ekran logowania nieczytelna czcionka

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Alameida
Posty: 7
Rejestracja: 26 lipca 2010, 12:30

ekran logowania nieczytelna czcionka

Post autor: Alameida »

Witam.
Mam mały problem, zainstalowałem Debiana Lenny wersja 5.0.5 amd64 ze środowiskiem gnome. Wszystko poszło zgodnie z planem, a po restarcie wyszły krzaki, kiedy pojawia się ekran logowania gdzie wpisujemy nazwę użytkownika i hasło. Na dole tego ekranu jest możliwość wybrania sesji i środowiska graficznego, ale czcionka w obu przypadkach jest tak mała, że nie widać co tam jest napisane i tym sposobem nie można wybrać tego czego się chce. Tak samo nie widać nazwy użytkownika jaką się wpisuje ani hasła. Podobnie sprawa wygląda kiedy zainstalujemy środowisko kde ale tym razem jest gorzej bo dość, że nie widać wielkości tych literek na ekranie logowania to w momencie kiedy jakimś sposobem uda nam się zalogować to całe menu rozwijane jest tak samo nieczytelne.
Proszę o wsparcie.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Problem dotyczy wyłącznie wielkości czcionki, czy też cała grafika jest w zbyt dużej rozdzielczości?
Alameida
Posty: 7
Rejestracja: 26 lipca 2010, 12:30

Post autor: Alameida »

Problem dotyczy tylko czcionki, myślałem że to mój błąd podczas instalacji ale próbowałem instalować Debiana na wszystkie możliwe sposoby i to nie pomaga dalej jest to samo. Chyba, że to wina sterowników od karty graficznej, sam nie wiem.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Możesz spróbować w ten sposób:
- uruchom system jako single user
- przejdź do swojego katalogu
- wejdź do ukrytego katalogu .kde (oczywiście jeśli chodzi o KDE) a następnie do share i config
Tutaj masz pliki konfigurujące KDE. Można je edytować np. edytorem nano. Zrób ich kopię do jakiegoś katalogu i... poprzyglądaj im się. Zmień sobie domyślną rozdzielczość fontów. Niestety - w tym momencie nie powiem Ci w którym pliku. Spróbuj, albo poczekaj aż sprawdzę lub ktoś inny odpowie. U mnie niestety może to chwilę potrwać.

Edit:
OK. W KDE4, ustawienia czcionek (nie wiem, czy wszystkich) są przechowywane w sekcji [General] pliku kdeglobals. Plik ten możesz spokojnie edytować (zachowaj kopię) np. poprzez:

Kod: Zaznacz cały

$nano ~/.kde/share/config/kdeglobals
Wg mnie Twój problem może wynikać z niedostarczenia systemowi odpowiednich czcionek, które są "domyślne" w KDE (ale niby dlaczego skutkować miałoby to również w Gnome?). Przed edycją sprawdź jakie masz czcionki zainstalowane w systemie.
Alameida
Posty: 7
Rejestracja: 26 lipca 2010, 12:30

Post autor: Alameida »

Sprawdziłem tak jak napsałeś i jeśli chodzi o kde to sprawdziłem wszystkie pliki w katalogu ,,config'', w których ewentualnie można coś zmienić z tymi czcionkami a także możliwość zwiększenia dpi w tych plikach, lecz to nic nie pomogło. Dalej jest tak samo. Natomiast jeśli chodzi o gnome sprawa wygląda tak samo (zmiana ustawień w plikach nic nie pomaga). Próbowałem także zainstalować wszystkie możliwe czcionki dostępne dla kde i gnome ale to też nic nie pomogło nadal jest tak samo. Zaczynam się zastanawiać, czy czasem wersja stabilna 5.0.5 na debian.org jest naprawdę wersją stabilną, a może problem tkwi w architekturze 64 bitowej, sam nie wiem. Przykładowo zainstalowałem Mandrivę Xtrem3, czy Slackware 13 i tam nie spotkałem się z takim problemem.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Po zmianie wielkości czcionek w pliku, który Ci podałem KDE (jak Ci się już uda pokonać logowanie się) w dalszym ciągu ma nieczytelną czcionkę? Cóż, w takim razie łapy mi opadają, ale - faktem jest (wg mnie) - że w Debianie zdarzają się problemy, które na innych systemach nie występują.
Alameida
Posty: 7
Rejestracja: 26 lipca 2010, 12:30

Post autor: Alameida »

A czy możesz mi powiedzieć jaką dokładnie wersję Debiana masz u siebie dla jakiej architektury i z jakiego poradnika ewentualnie korzystałeś lub książki podczas instalacji. Może po prostu spróbuję zrobić krok po kroku jak Ty, skoro u Ciebie taki błąd nie występuje. Może ja coś robię nie tak. Chyba, że to wina monitora, do którego nie mogłem znaleźć sterowników (samsung syncmaster 2494 HM).
ODPOWIEDZ