Instalacja Debiana 7.2 pod virtualboksem na kilku stanowiskach

Pomoc dotycząca instalacji systemu
gilban
Posty: 11
Rejestracja: 05 listopada 2013, 23:05

Instalacja Debiana 7.2 pod virtualboksem na kilku stanowiskach

Post autor: gilban »

Dzień dobry!

Mam kilka pytań:

Ponieważ jak już tu wcześniej wspomniałem uczę się od tego roku Linuksa (nie się, choć w domu samemu też, ale głównie uczniów w szkole), więc mam kilka pytań:

W jednym przypadku (13 uczniów) przy próbie instalacji dodatków dla gościa system krzyczy, że jest za mało miejsca w katalogu temp i nie da się ich zainstalować, czy można go jakoś opróżnić, lub zwiększyć rozmiar? Przy próbie usunięcia kilku katalogów poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

rm -rf dir
system stwierdza, że katalog jest zabezpieczony przed usunięciem.

Dwa pozostałe przypadki to przy próbie instalacji tych dodatków dla gościa nic się nie dzieje, kompletnie. Oczywiście z użyciem polecenia sh z odnośnikiem do pliku, który chcę zainstalować.
W pozostałych przypadkach wszystko się ładnie zainstalowało.

Oczywiście, do powyższych instalacji używana jest konsola root.

Czy w związku z tym, najlepiej raz jeszcze zainstalować system, czy jest inne lekarstwo?

Kolejne pytanie. Zaraz po instalacji Debiana i uruchomieniu, wyświetla się komunikat (u wszystkich), że nie można było uruchomić Gnome3, więc będzie uruchomiona wersja zastępcza. I nawet po włączeniu w Virtualboksa akceleracji 3D i instalacji dodatków dla gościa nie potrafię uruchomić Gnome 3.x znajdującego się w systemie. Czy jest na to jakieś lekarstwo? Czy tak musi się zostać?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

gilban
Posty: 11
Rejestracja: 05 listopada 2013, 23:05

Post autor: gilban »

To pierwsze pytanie: Czy debian-edu jest po polsku i i jakie są różnice między zwykłą wersją a wersją edu?
Nie znam zbyt dobrze j. angielskiego i dlatego pytam się na polskim forum. Na zagranicznym, to muszę używać Google tłumacza aby coś zrozumieć. Na stronach anglojęzycznych również używam Google tłumacza.

Ja tu uczniów bardziej mam nauczyć poruszania się po systemie, obsługi sieci, instalacji samby, FTP i podobnych usług, niż z niego korzystać zamiast Windowsa. Choć jak któryś uczeń zechce zamienić Windowsa na Linuksa to czemu nie. Do tej pory proponowałem uczniom UBUNTU, jednak DEBIAN ma tę zaletę że obraz ISO zawiera w sobie kilka środowisk graficznych na raz, które można zainstalować i używać zamiennie, pod Ubuntu tak łatwo nie jest. Również problemem jest to że internet w szkole jest bardzo wolny i instalacja dodatkowych pakietów z internetu, szczególnie tych większych jest bardzo problematyczna. Zaletą DEBIANA jest to że wszystko jest na płycie w obrazie ISO i podczas instalacji można zaznaczyć, aby installer nie pobierał z sieci.

Przepraszam bardzo, jeżeli kogoś uraziłem, czy robię komuś kłopot, ale nie na wszystko można znaleźć odpowiedź w książce i dlatego tu zadałem pytanie.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Debian-edu oryginalnie jest po norwesku:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skolelinux

Tym się różni od zwykłego Debiana, że pozwala zorganizować i skonfigurować całe środowisko edukacyjne (Debian też na to pozwala tylko należy samodzielnie instalować oprogramowanie).
http://packages.debian.org/search?keywo ... lla-search

Podręczniki są dostępne po angielsku, aby były po polsku - chętnych brak.
https://wiki.debian.org/DebianEdu/HowTo
https://wiki.debian.org/DebianEdu/Documentation/Wheezy

http://www.skolelinux.org/downloads

http://www.skolelinux.org/documentation
http://packages.debian.org/stable/
http://blends.alioth.debian.org/edu/tasks/

Jako ciekawostka dla młodszych dzieci:
http://www.doudoulinux.org/web/english/index.html
Jeszcze nie ma aktualnej wersji. Ale można łatwo zrobić własną.

Jak masz zainstalowanego Debiana, nie musisz nic zmieniać, wystarczy doinstalować odpowiednie oprogramowanie aby uzyskać wersję edukacyjną.

Wolne łącze też nie jest problemem. Aktualizacje można pobierać na szybkim łączu, przenosząc je na jakimś nośniku, tworząc np. własne repozytorium. Niedawno było o tym na forum.

Ps. Nie jestem związany z edukacją tylko kilka razy pomagałem to uruchomić.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Tak może nie w temacie, ale fajnie, że ktoś w naszym szkolnictwie jest zainteresowany i chce uczyć młodzież Linuksa i przydatnych rzeczy z nim związanych. Z tego co słyszałem w większości przypadków nie wiele się zmieniło od moich czasów na lekcjach informatyki (w szkołach o nieinformatycznym profilu), gdzie uczyli mnie przez pięć lat Worda, Excela i poleceń DOSa na pamięć. (jak sobie to przypomnę, to chyba jedna z głupszych rzeczy jakich mi się przyszło w tamtych czasach uczyć)

Życzę powodzenia, trochę pokombinujesz i na pewno się uda. Zawsze można popróbować innych dystrybucji, przykładowo fedora też w obrazie instalacyjnym zawiera już kilka alternatywnych środowisk.
ODPOWIEDZ