Debian na dysku SSD

Pomoc dotycząca instalacji systemu
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Debian na dysku SSD

Post autor: szybki »

Zakupiłem dysk Crucial SSD MX100 256GB. 60 lub 80GB przeznaczę na windows 8.1. Jednak jak podejść do tworzenia partycji dla debiana? Czytałem coś o wyrównywaniu partycji, przenoszeniu logów do RAMu i rezygnacji z partycji wymiany swap (hibernacja mi nie potrzebna).
Czy nadal takie operacje są potrzebne, czy to zwykły mit o małej żywotności tych dysków? A jeśli nie, to czy macie jakieś wskazówki co do instalacji debiana 8?

Dodam, że dysk w laptopie jest tylko jeden, nie ma możliwości wydzielenia czeegkolwiek na satry HDD.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

Ok, żywotność mnie przekonała i przez najbliższe kilka lat mogę spać spokojnie, po włączeniu opcji TRIM jak zalecają niektórzy. A co ze SWAPem? I wyrównywaniem partycji? Obecnie na HDD mam swap 9GB i zajętych z tego jest 0%, mam 4GB ramu...
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Jak masz 4 GB ramu to w zastosowaniu domowym ciężko Ci będzie wyjść na swap, chyba, że kompilujesz dużo, albo obrabiasz grafiki, ewentualnie hibernujesz kompa. Jak korzystasz tylko z przeglądarek, maila itd to nie bardzo jest Ci swap potrzebny.
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

A jak stworzyć partycje? Do tej pory w instalatorze debiana wklepywałem liczby na czuja, tyle ile bylo mi potrzebnych, a na SSD o co chodzi z tym wyrównywaniem partycji? Czy to kolejny mit i można tworzyć partycje o takich rozmiarach jakie się chce.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Nie, to nie jest bajka, bardzo łatwo można to zauważyć na starszych, głośniej chodzących dyskach. Jeśli partycje są źle ustawione, to dysk mle i mle, gdy są poprawnie ustawione to ta sama operacja trwa szybciej i bez zbędnego rzeźbienia w talerzach.
Tu masz to wyjaśnione na samym dole: http://404.g-net.pl/2012/09/ssd/
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

Z tego co wyczytałem instalator windows wyrównuje partycje i podobnie jest w przypadku instalacji debiana... Czyli w dużym skrócie chodzi o to żeby wielkość partycji np. 80GB czyli 80000000kb była podzielna przez 512 i nie dawała liczb po przecinku?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Nie do końca, chodzi głównie o sektor początkowy i końcowy partycji.
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

Ale instalator debiana czy windowsa nie ma możliwości ustawienia pocżatkowej i końcowej wartości.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

szybki pisze:Ale instalator debiana czy windowsa nie ma możliwości ustawienia pocżatkowej i końcowej wartości.
https://wiki.debian.org/SSDOptimization
ODPOWIEDZ