Debian Wersja Stabilna czy Testowa

Pomoc dotycząca instalacji systemu
darek23
Posty: 1
Rejestracja: 17 października 2014, 18:25

Debian Wersja Stabilna czy Testowa

Post autor: darek23 »

Witam,
Jestem nowym użytkownikiem linuxa, wybór padł na Debiana :D , mam pytanie wiele czytałem na temat wersji testowej a stabilnej moje pytanie brzmi, jak jest naprawde którą mam wybrać ? testowa ze względu na aktualizacje lecz czy to nie uczyni systemu niestabilnym?
czy może stabilna lecz czy nie uczyni to systemu za "starym" dodam że dopiero się uczę ale chęci mam chciałbym poznać ten system.
Proszę o pomoc Dziękuje
pj1031999
Posty: 54
Rejestracja: 02 lipca 2014, 18:24

Post autor: pj1031999 »

Zainstaluj sobie wersję testową, nowsze paczki a i stabilność na WYSOKIM poziomie. Używałem sporo czasu i nie doświadczałem żadnych problemów.
Awatar użytkownika
mateuszek
Beginner
Posty: 117
Rejestracja: 04 sierpnia 2014, 20:42

Post autor: mateuszek »

Posiadam wersję testową i żadnych problemów nie ma, szybkość też jest na wysokim poziomie
szybki
Posty: 98
Rejestracja: 13 września 2014, 13:06

Post autor: szybki »

Zainstaluj wersje stabilna. Testowa jest niedorobiona pod wieloma względami i jedna aktualizacja może coś popsuć, szczególnie na nowych laptopach.
Ser
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwietnia 2014, 19:21

Post autor: Ser »

Z drugiej znowuż strony wersja stabilna jest obdarzona nienajnowszym jądrem, które może powodować (tak jak to jest u mnie) np. to, że komputer grzeje się jak piec i w konsekwencji również huczy jak odkurzacz, które to dwa zachowania w przypadku stacjonarnego byłyby może jeszcze do przełknięcia, natomiast w przypadku laptopa są (w szczególności zużycie energii) całkowicie niedopuszczalne.
(Oczywiście może być też tak, że Debian jest w porządku, a to ja jestem debilem i czegoś nie zrobiłem, nie skonfigurowałem itd. W każdym razie póki co nie znalazłem rozwiązania innego niż Debian testing)
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Post autor: pawkrol »

Zawsze możesz zainstalować nowsze jądro z backportów :) . Ja osobiście korzystam z wersji stabilnej i nie narzekam.
Awatar użytkownika
Traveler
Posty: 15
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, 17:48

Post autor: Traveler »

Proponuję instalację wersji testowej. W stabilnej pakiety są bardzo przestarzałe, a zazwyczaj przychodzi moment, w którym musisz zainstalować nowszą wersję, do której masz dostęp tylko w testowej. Instalacja pakietów testowych na stabilnej jest bezsensowna. W moim przypadku, próba instalacji nowszej wersji XFCE, skończyła się brakiem jakiegokolwiek środowiska graficznego. :p
wibo
Posty: 1
Rejestracja: 22 października 2014, 18:41
Lokalizacja: Knurów

Post autor: wibo »

Bardzo długo używałem wersji stabilnej, jednak niektóre aktualizacje wymagały zbyt wiele cierpliwości i wolnego czasu którego mi brakuje, dlatego też przesiadłem się na testową i ją polecam :) Docelowo używam XFCE bez problemu, zauważyłem tylko że próba odpalenia Gnome Shell na moim Dell Optiplex 755 kończyła się po jakimś czasie artefaktami w menu oraz wysypywaniem się grafiki pomimo że te problemy nie występowały wersji stabilnej.
Awatar użytkownika
Rafcio
Posty: 50
Rejestracja: 20 lutego 2012, 19:26
Lokalizacja: Budzyń

Post autor: Rafcio »

U mnie zawsze Debian Stabilny , nie potrzebuje pakietów (programów) z wyższym numerkiem , lecz stabilnego systemu.
Bardzo długo używałem wersji stabilnej, jednak niektóre aktualizacje wymagały zbyt wiele cierpliwości i wolnego czasu którego mi brakuje...
Wersja Stabilna otrzymuje poprawki bezpieczeństwa , u mnie aktualizacja trwa najdłużej kilka minut , przeglądarkę Firefox mam zawsze aktualną ze stronki Mozilli .
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Stailny debian sprawia mniej problemów. Nie psuje się tak bardzo. Zazwyczaj wszystko dziala jak należy. Jeśli chcesz sie uczyć systemu to na początek stabilny. A potem jak już go troche poznasz to testing.
ODPOWIEDZ