Obj

Pomoc dotycząca instalacji systemu
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

Ister pisze:A sprawdziłeś, czy w istocie jest bez niczego?
Czysty system dla mnie to taki, który już jest w pełni funkcjonalny (według wymaganej funkcjonalności danego komputera), stąd brak zrozumienia. Przyznaję, nie wiem ile ma w takim rozumieniu czysty system, ale wydaje mi się, że to nadal sporo.
Ale... Jeśli tak liczyć - rozumiem, że wywaliłeś całkiem X-y i wszystko co jest od nich zależne? Powywalałeś całe mnóstwo rzeczy, które odpowiadają za dodatkowe funkcje itd.?
Zainstalować system można na kilka sposobów. Osobiście instalowałem go z każdego rodzaju płyty. Skupiłem się jednak na netinstall czyli obrazie płyty który ma 140MB. Przy instalacji systemu dochodzimy do wyboru oprogramowania np. Laptop, Desktop, ¦rodowisko graficzne. Na samym dole jest "system bazowy" - i tylko tą opcję wybieram. Więc instaluję debiana z netinstall (140MB) a pakiety do niego tylko z "system bazowy". Po jego instalacji instaluję dodatkowo program "discus", który po instalacji zajmuje ~20MB. Stąd przypuszczenie, że sam system ma około 470MB. To moim zdaniem dużo, zwłaszcza, że nie ma tam żadnych x`ów, środowisk graficznych czy nawet programów takich jak lynx, mc itd.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

peter86 pisze:Zainstalować system można na kilka sposobów. Osobiście instalowałem go z każdego rodzaju płyty.
Zrozum dobrze. Do tego wystarczy jedna wersja płytki i znajomość opcji instalatora. Na etapie instalacji można bardzo dużo miejsca na dysku zaoszczędzić.

Cały czas twierdzisz że wszystko sprawdzałeś? A spróbuj najprostszej rzeczy:

Kod: Zaznacz cały

apt-get clean
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

fnmirk pisze:Zrozum dobrze. Do tego wystarczy jedna wersja płytki i znajomość opcji instalatora.


Zrozum proszę, że opieram się na opisie ze strony debian.org]Na etapie instalacji można bardzo dużo miejsca na dysku zaoszczędzić.[/quote]

Wytłumacz o jaki etap instalacji chodzi, czy chodzi o instalacje graficzną, tekstową, z linii poleceń? O jakiej instalacji mówisz? Chodzi o nie ładowanie modułów, lub nie instalowanie sterowników, które mogą być przydatne przy dalszej instalacji? Może chodzi o instalację w Expert mode? A może jeszcze coś innego... sprecyzuj.
fnmirk pisze:Cały czas twierdzisz, że wszystko sprawdzałeś? A spróbuj najprostszej rzeczy:

Kod: Zaznacz cały

apt-get clean
Sprawdzone, gdy usunę /var/cache/apt/archives i inne many potrafię zejść do 410MB, co nie zmienia faktu, że dalej 410MB to dużo.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Sprawdziłeś tryb instalacji ,,expert''. Nie uczę się na pamięć opcji instalatora, ale możesz zminimalizować system rezygnując z wielu modułów i nie instalując nic więcej z wyjątkiem minimalnego systemu. Mam system ze środowiskiem graficznym, pakiem Openoffice itp., który zajmuje 3,7GB.

Wczytaj się w opcje instalatora. Jak to Cię nie zadowoli jeszcze to pozostaje kompilacja każdego elementu systemu indywidualnie i usunięcie dokumentacji. Potrzeba minimalistycznych systemów zanikła zupełnie. Jak potrzebujesz bardzo minimalistycznego Linuksa to są dostępne jeszcze wersje wersje dyskietkowe systemów. Zainteresuj się tworzeniem dystrybucji livecd, można zmniejszyć system o 50% w stosunku do zainstalowanego na dysku lub więcej.

http://floppix.ccai.com/index.html
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Tak z ciekawości - chcesz odchudzić system dla sportu, czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne?
Obawiam się, że nawet system bazowy jest dość mocno rozbudowany, ma zainstalowane mnóstwo modułów...

