie ze wszystkim już sobie radzę jeśli chodzi o jego instalację, tylko partycjonowanie tym razem trochę mnie przerosło
i chcę mieć pewność, że usuwam, to co mogę. Zrobię najpierw płyty z odzyskiwaniem windowsa a potem jeszcze raz przejrzę
rozkład partycji pod jakimś Linuxem.
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Właśnie trzeba posprawdzać gdzie który producent co umieszcza jakąś instrukcje masz do tego laptopa może i na recovery to jest:
Tu zasugerowałem się tym oem tzw licencja na konkretny jeden komputer.
http://forum.pclab.pl/topic/844215-Jak- ... novo-z580/
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Post autor: kviatek »

Dzięki, ten artykuł mi trochę pomógł.

Ok, Debian zainstalowany na nowo, było tak jak myślałem z tymi partycjami.
ODPOWIEDZ