Obj

Pomoc dotycząca instalacji systemu
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Objętość Debiana po instalacji

Post autor: peter86 »

¦ciągnąłem obraz instalacyjny Debiana .iso 140MB;

Po instalacji różnych programów:

Kod: Zaznacz cały

xorg
fluxbox
iceweasel
flashplugin-nonfree
alsa-base
alsamixergui
lynx
rox-filer 
gpicview
gimp
leafpad
gedit
xpdf
mc
gftp
aqualung
kadu
gkrellm
alsaconf
system zajmuje około 4GB. Jak to możliwe?
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

140 MB to chyba netinstall jest. Jeśli tak, to od razu masz do repozytoriów dodane serwery w sieci i większość instalacji idzie stamtąd.
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

Tak, dokładnie w ten sposób. Miałem nadzieje zainstalowac system minimalnie i potem doinstalowac tylko kilka rzeczy. Rozumiem ze mam zle wyobrazenie? Powinienem instalowac oprogramowanie sciagniete ze stron nie przez apt?

[ Dodano: |30 Lis 2009|, 2009 10:09 ]
Po samej instalacji systemu oraz po zainstalowaniu "discus" (do monitorowania zajętości dysku), widnieje na partycji / 704MB. To strasznie dużo. Jak oni to robia np. w tinylinuxcore, ze tak malo to zajmuje?
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

peter86 pisze:Powinienem instalowac oprogramowanie sciagniete ze stron nie przez apt?
Nie, co do zasady powinieneś instalować oprogramowanie w Debianie właśnie za pomocą mechanizmów APTa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie własnej kompilacji, czy instalowaniu plików deb nie będących w repozytoriach, bądź nawet będących, ale pochodzących z innych źródeł (ot, choćby openoffice w repozytorium i np. z pl.openoffice.org).
Chcąc jednak zachować "minimalny" rozmiar systemu po instalacji, winieneś bardzo przyłożyć się do tego co instalujesz. W Debianie mnóstwo programów, a już w szczególności tzw. metapaczki, ciągną za sobą olbrzymie ilości zależności bądź innych programów, które niekoniecznie są Tobie potrzebne. Przypuśćmy, że zainstalowałeś Xorg z paczki xorg-numerek.deb. Zobacz sobie ile ciągnie zależności: http://packages.debian.org/lenny/xorg Zaś każda paczka typu xserver-xorg znów ciągnie dalsze zależności (zob.: http://packages.debian.org/lenny/xserver-xorg ), w tym np. taką paczkę jak xserver-xorg-video-all. Teraz zobacz sobie co ciągnie ta ostatnia paczka ( http://packages.debian.org/lenny/xserver-xorg-video-all ) i odpowiedz sobie na pytanie, czy Tobie, na Twoim sprzęcie potrzebne są te wszystkie sterowniki. Ręczę, że nie. To tylko przykład, bo dokładnie to samo dotyczy np. środowisk graficznych itp. Wystarczające minimum niekoniecznie musi się nazywać np. xfce (nie pamiętam jak tam się te wszystkie paczki nazywały, bo zrezygnowałem z tego środowiska praktycznie zaraz po instalacji); równie dobrze może to być całe środowisko, z wszystkimi programami, które na nie w tej dystrybucji się składają.
Niestety (lub "stety"), aby zachować minimalne rozmiary systemu musisz dokładnie poznać z jednej strony swój komputer, z drugiej strony doskonale poznać system, który instalujesz, a już na pewno czytać opis tego, co chcesz zainstalować. Następnym krokiem jest instalacja tylko i wyłącznie tych programów, które potrzebujesz i unikanie na ile się tylko da "metapaczek".
Być może też, chcąc utrzymać minimalny system, jeśli w istocie to jest dla Ciebie najważniejsze, to powinieneś zastanowić się nad rezygnacją ze środowisk graficznych na rzecz np. menedżerów okien itp.
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

W takim razie jak zainstalować samego xorga bez tych zbędnych rzeczy?

[Dodano: |30 Lis 2009|, 2009 12:11]
,,Cukierek'', ile razy podchodzę do Linuksa, tyle razy mam jakieś problemy. Tu dźwięk, tam odtwarzanie filmów, flash, wolno działające programy, sterowniki, a teraz jeszcze objętość. Zainstalowałem teraz Debiana przez "Advanced" installation. 495MB zaraz po zainstalowaniu. 20MB było zależności potrzebnych do zainstalowania "discus". 495MB to dużo? Jak myślicie? Może to jest całkiem przyzwoicie?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

peter86 pisze:le razy podchodzę do Linuksa, tyle razy mam jakieś problemy.
Które wynikają zazwyczaj z nerwowych ruchów użytkownika i braku wcześniejszej próby poznania systemu.

Domyślnie instalator Debiana pozwala na zainstalowanie niezbędnego zestawu oprogramowania narzędziowego, tak aby użytkownik nie musiał nic szukać. To jest z góry narzucone przez system i nie jest tego dużo. Istnieje furtka do zmniejszenia tego zestawu, warunkiem jest dobre poznanie systemu w trybie zaawansowanych opcji instalatora i później narzędzi systemowych. Dopóki nie poznasz systemu na odpowiednim poziome nie dotrzesz do tych opcji. To, że nie znasz systemu świadczą Twoje pytania i rozterki.