Jeśli używasz aptitude, to uruchom sobie samo

Kod: Zaznacz cały

aptitude
i sprawdź, czy czegoś się nie da jeszcze usunąć. Rób to z głową oczywiście, inaczej możesz mieć sporo zabawy z odzyskiwaniem. Możesz pozbyć się CUPSa, zastąpić exim czymś lżejszym, generalnie powinieneś niemal każdy pakiet przemyśleć.
Nie wiem ile w tej chwili ma domyślnie jądro, ale z uwagi na wkompilowanie obsługi całego mnóstwa rzeczy samo jądro swoje zajmuje. Jednak żeby to poprawić zostaje już samodzielna kompilacja jądra.
W tej chwili cena 1 GB dysku tak spadła, że nikt się na to nie ogląda. Dlatego nawet system bazowy jest duży...
simonnam
Posty: 75
Rejestracja: 04 września 2009, 23:42

Post autor: simonnam »

A próbowałeś instalacji systemu bez zaznaczonego "system bazowy" i później doinstalować te najpotrzebniejsze pakiety?
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

peter86 pisze:
W jaki sposób chcesz poznawać system? Jest problem to się go rozwiązuje. Jeżeli nie ma rozwiązania bo nikt nie wie jak do czegoś podejść to użytkownik zostaje bez odpowiedzi.
Choćby czytając dokumentację. Skoro jak sam napisałeś:
W takim razie jak zainstalować samego xorga bez tych zbędnych rzeczy?
to chyba nie bardzo się zainteresowałeś tym, co system ze sobą niesie, jak jest zbudowany itd. Obecnie, za wyjątkiem kilku systemów, które budujesz sam, znakomita większość pozostałych ładuje na dysk pewien "system bazowy", który jednakże nie jest "bazą systemu", a tym, co uznają deweloperzy za absolutnie minimalny zestaw, który będzie jednakże obsługiwać znakomitą większość sprzętu. Przyznam, że nie wiem, po co w Debianie akurat np. w przypadku xorgów ładuje sterowniki do sprzętu, który nie jest zainstalowany na dysku, ale "ten typ tak ma", chyba, że tak jak powiedział fnmirk - wykorzystasz zaawansowane opcje instalatora.
peter86 pisze:To, że u Ciebie coś działa nie znaczy, że ja problemu rozwiązać nie mogę z mojej winy.
W znakomitej większości, jest to jednak związane z użytkownikiem, który owego problemu rozwiązać nie może. Wynika to najczęściej z jego zbyt małej wiedzy, a zatem, jeśli chcesz tak to nazwać "z jego winy" ]am poczytać jakieś poradniki?[/quote]
Tak. Od podstawowych, po bardziej skomplikowane.
peter86 pisze:fnmirk napisał/a:

Nie można odpowiedzieć, czy dany zestaw oprogramowania jest optymalny dla danego użytkownika, czy nie?

Dlaczego nie?
Albowiem "optymalny" jest względne, a nie bezwzględne i zawsze jest relatywizowane do czegoś/kogoś.

Raz jeszcze zatem, bo zaczynamy gadać w kółko.
1. Poznaj swój sprzęt. Musisz dokładnie wiedzieć co tam masz. Z podstawowych rzeczy np. jakie karty sieciowe, jakie graficzne itd.
2. Po odrobieniu pkt. 1 poznaj, jak Debian, skoro go chcesz mieć, obsługuje ten sprzęt i jakich paczek potrzebuje do ich obsługi.
3. Zainstaluj praktycznie czysty kernel (a jeszcze go możesz zoptymalizować), potem doinstaluj to co potrzebujesz, czyli konkretne już paczki.
4. Zoptymalizuj tak zainstalowany system. Istnieje np. możliwość, że zainstalowane zostaną Ci podręczniki, a Ty ich nie będziesz wykorzystywać, w razie potrzeby poszukując informacji w necie. Skasuj zatem katalog z podręcznikami. Prawdopodobnie zainstalowały Ci się także inne wersje językowe pakietów, a Tobie być może nie są one potrzebne - wykasuj, albo lepiej skorzystaj z narzędzia localpurge. Nawet zainstaluj je jako jedno z pierwszych, jeśli jest dla Ciebie użyteczne. Itd. itp.
Obecnie nikt Ci nie odpowie na zadane Ci pytanial, albowiem... problem, który przedstawiasz po prostu nie istnieje, albo Ty go nie zdefiniowałeś poprawnie. Na pytanie użyte w Twoim wpisie inicjującym wątek otrzymałeś już absolutnie olbrzymią ilość odpowiedzi i praktycznie zostało ono wyczerpane.
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

Jeśli chcesz zmniejszyć zajmowane miejsce polecam zainstalować:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install localepurge deborphan
Localepurge wywali Ci niepotrzebne locales a deborphan pokaże co jest niepotrzebne.
Co do zaciągania zależności przez apta możesz stworzyć w /etc/apt/apt.conf.d/ plik powiedzmy 17custom o takiej zawartości:

Kod: Zaznacz cały

APT::Install-Recommends "false";
APT::Install-Suggests "false";
Tylko z tymi wpisami apt nie zainstaluje Ci wszystkiego i np. możesz nie mieć ikonek w xfce. Ja tak wepchnąłem debiana na pendrive i wraz z xorg, xfce i odrobiną programów zajmuje mi ~650MB. Xorg ma wszystkie sterowniki zainstalowane ale tylko z tego powodu, że to ma być system maksymalnie przenośny więc pewnie by dało radę zejść jeszcze niżej.
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

fnmirk pisze:Sprawdziłeś tryb instalacji ,,expert''. Nie uczę się na pamięć opcji instalatora, ale możesz zminimalizować system rezygnując z wielu modułów i nie instalując nic więcej z wyjątkiem minimalnego systemu.


