[+] Kopia systemu po instalacji

Pomoc dotycząca instalacji systemu
ksysinek
Beginner
Posty: 155
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 00:33
Lokalizacja: *Miasto know-how

[+] Kopia systemu po instalacji

Post autor: ksysinek »

Witam.
Kilka dni temu instalowałem po raz kolejny Debiana dla serwera hostingu. Tym razem męczyłem się ok. 2 dni aby dopracować serwer do perfekcji. Zanim zacznę dodawać użytkowników chciałbym zrobić kopie tej instalacji dla przyszłych pokoleń. Partycja z systemem ma wielkość ok 60GB natomiast sam system zajmuje 1,2GB. Mam dodatkowa partycje o wielkości ok. 400GB. Próbowałem zrobić skompresowany obraz metoda podpatrzona tu na forum a mianowicie:

Kod: Zaznacz cały

dd if=/dev/partycja_źródłowa | gzip > /katalog/kopia_partycji_źródłowej.gz
Zrezygnowałem gdy obraz dysku przekroczył 6GB a zrzucone zostało zaledwie 11GB partycji źródłowej. Nie zaniechałbym tej operacji, gdyby otrzymany obraz mieścił się na pendriva 8GB.

Dowiedziałem się również na forum, ze można zmniejszyć tymczasowo partycje poleceniem resize2fs. Niestety okazało się, ze ostatni blok jest juz zapisany. Czy jest dla mnie jeszcze jakaś szansa na zrobienie obrazu partycji z systemem?

Z góry dzięki za podpowiedzi.
NeoN265
Posty: 43
Rejestracja: 16 października 2007, 16:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: NeoN265 »

Może CloneZilla by ci w tym pomogła. W obsłudze tego programu ci niestety nie pomogę, bo go już dawno nie używałem.
Awatar użytkownika
lessmian2
Member
Posty: 1088
Rejestracja: 30 kwietnia 2008, 19:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lessmian2 »

A ja spytam inaczej. Po kiego grzyba Ci taka duża partycja systemowa? Przecież na to spokojnie wystarczy 5GB. Reszta to pliki użytkowników i logi które można umieścić na innych, wydzielonych do tego celu partycjach.
ksysinek
Beginner
Posty: 155
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 00:33
Lokalizacja: *Miasto know-how

Post autor: ksysinek »

@lessmian2 nie chcialem się rozdrabniać i zrobiłem duża partycje podstawowa na system, logi i bazy mysql. Sadziłem ze skoro zajęte będzie tylko nieco ponad 1GB to łatwo będzie to zakupować.

Co do Clonezilli to widzę ze działa ona w podobny sposób co komendy dd i gzip. Zastanowię się jeszcze nad spakowaniem interesujących mnie plików do archiwum tar. Tylko czy po rozpakowaniu ich na czysty dysk i podpięciu go do innego komputera wystartuje mi z niego system?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

ksysinek, spróbuj automatycznego podziału dysku pod serwer jaki domyślnie oferuje instalator Debiana. Przekonasz się, że przesadziłeś z ilością miejsca. Instalator Debiana oferuje taki podział dysku pod serwer:
[INDENT]/ do 300MB
/usr 3GB
/var 1,3GB
/swap zależnie od posiadanego RAM-u
/tmp 250MG
/home reszta[/INDENT]
To jest sytuacja wyjściowa, z której możemy wydzielić dodatkowe wymagane partycje, zależnie od przeznaczenia serwera. Oczywiście dodajemy miejsce kosztem partycji /home.
Zależnie od charakteru pod dokładniejszą rozwagę zasługuje dodanie partycji do przechowywania poczty i logów lub zwielokrotnienie miejsca na partycji /var.
Odnośnie wykonania kopii systemu przejrzyj temat, do którego prowadzi odnośnik z poradnika: http://debian.linux.pl/threads/6573-Kop ... tycj%C4%99
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

Nie baw się dd. Nie prościej zrobić taką kopię tarem albo rsync? Tarem będziesz miał skompresowany jeden plik, który wystarczy później wypakować na świeżo sformatowanej partycji i zainstalować na niej gruba. Z jakiegoś livecd zamontuj gdzieś tą partycję 400GB i swój root

Kod: Zaznacz cały

tar -cvjpf /mnt/sciezka_do_partycji_400GB/kopia.tar.bz2 /mnt/tam_gdzie_zamontowałeś_roota
Kwestia przywracania takiej kopii również prosta:

Kod: Zaznacz cały

tar xvjpf kopia.tar.bz2 -C /mnt/tam_gdzie_root
później robisz chroota na przywróconą partycję z kopii i instalujesz gruba.
ksysinek
Beginner
Posty: 155
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 00:33
Lokalizacja: *Miasto know-how

Post autor: ksysinek »

Zrobiłem kopię zapasową tarem. Słusznie zauważyłeś ryba84, że daje on możliwość odtworzenia pojedynczego pliku. Dzisiaj też, mój szef zamówił kolejny serwer. Jak dojdzie to dam znać jak mi poszło odtwarzanie mojej kopii zapasowej.
boobs
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 18:14

Post autor: boobs »

Kod: Zaznacz cały

tar -cvjpf /mnt/sciezka_do_partycji_400GB/kopia.tar.bz2 /mnt/tam_gdzie_zamontowałeś_roota
A jak zrobić obraz partycji przy pomocy dd i od razu konwertować w locie do bz2 i potem przywrócić?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

boobs pisze:A jak zrobić obraz partycji przy pomocy dd i od razu konwertować w locie do bz2 i potem przywrócić?
Poszukać na forum w dziale z gotowymi rozwiązaniami. Odpowiedź nawet padła już w tym temacie.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

ksysinek pisze:Partycja z systemem ma wielkość ok 60GB natomiast sam system zajmuje 1,2GB. [...]
Zrezygnowałem gdy obraz dysku przekroczył 6GB a zrzucone zostało zaledwie 11GB partycji źródłowej. Nie zaniechałbym tej operacji, gdyby otrzymany obraz mieścił się na pendriva 8GB.
Niestety dd robi obraz całej partycji, a więc nawet (teoretycznie) puste GB muszą swoje zająć. Z moich doświadczeń wynika jednak, że naprawdę pusty obszar partycji (wyzerowany w wyniku utworzenia pustego pliku o rozmiarze całego niewykorzystanego miejsca) w połączeniu z kompresją "w locie" daje satysfakcjonujące wyniki. Oczywiście wszystko zależy od wielkości partycji podstawowej, która w Twoim przypadku jest znaczna.
ODPOWIEDZ