Nie można odpowiedzieć, czy dany zestaw oprogramowania jest optymalny dla danego użytkownika, czy nie?

Próbowałeś instalować system z płytki ,,business card''?
Jaka jest Twoja znajomość narzędzi do obsługi pakietów w Debianie? Innych narzędzi?
Jak sobie na to odpowiesz to uzyskasz to co zamierzasz.

Jak tekst w podanym odnośniku jest zrozumiały to zgodnie z zaleceniem autora robisz to na własną odpowiedzialność.
http://night.jogger.pl/2007/11/17/insta ... aleznosci/
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

fnmirk pisze: Które wynikają zazwyczaj z nerwowych ruchów użytkownika i braku wcześniejszej próby poznania systemu.
W jaki sposób chcesz poznawać system? Jest problem to się go rozwiązuje. Jeżeli nie ma rozwiązania bo nikt nie wie jak do czegoś podejść to użytkownik zostaje bez odpowiedzi. Bo to raz się na tym forum zdarzyło, że ktoś o coś zapytał i nie dostał jasnej odpowiedzi? To, że u Ciebie coś działa nie znaczy, że ja problemu rozwiązać nie mogę z mojej winy. Mam poczytać jakieś poradniki? Wszystko to o czym piszesz, jest oczywiste. Jedyne co mnie zaskakuje to Twoje stwierdzenie "braku wcześniejszej próby poznania systemu" - litości Panie z takimi tekstami. Jak to jest, że za każdym razem kiedy mam z czymś problem, w pobliżu brak ludzi, którzy by spróbowali się z czymś uporać.
fnmirk pisze: Nie można odpowiedzieć, czy dany zestaw oprogramowania jest optymalny dla danego użytkownika, czy nie?
Dlaczego nie?

Dla Ciebie może być coś optymalnie dla innego nie. Pytam nie czy dla mnie jest optymalne tylko dla kogoś innego.

fnmirk pisze: Próbowałeś instalować system z płytki ,,business card''?
Oczywiście, że instalowałem. Jeżeli chodzi o "businesscard" to wydaje mi się, że sam tego nigdy nie instalowałeś... proponuję abyś najpierw przeczytał jaka jest "bazowa" różnica między BC a netinstall.
fnmirk pisze: Jaka jest Twoja znajomość narzędzi do obsługi pakietów w Debianie?
Innych narzędzi?
Chodzi Ci o dpkg? Może jakoś sprecyzujesz swoje pytania?

Za link dziękuję. Ciekawa sprawa.
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Wybacz, za ustalenie co jest dla kogoś optymalne to się bierze ciężkie pieniądze. Jeśli przedstawisz zestaw cech/funkcji systemu, który Cię interesuje, to można oszacować, czy to dużo, czy mało. Podam, że na router to piekielnie dużo, ale już na desktop uważam, że zupełnie przyzwoicie.
Przejrzałeś, co masz zainstalowane? Usunąłeś (z głową!) to, co niepotrzebne?
Ogólnie system można odchudzać przynajmniej na 2 sposoby:
1. usuwanie niepotrzebnych rzeczy, które się (bardziej lub mniej) automatycznie instalują
2. instalowanie ,,lżejszych" zamienników. Po co Ci np. apache (o ile w ogóle chcesz stronę stawiać), skoro możesz postawić lighttpd (czy jakoś tak). Oczywiście wszystko zależy od tego, co ma robić komputer, bez tej informacji nikt Ci tu nawet przybliżonej informacji nie udzieli.
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

Ister pisze:Wybacz, za ustalenie co jest dla kogoś optymalne to się bierze ciężkie pieniądze. Jeśli przedstawisz zestaw cech/funkcji systemu, który Cię interesuje, to można oszacować, czy to dużo, czy mało. Podam, że na router to piekielnie dużo, ale już na desktop uważam, że zupełnie przyzwoicie.
Przejrzałeś, co masz zainstalowane? Usunąłeś (z głową!) to, co niepotrzebne?
Ogólnie system można odchudzać przynajmniej na 2 sposoby:
1. usuwanie niepotrzebnych rzeczy, które się (bardziej lub mniej) automatycznie instalują
2. instalowanie ,,lżejszych" zamienników. Po co Ci np. apache (o ile w ogóle chcesz stronę stawiać), skoro możesz postawić lighttpd (czy jakoś tak). Oczywiście wszystko zależy od tego, co ma robić komputer, bez tej informacji nikt Ci tu nawet przybliżonej informacji nie udzieli.
Chodzi o czystą instalację debiana z netinstall. ~500MB. Bez żadnego apacha itd., tylko "bazowy system". Przecież to napisałem.
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

A sprawdziłeś, czy w istocie jest bez niczego?
Czysty system dla mnie to taki, który już jest w pełni funkcjonalny (według wymaganej funkcjonalności danego komputera), stąd brak zrozumienia. Przyznaję, nie wiem ile ma w takim rozumieniu czysty system, ale wydaje mi się, że to nadal sporo.
Ale... Jeśli tak liczyć - rozumiem, że wywaliłeś całkiem X-y i wszystko co jest od nich zależne? Powywalałeś całe mnóstwo rzeczy, które odpowiadają za dodatkowe funkcje itd.?
Zablokowany