po instalacji Debiana cuda

Pomoc dotycząca instalacji systemu
alocha
Posty: 18
Rejestracja: 03 czerwca 2010, 12:46

po instalacji Debiana cuda

Post autor: alocha »

Witam.
Otóż, zainstalowałem Debiana, okazało się, że jest to system bardzo chroniony.
Chciałbym w katalogu /home edytować głupi plik txt, ale się nie da, to samo z utworzeniem katalogu. Z konsoli wiem jak to zrobić, ale szybciej mi to wyjdzie otwierając plik txt, niż wchodzenie przez konsolę w ten txt, bo i su i hasło podawać. Komu to potrzebne do szczęścia (no wiem bezpieczeństwo), więc jak mogę nadać uprawnienia temu katalogowi /home? Myślę, że jak już to zrobię, to nie będzie mnie zrażał tak ten Debian.

Robię to przez mc, ale to robota na okrętkę, jak można normalnie byłoby otwierać.
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Zapewne chcesz zacząć używać bezpiecznego systemu i przesiąść się z Windowsa, ale brakuje Ci nerwów. Na początku nic nie zrobisz w ten sposób.
Opisz dokładną czynność, którą chcesz wykonać i rozwiążemy ten problem. Jestem pewien, że żadne cuda na Twoim dysku się nie dzieją, tylko wykonujesz coś źle.
Krok po kroku i zrozumiesz działanie systemu. Poczytaj także spis FAQ i wybierz interesujące Cię tematy.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Zacznij od podstaw czyli pomocy dostępnej na komputerze i na forum. Odnośniki do tematów na forum dostałeś w innym temacie zajrzyj do działu dla początkujących.

Na komputerze pomoc uzyskasz:

Kod: Zaznacz cały

man nazwa programu
Potrzebna są takie informacje:

Kod: Zaznacz cały

man chown
W katalogu:

Kod: Zaznacz cały

/home
może umieszczać domyślnie pliki tylko administrator (root) i niech tak to zostanie.

Jako użytkownik systemu możesz tworzyć i zmieniać pliki w katalogu:

Kod: Zaznacz cały

/home/nazwa_użytkownika
Np.:

Kod: Zaznacz cały

/home/alocha
Jest jedno ale... Jeżeli w katalogu /home/alocha plik lub katalog zostanie utworzy przez administratora (root) to użytkownik alocha może mieć ograniczony dostęp do takiego pliku lub katalogu.
Aby wszystkie pliki w katalogu domowym użytkownika były jego własnością to wydaj polecenie jako root:

Kod: Zaznacz cały

chown -Rv nazwa_użytkownika:nazwa_użytkownika /home/nazwa_użytkownika
Czyli:

Kod: Zaznacz cały

chown -Rv aloch:alocha /home/alocha
To wszystko znajdziesz w dziale dla początkujących - na forum.
alocha
Posty: 18
Rejestracja: 03 czerwca 2010, 12:46

Post autor: alocha »

W sumie jestem spokojny z natury, Linux, to nie aż taka nowość dla mnie, ale wiadomo każda dystrybucja ma trochę inne nazewnictwo poleceń.
Chodzi mi konkretnie o np edytowanie (zapis zmian) pliku .txt w katalogu /home, ale spod okienek, a nie z konsoli, czyli np. do tego katalogu chciałbym mieć dostęp jako root lub przynajmniej uprawnienia takie. Tak samo jak chcę utworzyć w /home nowy folder, to także aby nie wchodzić w konsolę i mkdir, tylko z pomocą myszy (PPM) i utworzyć katalog, czy plik.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Zajrzyj do ,,Debian reference'' dlaczego nie należy używać w trybie graficznym systemu, jako root.
Jeżeli chcesz uruchomić jakiś program graficzny z uprawnieniami administratora to wystarczy w trybie graficznym użytkownika, wpisać w konsoli polecenie:

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -c nazwa_programu
lub

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -X -c nazwa_programu
Zamiast ,,nazwy_programu'' należy, w niektórych wypadkach podać ścieżkę do programu.
Wszystko do znalezienia na forum, wielokrotnie opisywane.

Przyjmij zasadę, że nie śmiecimy nowymi katalogami i plikami w folderze /home tylko w /home/nazwa_użytkownika.
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

Z mc musisz uważać: nigdy nie działaj w katalogu domowym uruchamiając mc z prawami roota bo Ci namiesza chmod i chown.
Potem jakieś programy lub Ty sam nie będziesz miał dostępu do plików czy katalogów we własnym katalogu domowym, a to przyznam może być irytujące.

Poza tym katalog

Kod: Zaznacz cały

/home
nie jest Twoim katalogiem domowym, o czym zresztą napisał już kolega fnmirk wyżej.

Dodane:
fnmirk pisze: Aby wszystkie pliki w katalogu domowym użytkownika były jego własnością to wydaj polecenie jako root:

Kod: Zaznacz cały

chmod -Rv nazwa_użytkownika:nazwa_użytkownika /home/nazwa_uzytkownika
Czyli:

Kod: Zaznacz cały

chmod -Rv aloch:alocha /home/alocha
To wszystko znajdziesz w dziale dla początkujących - na forum.
Nie chmod lecz chown.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

DaVidoSS, dziękuję masz rację, przepraszam za błąd z mojej strony.
Powinno oczywiście być tak:

Kod: Zaznacz cały

chown -Rv nazwa_użytkownika:nazwa_użytkownika /home/nazwa_użytkownika
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Napisze bardziej wprost, bo chyba autor nie zrozumial: katalog /home nie sluzy do tego, aby zapisywać i edytować w nim jakiekolwiek pliki .txt. Sluzy do tego katalog /home/uzytkownik (uzytkownik - nazwa aktualnie zalogowanego).

Wszystkie pliki musisz tworzyc i edytowac tylko w tym katalogu - wtedy bedzie dobrze. Kapujesz teraz?
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

Z powodu absencji autora tego tematu w tym temacie, domniemywałbym że jego przygoda z Debianem się zakończyła. Powodem występujących "cudów" po instalacji Debiana?!
Nawet nie zdążył się kolega zorientować jak "cudowny" to system ten Debian.
ODPOWIEDZ