informacje o sprz

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

informacje o sprzęcie

Post autor: Kaka' »

Przyniosłem do domu z piwnicy stary pentim 3. I teraz chcę na nim zainstalować linuksa. Wszystko pięknie jest, płyta główna, procesor, karta graficzna (jakaś z 1996 roku), jakaś karta dźwiękowa, "dziwna" sieciówka, pamięc RAM SIM (128 albo 256), dysk twardy 8,4 GB. Brakuje mi tylko cd-romu ale będę miał go w tygodniu.

Zapewne debiana teoretycznie uruchomię na tym komputerze ale...jest problem z procesorem. Mianowicie jest on w jakimś stopniu uszkodzony. Nawet w biosie się zawieszało! Tak było z 3 lata temu a teraz właśnie nie wiem jak to będzie. Mam nadzieję, że będzie działać.

Mój problem tkwi w tym, że nie znam sprzętu tego komputera. Mianowicie nie wiem jaka jest karta dźwiękowa, graficzna, sieciowa, nie znam płyty głównej itp. Po 3 latach wszystkie te informacje zapomniałem. Na tym sprzęcie nic ciekawego nie pisze, tylko na sieciowej coś w stylu: "Mercury" i na graficznej "ATI". Z grafiką sobie poradzę ale nie z dźwiękiem itp. Podczas instalacji debiana będę musiał podać nazwy sprzętu a ja go po prostu nie znam. I tu moje pytanie: czy jest jakaś komenda/polecenie które pokaże mi jaki mam sprzęt: nazwę itp. To polecenie musiało by działać na knoppiksie bo tylko tak mogę sprawdzić co za sprzęt mam.

Więc jest takie polecenie czy nie?

Z góry dzięki!
Pozdrawiam!
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

lshw, lshal, hwinfo, lspci, lsusb (no i oczywiście pakiet discover) - duzo tego jest, pierwsze lub drugie polecenie powinno ci wystarczyc
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

POX pisze:lshw, lshal, hwinfo, lspci, lsusb (no i oczywiście pakiet discover) - duzo tego jest, pierwsze lub drugie polecenie powinno ci wystarczyc
Dzięki!

Pozdrawiam!
fEnIo
Posty: 34
Rejestracja: 21 czerwca 2006, 14:12
Lokalizacja: Skawina/Kraków

Post autor: fEnIo »

lspci -n

Potem to co wypluje wklej na HCL:

http://kmuto.jp/debian/hcl/

Powinno się sporo wyjaśnić.

pozdr,
fEnIo
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Sprawdziłem...działa godnie :)

Dzięki wam za pomoc!

Pozdrawiam!
qel
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2006, 09:01
Lokalizacja: Janowiec Wlkp.

Post autor: qel »

info o sprzecie hmm ... np. cat /proc/cpuinfo
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

qel pisze:info o sprzecie hmm ... np. cat /proc/cpuinfo
W ten sposób za pomocą knoppiksa nie sprawdzę co mam za sprzęt. Te polecenia mają działać pod knoppiksem...mam nadzieję, że zadziałają bo na razie próbowałem ich na tym komputerze. Jak będę miał cd-rom do starego kompa to odpale knoppiksa i sobie sprawdzę...mam nadzieję, że mi się uda bo jak nie to mam marne szanse na zainstalowanie debiana bez znajomości sprzętu.

Dzięki za propozycję!

Pozdrawiam!
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Kaka' pisze:
qel pisze:info o sprzecie hmm ... np. cat /proc/cpuinfo
W ten sposób za pomocą knoppiksa nie sprawdzę co mam za sprzęt. Te polecenia mają działać pod knoppiksem...
I twierdzisz że nie zadziała cat /proc/cpuinfo ?
Notka: lspci też zadziała oczywiście, i wiele innego, knoppiks jest bardzo dobry do badania
sprzętu (nawet poprez siakieś centrum sterowania z kde)


pozdro
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

I twierdzisz że nie zadziała cat /proc/cpuinfo ?
Akurat na moim knoppiksie 3.9 to nie działa. Ale pozostałe polecenia działają.

Pozdrawiam!
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Z /proc/cpuinfo to np. o karcie graficznej niewiele da się wyczytać ;) . Polecenia, które podałem, korzystają głównie z informacji z /proc, więc jak ktoś jest uparty, to i sam /proc powinien wystarczyć
ODPOWIEDZ