[SOLVED] Przywracanie Debiana

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

[SOLVED] Przywracanie Debiana

Post autor: Kaka' »

Stało się. Spaliła mi się karta graficzna. Miałem Radeona 9550. Poszedłem do serwisu i tam mówią, że jest to zapewne wina tego, że wiatrak w karcie nie działa. Do poniedziałku mają mi to zrobić. Ale problem tyczy się czegoś innego. Mianowicie ustawienia xfree86. Dostałem od serwisu zastępczą kartę graficzną ( super jest normalnie wypas - maks. roździelczość 600x480 8bitów w systemie itp. normalnie full wypas ). Wkładam do kompa uruchamiam kompa i wyskakuje błąd, że musze na nowo skonfigurować xfree86. No to wpisuje w kosoli jako root dpkg-reconfigure xserver-xfree86. Pytania były nie do końca podobne jak podczas instalacji systemu kiedy konfigurowałem x'y. Niestety na kilkanaście pytań nie znałem odpowiedzi i ''strzelałem''. Jednym z nich było pytanie ile RAM mam przeznaczyć na xfree86 - gdy instalowałem system takiego pytania nie było....coś tam wpisałem nawet nie pamiętam co. Następna niespodzianka w tejże konfiguracji było 7 ( aż 7 ) pytań związanych z klawiaturą. Normalnie mnie zatkało nie wiedziałem co wpisać - podczas isntalacji systemu były tylko 2 pytania a teraz aż 7. Pozostawiłem puste bo nie miałem kompletnego pojęcia co tam wpisać. Na następne pytania wiedziałem co wpisać. Po konfiguracji wpisuje startx i znowu niespodzianka :( Pisało coś w stylu ''fatal error 0.0" czy jakoś tak...dokładnie ten sam błąd miałem z miesiąc temu kiedy po tym błędzie na nowo system instalowałem bo nie wiedziałem co robić - cały dźień kombinowałem ale nic to nie dało - reinstalka :/ Aktualnie kożystam z knoppixa bo nie moge uruchomić trybu graficznego. Zapewne gdy znowu dostane swojego pięknego ''radeonka'' 9550 też będzie ten sam błąd nawet po konfiguracji. Zapewne będe musiał znowu instalować na nowo system i starce wszystkie dane :-( :-(

Zapewne ktoś napisze, że nie musze na nowo instalować systemu itp. ale przy moich umiejętnościach będzie to zapewne ''pisane''. I wtedy znowu będe musiał fuul rzeczy ściągać z neta itp.

Więc mam teraz pytanie - czy za pomocą knoppixa lub zwykłej konsoli w debianie (bo tylko to moge uruchomić) moge przywrócić starą konfigurację xfree86?? Np. z przed 3 - 4 dni. Chodzi mi tu o jakiś odpowiednik windowsowego "Przywracania Systemu". Czy jest coś takiego w debianie??? Jeśli nie ma czegoś takiego to czy moge jakoś skonfigurować xfree86 tak żeby były te same pytania co podczas instalacji systemu a nie, że jak wpisuje dpkg-reconfigure xserver-xfree86 to dostaje około 20 niespodzianek w postaci pytań na które nie znam odpowiedzi.

Bardzo prosze o odpowiedź!

Z góry dzięki!
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

NIe nie ma czegoś takiego, oczywiście możesz zrobić samemu aby takie kopie się robiły (katalog /etc nie zajmuje zbyt dużo), cześć plików jest backupowana automatycznie codziennie, ale akurat konfiguracja X w to nie wchodzi. Jeśli nie znasz jakiejś odpowiedzi to poprostu daj Enter, ustawienia domyślne powinny być dobre, najważniejsze aby Ci się odpaliły X to ustawić odpowiedni sterowniki karty graficznej i ilość RAMu (w KB) którą posiada, jeśli nie wiesz jaka ustaw vesa a w RAM nic nie wpisuj.

