[+] Czy używanie naprzemiennie apt-get i aptitude jest szkodliwe dla systemu?

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

[+] Czy używanie naprzemiennie apt-get i aptitude jest szkodliwe dla systemu?

Post autor: Menel »

Mam małe pytanie natury technicznej, czy używanie naprzemiennie apt-get i aptitude może mieć jakieś skutki uboczne dla systemu (w moim przypadku testing/sid), czy nie ma to żadnego znaczenia i można używać obydwu na tym samym systemie? osobiście wolę apt-get, bo jest moim zdaniem szybsze, ale czasami też korzystam z aptitude i zastanawia mnie czy przypadkiem nie masakruję systemu używając obydwu...
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Post autor: kolofaza »

Ja na wersji testowej tak robiłem. Raz to, raz to i apt-get autoremove i 800MB pakietów usunęło (w sumie moja wina trochę bo nie spojrzałem co chce mi odinstalować), ale na wersji stabilnej nie zauważyłem z tym problemów.
icywind
Posty: 4
Rejestracja: 02 grudnia 2012, 21:53

Post autor: icywind »

Na wiki debiana zalecają użyć apt-get kiedy aptitude ma problemy z zależnościami więc nie powinno to powodować większych kłopotów.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Ja na wersji testowej tak robiłem. Raz to, raz to i apt-get autoremove i 800MB pakietów usunęło

U mnie, o dziwo w testowym apt-get autoremove sprawuje się bardzo dobrze (a mam bardzo dużo pakietów z Sida). Ale i tak zawsze czytam i dwa razy sprawdzam, co chcę usunąć. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony stabilnością wersji testowej. Myślałem, że będzie trudniej i gorzej.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

Za http://manual.aptosid.com/pl/sys-admin- ... pt-upgrade
Powody, dla których powinieneś używać tylko apt-get do dist-upgrade Menadżery pakietów takie jak adept, aptitude, synaptic i kpackage nie zawsze są w stanie wziąć pod uwagę wielkiej ilości zmian, która ma miejsce w Sidzie (zmiany zależności, zmiany nazw, zmiany skryptów, ...). Nie jest to jednak wina twórców tych narzędzi, piszą oni wspaniałe programy, które świetnie działają w stabilnej gałęzi Debiana, nie są one po prostu odpowiednie dla specjalnych potrzeb Debiana Sid. Używaj, czego chcesz, do wyszukiwania pakietów, ale pozostań przy apt-get do właściwego instalowania/usuwania/aktualizacji. Menadżery pakietów takie jak adept, aptitude, synaptic i kpackage nie są przewidywalne (w przypadku kompleksowego wyboru pakietów). Połącz to z szybko poruszającym się celem, jakim jest sid, i nawet gorszymi zewnętrznymi repozytoriami o kwestionowanej jakości (nie używamy ich, ani nie polecamy, ale są rzeczywistością na systemach użytkowników), a będziesz zabiegał o katastrofę. The other item to note is that all of these types of GUI package managers need to run in in X, and in doing a dist-upgrade in X, (or even an 'upgrade' which is not recommended), you will end up damaging up your system beyond repair, maybe not today or tomorrow, however in time you will. Z drugiej strony apt-get robi dokładnie to, o co jest proszony, jeśli następuje awaria możesz ją zlokalizować i znaleźć komunikaty o błędach/naprawić je, jeśli apt-get chce usunąć połowę systemu (z powodu zmian w bibliotekach) jest czas na reakcję administratora (czyli ciebie). To jest powód, dla którego deweloperzy Debiana używają apt-get, a nie inne menadżery pakietów.
Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że coś w tym jest, czasem lepiej się sprawował apt-get czasem aptitude. W wersji stabilnej nie ma problemu, w Sidzie ja używam apt-get ale są goście co używają aptitude i sobie chwalą.

Za http://www.debian.org/releases/stable/i ... ngpackages
Zalecanym sposobem aktualizacji z poprzedniego wydania systemu Debian jest narzędzie zarządzania pakietami apt-get. W poprzednich wydaniach zalecano skorzystanie z aptitude, lecz najnowsze wersje apt-get zawierają równorzędną funkcjonalność i dają lepsze rezultaty procesie aktualizacji.
Sid to jakby ciągła aktualizacja z wydania na wydanie (jeśli chodzi o ilość zachodzących zmian).

Wcześniej jest wyjaśnienie:
Niekiedy użycie do instalowania pakietów apt-get zamiast aptitude może spowodować, że aptitude potraktuje je jako „nieużywane” i przeznaczy do usunięcia. Z reguły należy się upewnić, że system jest całkowicie uaktualniony i „czysty” przed rozpoczęciem procesu aktualizacji. Z tego powodu należy sprawdzić czy nie ma zaplanowanych działań w menedżerze pakietów aptitude. Jeśli jakiś pakiet jest przeznaczony do usunięcia lub aktualizacji może to negatywnie wpłynąć na przebieg aktualizacji.

Proszę zauważyć, że naprawienie tego problemu będzie możliwe tylko wówczas, gdy sources.list wciąż wskazuje na wydanie squeeze, a nie na stable lub wheezy - patrz Sekcja A.2, „Sprawdzenie listy źródeł”. Sprawdzenie polega na uruchomieniu aptitude w „trybie wizualnym” i wciśnięciu g („pobierz/instaluj/usuń”). Jeśli pokazane zostaną jakieś akcje należy je przejrzeć i albo poprawić, albo wykonać. Jeśli nie będzie sugerowanych akcji zostanie wyświetlony komunikat: „Nie jest zaplanowana instalacja, aktualizacja, ani usunięcie żadnych pakietów”.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Kiedyś był z tym problem. Naprawili to już dawno. Więc można już używać naprzemiennie!
ODPOWIEDZ