Zmiana komputera bez zmiany dysku

Pomoc dotycząca instalacji systemu
bishoop
Posty: 11
Rejestracja: 08 czerwca 2013, 16:48

Zmiana komputera bez zmiany dysku

Post autor: bishoop »

Witam.
Mam taki dylemat, posiadam dwa komputery, oba Samsunga, mianowicie R780 oraz Q530. Chciałbym przejść sobie z R780 na Q530 (mniejszy, a do tego z lepszym procesorem). Czy jest możliwość przełożenia dysku z R780 na Q530, a następnie uruchomienie apta, bądź czegoś innego, by przeinstalować sterowniki? Raz przełożyłem dyski i działało, tylko niektóre funkcje nie działały, a przy zapełnianiu dev były może dwa błędy. Nie działało np. wifi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Bo trzeba było usunąć moduły obsługujące stary sprzęt, a dodać moduły obsługujące nowy sprzęt i wszystko by działało.
bishoop
Posty: 11
Rejestracja: 08 czerwca 2013, 16:48

Post autor: bishoop »

I owszem, tylko jak? Aktualnie jestem dalej na starym laptopie.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

A jaki plik (pliki) decydują za włączanie (uruchamianie) modułów podczas startu?
Od czego jest polecenie lsmod?
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

Jeśli Tobie zależy na fizycznym przeniesieniu dysku z jednego komputera do drugiego to zapewne można, choć jeśli tylko o przeniesienie systemu to ja takie rzeczy robię przez:

Kod: Zaznacz cały

cp -ax *

Uruchamiam jakieś livecd, kopiuję cały system na pendrive. Na innym komputerze tworzę partycje, formatuje i kopiuje z dysku pendrive cały system. Potem przez chroot instaluję gruba. Reszta to zwykła konfiguracja pod dany sprzęt.
Awatar użytkownika
pone13
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 30 listopada 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pone13 »

@zbig to już chyba znacznie lepiej użyć do tego celu rsync?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

rsync wykorzystuje cp. Można zamontować dyski skopiować katalogi z plikami pod mc również.

Kod: Zaznacz cały

[yampress@debian ~]$ whatis rsync
rsync (1)            - a fast, versatile, remote (and local) file-copying tool
[yampress@debian ~]$
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Z tego co zrozumiałem on chce po prostu przepiąć dysk, możesz to jak najbardziej zrobić, w zwykłym PC z reguły działa to od razu, niestety w laptopach masz różne karty wifi itd itp, zobacz co ci nie działa w tym nowym, jaki masz sprzęt, przepnij dysk do starego, zainstaluj odpowiednie pakiety (np do kart wifi BCM) odpowiadające sterownikom Twojego sprzętu i włóż ten dysk do tego nowszego laptopa, jak zainstalujesz odpowiednie moduły to zadziała.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Należy wykonać po przełożeniu dysku i uruchomieniu komputera:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure linux-image-$(uname -r)
Czasem może zaistnieć potrzeba skorzystania ze środowiska chroot i jakiejś dystrybucji narzędziowej Linuksa.
threads/9479-Dystrybucje-narz%C4%99dzio ... #post61503
ODPOWIEDZ