Tak czy siak reinstalacja systemu to głupi pomysł, walcz!! :)

pozdro
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

NIe nie ma czegoś takiego, oczywiście możesz zrobić samemu aby takie kopie się robiły (katalog /etc nie zajmuje zbyt dużo), cześć plików jest backupowana automatycznie codziennie, ale akurat konfiguracja X w to nie wchodzi. Jeśli nie znasz jakiejś odpowiedzi to poprostu daj Enter, ustawienia domyślne powinny być dobre, najważniejsze aby Ci się odpaliły X to ustawić odpowiedni sterowniki karty graficznej i ilość RAMu (w KB) którą posiada, jeśli nie wiesz jaka ustaw vesa a w RAM nic nie wpisuj.

Tak czy siak reinstalacja systemu to głupi pomysł, walcz!! :)

pozdro
Jak w poniedziałek dostane kate graficzną moją starą to spróbuje ją skonfigurować. Jej parametry znam. Ale czy mi się uda to ja nie wiem :-| Raczej mnie się to nie uda i będe musiał instalować na nowo system. Jak już do tego dojdzie to zrobie kilka partycji. Osobną dla /home i /etc (chyba tak będzie lepiej?) i jeszcze jedną pustą partycję - tak na wszelki wypadek jak trzeba coś zgrać. Czyli razem 5 partycji - to mnie się akurat uda! :-)
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Ostatecznie możesz spróbować użyć knoppiksowego /etc/X11/xorg.conf na Debianie.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Można by użyć z knoppixa ale gdzie ten plik się znajduje? Bo znaleźć go nie moge - nie chodzi tu o zwykłe /etc/X11/xorg.con tylko o to z knoppixa ??
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Nie rozumiem pytania; po odpaleniu Knoppiksa nie możesz znależć pliku xorg.conf? Jeżeli tak (i nie ma go w standardowym /etc/X11) to spróbuj `find / -name xorg.conf` (a może masz starszą wersję Knoppiksa, która używa jeszcze XFree86?)

Sorki, ale nie chce teraz restartować kompa żeby to sprawdzić, bo idę na rekord ;)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Jeśli chodzi o knoppixa to jest to wersja 3.9 A pliku nie moge znaleść....??

[ Dodano: 2006-08-27, 10:22 ]
Sorki, ale nie chce teraz restartować kompa żeby to sprawdzić, bo idę na rekord ;)
WOW - mnie by się tak nie chciało. Ja najdłużej nie uruchamiałem kompa przez 6 dni.

Powodzenia z tym rekordem! ;-)
gson
Posty: 24
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 21:12
Lokalizacja: Nowogard/Kraków

Post autor: gson »

jak dalej masz problemy to daj znać. moim zdaniem musisz poprostu zmienić używany sterownik w x'ach. To jest chwila zabawy. Pozdrawiam
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Coś musiałem zepsuć - mój brat ma dokładnie tą samą kartę graficzną co ja. Wkładam ją do mnie wpsuje dpkg-reconfigure xserver-xfree86 konfiguruję kartę tak jak zawsze (bo to jest ta sama karta - dopiero teraz się skumałem, że mój brat ma tą samą) i co mi pisze? ¯e nie można uruchomić trybu graficznego. Teraz to musi być naprawdę coś zepsute bo przy tej karcie wiem co wpisywać bo już to robiłem i działało mi!

Może ktoś mnie nie zrozumieć więc napisze to tak:

>mój brat ma tę samą karte graficzną co ja
>>wkładam ją do mnie
>>>konfiguruję x'y tak jak zawsze - czyli tak żeby działało
>>>>nie uruchamia się tryb graficzny

Myśle, że teraz jest poważniejsza usterka. Nie wiem co o tym myśleć i co robić ale chyba zdecyduję się na instalke :-/
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Kaka': a może po prostu wkleisz gdzieś (np. na pastebin.com) komunikaty X serwera (wspominałeś coś o "fatal error 0.0")?

BTW: użyj `dpkg-reconfigure -p critical $paczka` jeżeli chcesz być pytany tylko o najważniejsze rzeczy
ODPOWIEDZ