[+] Instalacja pakietów

Pomoc dotycząca instalacji systemu
zakrzus

[+] Instalacja pakietów

Post autor: zakrzus »

Witam !
Mam problem, mianowicie gdy chcę zainstalować jakikolwiek pakiet przez np. apt-get, Debian informuje mnie że muszę włożyć płytę o etykiecie :

Kod: Zaznacz cały

[font=arial]Debian GNU/Linux 7.4.0 _Wheezy_ - Official amd64 CD Binary-[/font][url=tel:1%2020140208-13]1 20140208-13[/URL][font=arial]:47[/font]
Debian jest zainstalowany na netbooku i nie mam stacji CD, posiadam obraz i nawet zamontowany nie działa.
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

uzupełnij listę repozytoriów i zaktualizuj system:

Kod: Zaznacz cały

 #apt-get update && apt-get upgrade 
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

musisz tak jak pisze Menel dodać wpisy o instalacji pakietów z sieci, a przed wpisami korzystających z płyty postawić znaszek hash #, albo zupełnie te wpisy usunąć (pozostawiasz te o instalacji z sieci)
agavoides
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 23 listopada 2008, 16:14
Lokalizacja: Otwock

Post autor: agavoides »

Witam
przypominam sobie że na początku z Debianem też był to dla mnie problem. Trochę mi zajęło zanim zrozumiałem co Koledzy na forum mają na myśli pisząc radę jak teraz. Więc jeżeli Koledzy pozwolą to podpowiem jak to wygląda z miejsca zupełnie nie doświadczonego użytkownika systemu.
Ja do dziś robię to tak ( wiem że to nie profesjonalne ale działa) używam programu "leafpad" nano jakoś nie nauczyłem się używać. Najczęściej trzeba leafpad zainstalować. Potem z konsoli jako root uruchomić komendą "leafpad" program. Otworzyć system plików znaleźć katalog "etc"otworzyć znaleźć katalog "apt" otworzyć znaleźć już plik sources list otworzyć skasować wszystko co tam jest. Wejść na szanowne forum w miejsce dla początkujących znaleźć repozytoria dla systemu który nas interesuje zaznaczyć skopiować wkleić do pliku sources list zapisać zmiany zamknąć. Należy jeszcze z konsoli wykonać "aptitude update i aptitdue upgrade. Powinno zadziałać. Mam nadzieję że nikogo nie obraziłem i nic nie pokręciłem
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Tak dokładnie jest jak piszesz

Ale prościej możesz top zrobić tak:
Zainstaluj sobie pakiet/program mc .... On ma w sobie pod klawiszem funkcyjnym F4 edytor. najeżdżasz na plik wciskasz F4 otwiera się okno edycji ( oczywiście konfiguracja w systemie tylko jako root). Ewentualnie

Kod: Zaznacz cały

mcedit nazwa_pliku_do_edycji
Gdy już osioągniesz tą sprawność to dobrze by było opanować edytory nano i vi. Są one pod każdym systemem i wtedy edycja plików konfiguracyjnych bez instalacji środowiska graficznego i leafpad nie będzie żadnym problemem... mc i mcedit też działa w konsoli bez potrzeby instalowania środowiska graficznego.


Popróbuj , bo chyba nie muszę pisać o metodach uczenia się. Uczymy się gdy coś powtarzamy, a gdy nie wychodzi próbujemy inaczej. Po czym wyciągamy wnioski i uczymy się już poprawnego rozwiązania. I umiemy coś dobrze, kiedy na początku nie umieliśmy nic
agavoides
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 23 listopada 2008, 16:14
Lokalizacja: Otwock

Post autor: agavoides »

mc mam zainstalowane używam go tylko raz i w jednym celu. Mam skaner plusteka optik slim chyba 2400+ i żeby tę maszynkę pod Debianem uruchomić trzeba z Windosowskiej płytki ze sterownikami wyciągnąć jeden plik i umieścić w odpowiednim katalogu debianowym. Zawsze mam problem jak do tego katalogu trafić ale po czasie się udaje. I jakoś mi stosunkowo najłatwiej ten pliczek za pomocą mc tam przenieść. W tej chwili nie pamiętam dlaczego tak robię. Coś jednak musiało mi przeszkadzać w używaniu innych metod.
Staram się uczyć i jestem na forum wiernym czytelnikiem ale już oczy nie te niestety i ze wstydem przyznaje że na forum szukam gotowych rozwiązań raczej niż je zapamiętuję
zaraz sobie przepis podany przez Ciebie przećwiczę
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

notatki. Ja mam taki notatnik gdzie notuje. Albo elektronicznie albo na papierze.
Do sterowników drukarki brother zrobiłem sobie instrukcje instalacji....
Instalacja BROTHER DCP-J552DW

INSTALL ia32-libs or lib32stdc++
aptitude install lib32stdc++6

Install LPR driver (dpkg)
dpkg -i --force-all dcpj552dwlpr-3.0.0-1.i386.deb

Install cupswrapper driver (dpkg)
dpkg -i --force-all dcpj552dwcupswrapper-3.0.0-1.i386.deb

Install the scanner driver
dpkg -i --force-all brscan4-0.4.2-1.amd64.deb

Debian 6 / 7 / 8
Add to file "/lib/udev/rules.d/60-libsane.rules" as a super-user

# Brother scanner
ATTRS{idVendor}=="04f9", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"

I co przyjdzie mi zainstalować debiana świeżego mam już instrukcje instalacji urządzenia Brother. Nie muszę nigdzie szukać jak to zrobić ponownie gdzieś w necie.


Mam kumpla co notuje sobie na serwerze www na blogu wszystkie rzeczy co i jak zrobić. Odnaleźć to na blogu i zastosować to chwila....
agavoides
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 23 listopada 2008, 16:14
Lokalizacja: Otwock

Post autor: agavoides »

mój pomysł jest bardziej szatański. Też na początku zapisywałem ale że jestem bałaganiarz to często się czegoś nie mogę doszukać. Wszystko co mi było potrzebne pytałem na forum jakoś tak się składa że wszystkie moje debianowe problemy rozwiązujecie z dużą uprzejmością w moją stronę. Wracam po prostu na swoje posty i czytam Wasze podpowiedzi.
Debian to system który raczej nie daje wielu okazji do nauki raz zainstalowane działa i już więc do powtórek za dużo okazji nie ma. Ale masz racje mimo wszystko trochę pamiętam i jest mi coraz łatwiej. Ale forum jest mi nadal niezbędne do życia dlatego wszystkim nam życzę 100 lat
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

No to pisz swojego bloga na debian.pl ( DPL) Blog możesz odczytywać = swój kanał przez RSS i łatwo wyszukiwać daną rzecz, którą chcesz skonfigurować.

Widzisz czas zacząc pracować nad sobą i spróbować wyeliminować bałaganiarstwo. Bo do niczego nie dojdziesz.

A co powiesz na to? Blog mojego kolegi

Obrazek
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Tu jest fajny poradnik do nano i vim:
http://www.morfiblog.pl/2013/01/09/pora ... cja-sieci/
ODPOWIEDZ