Instalacja kilku systemów operacyjnych na 1 dysku.

Pomoc dotycząca instalacji systemu
mblazeji2
Posty: 23
Rejestracja: 31 lipca 2014, 23:47
Lokalizacja: /dev/random

Post autor: mblazeji2 »

Może i się czepiam ale partycję /home da się współdzielić między kilkoma systemami , jednak może to spowodować więcej problemów niż to warte.

Kolega nie powiedział czy chce się nauczyć *NIXów ,czy tylko używać trybu graficznego.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

mblazeji2 pisze:
Kolega nie powiedział czy chce się nauczyć *NIXów ,czy tylko używać trybu graficznego.
linux to nie unix! systemów unix jest bardzo mało. Są to zazwyczaj systemy unixlike. Aby system mógł się nazywać unixem musi spełniać odpowiednie kryteria, a to kosztuje i nie każdy może sobie na to pozwolić.

Cała historia
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=20635&p=1

A kolega nasz na razie myśli o linuxie! I to w trybie graficznym

mblazeji2 pisze:Może i się czepiam ale partycję /home da się współdzielić między kilkoma systemami , jednak może to spowodować więcej problemów niż to warte.

Można. I nie miałem żadnych problemów. Ja dzieliłem /home pomiędzy freebsd, a linuxem. Oczywiście Uid i Gid usera muszą się zgadzać i tu i tu. No i odpowiedni system plików, by był możliwy odczyt tu i tu. Pod freebsd ext3 bez kronikowania w trybie rw = czyli ext2 można używać...; xfs. A Współdzielenie pod linuxami nie ma zazwyczaj żadnych problemów. Problemy mogą wystąpić, gdy są zbyt wielkie różnice wersji programów i różnice w składni konfigów tych programów.
Ciapciak
Posty: 8
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 18:52

Post autor: Ciapciak »

A czy orientuje się ktoś, czy można z poziomu Linuxa czytać/otwierać pliki z partycji Windowsowych i na odwrót?
Awatar użytkownika
xmaster
Junior Member
Posty: 558
Rejestracja: 13 stycznia 2009, 08:19
Lokalizacja: /dev/piotrków tryb.

Post autor: xmaster »

Ciapciak pisze:A czy orientuje się ktoś, czy można z poziomu Linuxa czytać/otwierać pliki z partycji Windowsowych i na odwrót?
Linuksa - odmieniamy. Tak ja się orientuję.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

Ciapciak pisze:A czy orientuje się ktoś, czy można z poziomu Linuxa czytać/otwierać pliki z partycji Windowsowych i na odwrót?
Z poziomu Linuxa obsługa partycji Windowsowych jest w jądrze, z poziomu Windowsa dostęp do partycji Linuksowych tylko za pośrednictwem specjalnych programów.
Madras
Posty: 2
Rejestracja: 05 lutego 2015, 22:56

Post autor: Madras »

Witam,
podłączę się do tematu, bo ciekawią mnie wasze opinie nt. wspólnej partycji /home. U mnie w laptopie znajduje się kilka dystrybucji linuksowych - fedora, openSuse, ubuntu, debian, gdzie wszystkie są ulokowane na oddzielnych partycjach / oraz na wspólnej /home. Każdy system ma inną nazwę użytkownika. Prócz linuksów na dysku znajduje się jeszcze windows 7. Jakie negatywne konsekwencje mogą nastąpić z takiego podziału? Jedyny na razie napotkany problem był taki, że po wejściu na ubuntu i później ponownym zalogowaniu na debiana, straciłem automatyczne połączenie z internetem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Madras pisze:? Jedyny na razie napotkany problem był taki, że po wejściu na ubuntu i później ponownym zalogowaniu na debiana, straciłem automatyczne połączenie z internetem.
Pozdrawiam
A pod jednym systemem używasz konfiguracji sieci z /etc/network/interfaces, a pod drugim network managera? Te dwa narzędzia wspólnie ze sobą kolidują. Więc albo na dwóch używasz tego samego (siec za sprawą network manager albo plik /etc/network/interfaces)
Madras
Posty: 2
Rejestracja: 05 lutego 2015, 22:56

Post autor: Madras »

@Yampress
Mam wrażenie, iż na Ubuntu jest domyślny manager sieciowy, a na Debianie mam aktualnie network managera. Wpisy z /etc/network/interfaces usunąłem, zgodnie z Twoją insrtukcją ;) Przy tamtym problemie miałem wrażenie, jakby któryś system wyłączył mi moduł wyszukiwania sieci bezprzewodowych w laptopie.

Inną ciekawostką było to, iż w momencie gdy zainstalowałem na Debianie Firefoxa, to domyślne proponowane strony (podczas otwieranie nowej karty) zostały zaczerpnięte z historii Fedory, bądź Ubuntu.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

no trzeba przełączyć się za pomocą su. Wpisujesz su i już powinien przerzucić na roota (prznajmniej pod grml tak jest
ODPOWIEDZ