tablica partycji z b

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Awatar użytkownika
zomer
Beginner
Posty: 322
Rejestracja: 26 października 2007, 15:52
Lokalizacja: Podkarpacie

tablica partycji z błędami

Post autor: zomer »

Witam!

Kod: Zaznacz cały

fstab -l
zwraca informacje że kolejność partycji jest inna niż na dysku. Mogło się tak stać bo klonowałem dysk.
Wykonane w ubuntu z zainstalowanym systemem na którym są błędy.
Co ciekawe dysk /dev/sdd lubi wskakiwać na miejsce /dev/sda, czyli że losowo co któreś uruchomienie systemu dysk
750 GB widoczny jest pod

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda
lub tak jak teraz pod

Kod: Zaznacz cały

/dev/sdd
Ma być tak jak teraz pod /dev/sdd tylko że jak go widzę raz pod sda (tam gdzie system jest) a raz pod sdd dysk 1000.2 GB. Po prostu 750 z której klonowałem partycje na 1000 MB zamieniają się miejscami jak chcą.
/etc/fstab zgadza się z blkid więc nie wypisuję tego tutaj. Niby problem nie istnieje, ale jak znam życie to może zakończyć się utratą tablicy. W prawdzie jest takie magiczne narzędzie jak TestDisk, ale po co marnować czas na odzysk tablicy skoro można przeciwdziałać. Tylko jak.
Jeszcze mogę umieścić tutaj wyjścia tych samych poleceń z debiana uruchomionego w trybie live.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Przepisz mbr i ponownie zainstaluj program rozruchowy oraz popraw wpisy w plikach konfiguracyjnych. Przygotuj sobie awaryjnie jakieś livecd aby naprawić system bo na pewno coś nie będzie działać. Tyle razy już o tym było.
Aby nie mieć problemu z podmianą dysków (partycji) skorzystaj np. z UUID itp.
Awatar użytkownika
zomer
Beginner
Posty: 322
Rejestracja: 26 października 2007, 15:52
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: zomer »

Mam ustawiony

Kod: Zaznacz cały

 UUID=
(zgodnie z tym co pokazuje)

Kod: Zaznacz cały

blkid
Problem dotyczył pliku /etc/mtab w którym raz dysk 750 GB mam na pozycji /dev/sda, a innym razem jako urządzenie /dev/sdd.
Gdyby chodziło o /etc/fstab i układ partycji na dysku to pisałbym o problemie montowania partycji w odpowiednich punktach, a raczej sam rozwiązał ten problemik, bo jak napisałeś już było wiele razy.
ODPOWIEDZ