Debian nie chce si

Pomoc dotycząca instalacji systemu
iwangrozny
Posty: 1
Rejestracja: 03 listopada 2013, 12:48

Debian nie chce się zainstalować na virtualboksie

Post autor: iwangrozny »

Cześć.
Mój problem jest następujący. Ściągnąłem pełną wersje DVD Debiana 7 z oficjalnej strony. Próbuję zainstalować za pośrednictwem virtualboksa (na początku myślałem, że to wina maszyny).

Instalując, program nagle prosi o płytę z katalogiem /media/cdrom. Zatem próbuję wszystkich trzech płyt, ale wciąż nie wykrywa katalogu, a nie mogę tego pobrać z Internetu (jak w przypadku apta, którego na płycie też nie było). Jak da się zauważyć jestem kompletnie zielony i rozpoczynam swoją przygodę z Linuksem.

Proszę o pomoc, gdyż potrzebuję Debiana na ćwiczenia, a problem występuje tylko u mnie.
biolkell
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 21:34

Post autor: biolkell »

Pełna wersja Debiana zawiera 3 płyty dvd. Pobierz instalację przez internet, powinna mieć nazwę "%net%" w pliku. Na Oracle Virtual Box sprawdź czy posiadasz interfejs NAT. Wszystko powinno działać bez problemu.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Gdy uruchomisz konkretną maszynę wirtualną klikasz w menu jej okna: Urządzenia -> Płyty CD/DVD I wskazujesz płytę/obraz iso lub napęd cd/dvd, i wtedy go montuje i system i powinien widzieć płytę.

Kolejnym sposobem jest pobieranie programów/paczek prosto z sieci, a nie z płyty/obrazu. Ale do tego musisz zmienić wpisy repozytoriów:

threads/1408-Repozytoria-Debiana-wpisy- ... urces-list

i wyłączyć wpis dotyczący cd/dvd
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

&quot pisze:Ściągnąłem pełną wersje DVD Debiana 7 z oficjalnej strony. Próbuję zainstalować za pośrednictwem virtualboksa (na początku myślałem, że to wina maszyny).

Instalując, program nagle prosi o płytę z katalogiem /media/cdrom. Zatem próbuję wszystkich trzech płyt,
&quot pisze:Pełna wersja Debiana zawiera 3 płyty dvd.
Może wcześniej sprawdzicie dokładnie zanim zaczniecie wprowadzać innych i siebie w błąd?

Trzy płyty DVD to jest dopiero jedna trzecia, w przybliżeniu, pełnego zestawu płyt DVD aktualnej wersji stabilnej Debiana (Wheezy).
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.2 ... jigdo-dvd/


Jaki jest sens pobierania płyt DVD Debiana kiedy do instalacji podstawowej wersji Debiana, wystarczającej do skonfigurowania połączenia z internetem wystarczy pobranie jedynie niewielkiej płytki (277MB):
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.2 ... etinst.iso

Suma kontrolna:
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.2 ... cd/MD5SUMS
&quot pisze:Zatem próbuję wszystkich trzech płyt, ale wciąż nie wykrywa katalogu, a nie mogę tego pobrać z Internetu (jak w przypadku apta, którego na płycie też nie było).
Bzdury wypisujesz:
http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.2 ... -1.list.gz

Wypisywanie formułek, że jest się początkującym nie zwalnia z wcześniejszego przejrzenia forum.

Dział dla początkujących jest dostępny dla wszystkich:
threads/5676-Przeczytaj-zanim-cokolwiek-napiszesz

threads/13294-Ale-co-ja-mam-zrobi%C4%87 ... #post84983
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Jeśli już ściągasz dvd aby mieć kompletne środowiska graficzne na płycie to zazwyczaj wystarczy ściągnąć tylko pierwszy obraz dvd.

Pakiety na płytach są tak ustawiane pod względem ich popularności. Najrzadziej używane są na ostatnich płytach, najczęściej na pierwszych. Zawsze ściągam tylko pierwszy obraz dvd Debiana stabilnego, bo jeśli nie będę miał połączenia z internetem to ta płyta pozwoli mi zainstalować kompletne środowisko graficzne bądź serwerowe. Resztę dociągam już z sieci, czy to inne paczki (programy), czy to aktualizacje bezpieczeństwa.

Ściąganie całego wydania Debiana (wszystkich płyt) jest marnowaniem nośników jak i czasu, i łącza. Nigdy Ci się wszystkie płyty nie przydają! Z drugiej strony, za jakiś czas część z tych programów (paczek) może już być nieaktualna. I co wtedy?

Dociągasz nośnik aktualizacyjny?

Ściągasz na nowo erratę wydania?
ODPOWIEDZ