co wybra

Pomoc dotycząca instalacji systemu
rgl
Posty: 16
Rejestracja: 03 listopada 2009, 23:43

Post autor: rgl »

Problemy zdarzają się wszędzie na 64bit jest ich jednak więcej :)
Masz skype i pulseaudio system 64bit i wszystko działa?
Co do programów przeznaczonych dla windows to problemy z nim zdarzają się niezależnie od architektury. 3DSmax i PS to zresztą nie są programy do użytku rekreacyjnego i nie odczuwam potrzeby ich używania ani nie znam nikogo kto by ich potrzebował. Za to skype czy firefox to są programy używane przez wiele osób a w debianie 64bit są z nimi problemy których nie ma w 32bitach. Sam używam 64bit ale jednak początkującym tego nie polecam.
Awatar użytkownika
sector
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sector »

rgl pisze:Wyssany z palca? To próbowałeś zainstalować kiedyś na systemie 64 bit skype i pulseaudio? W Debianie testowym nawet z flashem był problem i musiałem sobie instalować ręcznie. Iceweasel z wersji testowej nie wyświetla prawidłowo stron, a firefox oficjalne wydanie to tylko 32 bit. Nie jest tragicznie ale jednak w systemie 64bitowym czasami natrafia się na problemy, których nie ma w 32bitowym.
Instalowałem i jedno i drugie i nie miałem żadnych problemów. Skype mi działa jak złoto. Pulseaudio nie powiem Ci w 100%, że mi działa bo używam Alsy z rożnych powodów. Z Flashem faktycznie można powiedzieć, że były czasami trudności, ale obecnie jest przecież wersja na x64, więc nie wiem o czym mowa. Co do przeglądarek to przecież masz jeszcze Chrome, Opere itp.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

rgl pisze:Wyssany z palca? To próbowałeś zainstalować kiedyś na systemie 64 bit skype i pulseaudio? W Debianie testowym nawet z flashem był problem i musiałem sobie instalować ręcznie. Iceweasel z wersji testowej nie wyświetla prawidłowo stron, a firefox oficjalne wydanie to tylko 32 bit. Nie jest tragicznie ale jednak w systemie 64bitowym czasami natrafia się na problemy, których nie ma w 32bitowym.
Sam dość długo dojrzewałem, że zacząć używać 64bitów. Obecnie siedzę co prawda na Mincie, ale ani Skype, ani pulseaudio nie sprawiały problemów z powodu swojej archuitektury. Iceweasel, to jednak nie Firefox i mnie sprawiał problemy również na systemie 32bitowym. Z kolei FF, mimo że 32 bitowy sprawuje się świetnie na obydwu architekturach. Zresztą kolejny ma być 64bitowy. Z flashem obecnie nie miałem problemów.
DadaD
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 09 września 2007, 20:14
Lokalizacja: Ciemnogród

Post autor: DadaD »

Kiedyś używałem tylko systemów pod architekturę 64 bit zgodnie z posiadanymi procesorami.
Obecnie jeżeli wybieram instalację systemu operacyjnego jest to 32 bit.
Wynika to z tego że na żadnym komputerze nie mam więcej niż 4GB RAM-u.
Nie wykonuję operacji wymagających dużych mocy obliczeniowych.
Większość aplikacji z których korzystam jest 32 bit a tak przynajmniej sądzę.
Systemy bez względu czy instaluję Linux Mint, Debian, Fedora, CentOS, Aptosid pracują stabilnie.

Ale nie ulega wątpliwości, że wersje 64 bitowe także nadają się do pracy.

A swoją drogą jak często ten temat 32 v. 64 bit przewija się na łamach różnych for.

Najlepiej zainstalować jedną i równolegle drugą wersję i porównać.
To takie proste.
I wtedy na konkretnej maszynie zobaczyć różnice.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
sector
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sector »

Prawda jest tez taka, że Linux to nie Windows i tutaj nie ma aż takich problemów jak w przypadku Windowsa.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Ogólnie z architekturą 64-bitową na Linuksie nie jest źle, wręcz przeciwnie. Jeżeli komuś Linux ma zastąpić Windowsa to zawsze coś mu nie będzie działać. Zdarza się, że na architekturze amd64 są pewne błędy, których niema na i386 albo naprawiane są w późniejszym terminie. Niemniej jednak, jeżeli zamierzamy zainstalować serwer i wcześniej sprawdzimy czy z używanymi usługami na amd64 nie ma problemów to na pewno taki system będzie lepszy od 32 bitowego. Wydaje mi się, że mit brzmiący "nie masz więcej niż 3GB to nie ma sensu instalować 64 bitowego systemu" jest powodem tego, że systemy te nie są "bardzo" wykorzystywane.
Rodziłbym sprawdzić, czy serwery, których będziemy używać nie mają problemów w arch. 64 bitowej i wykorzystywać większe możliwości, które udostępnia nam sprzęt.
s4ncho
Posty: 35
Rejestracja: 13 maja 2010, 19:42

Post autor: s4ncho »

&quot pisze:Jeżeli komuś Linux ma zastąpić Windowsa to zawsze coś mu nie będzie działać.

Brzmi to trochę ,,Linux i tak nie nadaje się do zastąpienia Windowsa''. Zależy do czego się używa komputera. ale trochę prawdy w tym jest.
Ja generalnie nie posiadam systemu Microsoftu od jakiś 6 lat na swoim komputerze ale i tak zawsze przyjdzie moment kiedy np. kupi się płytę cd z gazetą i pod wine nie działa.

No ale wracając do tematu, kilka miesięcy temu chciałem sprawdzić czy mogę już zmienić system na 64bit. Generalnie ,,było więcej rzeczy do zrobienia'' (problemów) niż po instalacji 32bit.
System działał przez parę tygodni po czym wróciłem do 32bit. Kiedy ściągnąłem kolejną aplikację 32bitową (xplane), z ktorą znowu musiałbym kombinować żeby ją uruchomić (dziwne bo wcześniej zainstalowałem z sukcesem skypa i flasha). Ja jednak jestem leniwy - wolę Linuksa ale takiego, przy którym trzeba mniej robić.
Aha, jak na moje oko (i mój sprzęt) to nie zauważyłem różnicy w prędkości działania.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Po pierwsze, to zacytowane zdanie tyczyło się 64 bitowej architektury, po drugie to twoja wersja również jest prawdziwa - a co nieprawda? :)
vader
Posty: 8
Rejestracja: 18 sierpnia 2010, 08:57

Post autor: vader »

Z Flashem problemy były kiedyś, a od paru miesięcy mam 64-bitowego flasha z repozytorium i śmiga.
ODPOWIEDZ