Debian na dysku SSD

Pomoc dotycząca instalacji systemu
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

Heh jednak nie poszło tak dobrze... systemy przyy instalacji nadal robią wszsytko pod talerze... Jeśli końcową wartość partycji mam złą, to jak teraz mogę to wyrównać ?
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Czytałem coś o wyrównywaniu partycji, przenoszeniu logów do RAMu i rezygnacji z partycji wymiany swap (hibernacja mi nie potrzebna).
Czy nadal takie operacje są potrzebne, czy to zwykły mit o małej żywotności tych dysków?
pierdol*** o szopenie jakieś, mam na esesdeku od początku jego zakupu szyfrowanego debka i wszystko bangla elegancko, taki rozkład

Kod: Zaznacz cały

NAME                    MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda                       8:0    0 111,8G  0 disk  
├─sda1                    8:1    0   142M  0 part  /boot
└─sda2                    8:2    0 100,5G  0 part  
  └─sda2_crypt          254:0    0 100,5G  0 crypt 
    ├─debian_crypt-root 254:1    0  11,2G  0 lvm   /
    ├─debian_crypt-home 254:2    0  81,9G  0 lvm   /home
    ├─debian_crypt-tmp  254:3    0   3,7G  0 lvm   /tmp
    └─debian_crypt-swap 254:4    0   3,7G  0 lvm   [SWAP] 
ps
zostaw jakieś 10% dyzia nieużywane na końcu (wal miejsce szybkość pracy to podstawa), dobrze mu zrobi właśnie na szybkości (ja zawsze zostawiam)..
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

Menel pisze: zostaw jakieś 10% dyzia nieużywane na końcu (wal miejsce szybkość pracy to podstawa), dobrze mu zrobi właśnie na szybkości (ja zawsze zostawiam)..
Nie bardzo rozumiem co pod kątem szybkości daje 10% nieużywanej przestrzeni na końcu dysku SSD. Jakbyś mógł rozwinąć ...
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

Instalator Windows jak i Debiana sam zostawia % od wolnej przestrzeni, nigdy nie zabierają całości. Zresztą mniejsza z tym, problem jest z tym wyrównywaniem partycji, debian podzielił je idealnie, ale partycje z WIN już nie.
A co do procesu instalacji to SWAP jest obowiązkowy w debianie, nie można zrezygnować z tej partycji...
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Można, tylko musisz dzielić ręcznie.
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

Czyli mam przez gparted zmienić wielkość tych partycji ta aby dobrze dzieliły się przez 512 i to wystarczy?
ODPOWIEDZ