Tak właśnie zrobiłem przed napisaniem tematu. Tryb ekspert nie jest taki ciężki z praktyki i faktycznie można zaoszczędzić około 200MB przy jego instalacji.
fnmirk pisze:Potrzeba minimalistycznych systemów zanikła zupełnie.


Tu nie zgodzę się do końca. Systemy desktopowe dalej potrzebują być zoptymalizowane a pod tym pojęciem kryje się wiele rzeczy. W większości systemów w firmach, na komputerach pracowników, spotykam WindowsXP, Windows Vista, Windows 7 a ponieważ, pracuję jako młody administrator z niewielkim doświadczeniem, to z linuksa korzystam jedynie &#8222]Jak potrzebujesz bardzo minimalistycznego Linuksa to są dostępne jeszcze wersje wersje dyskietkowe systemów. Zainteresuj się tworzeniem dystrybucji livecd, można zmniejszyć system o 50% w stosunku do zainstalowanego na dysku lub więcej.[/quote]

Wersje live mnie średnio interesują. Nie są tak tak wydajne jak potrzeba - takie mam odczucia po różnych testach.
Ister pisze:Tak z ciekawości - chcesz odchudzić system dla sportu, czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne?
Jest mi to potrzebne. Ale również robię to trochę dla sportu.
simonnam pisze:A próbowałeś instalacji systemu bez zaznaczonego "system bazowy" i później doinstalować te najpotrzebniejsze pakiety?
Próbowałem, ale wygląda na to, że system bazowy instaluje się tak czy owak.
pavbaranov pisze:Choćby czytając dokumentację. Skoro jak sam napisałeś: to chyba nie bardzo się zainteresowałeś tym, co system ze sobą niesie, jak jest zbudowany itd. Obecnie, za wyjątkiem kilku systemów, które budujesz sam, znakomita większość pozostałych ładuje na dysk pewien "system bazowy", który jednakże nie jest "bazą systemu", a tym, co uznają deweloperzy za absolutnie minimalny zestaw, który będzie jednakże obsługiwać znakomitą większość sprzętu. Przyznam, że nie wiem, po co w Debianie akurat np. w przypadku xorgów ładuje sterowniki do sprzętu, który nie jest zainstalowany na dysku, ale "ten typ tak ma", chyba, że tak jak powiedział fnmirk - wykorzystasz zaawansowane opcje instalatora.
Mylisz się, tworząc LFS (Linux from scratch) używasz faktycznie tylko tych narzędzi, które są potrzebne i system nie ma 500MB. Piszesz coś ale nie jest tak do końca jak myślisz. Prosiłbym, żebyś się określił co oznacza &#8222]W znakomitej większości, jest to jednak związane z użytkownikiem, który owego problemu rozwiązać nie może. Wynika to najczęściej z jego zbyt małej wiedzy, a zatem, jeśli chcesz tak to nazwać "z jego winy" ;) [/quote]

Tylko łatwo się to mówi, ciężej nad tym pomyśleć. Rozumiem, że nie znam systemu od podstaw, ale ciężko jest znaleźć tekst w Internecie, który jasno przedstawi pewne rzeczy. Mogę tylko napisać, że to, iż komuś linuks działa tak jak on chcę, nie znaczy, że działa tak jak powinien. Wiedza odnośnie linuksa jest ograniczona, lecz ciężko się przyznać, że samemu nie wie się wszystkiego. Zresztą to dotyka kwestii zadawania pytań na forum a ja z tego forum jestem właściwie całkiem zadowolony. Idea poszerzania swojej wiedzy polega na szukaniu i zadawaniu pytań. Ja nie stronie od testowania różnych rzeczy, dlatego się rozwijam.
pavbaranov pisze:Obecnie nikt Ci nie odpowie na zadane Ci pytanial, albowiem... problem, który przedstawiasz po prostu nie istnieje, albo Ty go nie zdefiniowałeś poprawnie. Na pytanie użyte w Twoim wpisie inicjującym wątek otrzymałeś już absolutnie olbrzymią ilość odpowiedzi i praktycznie zostało ono wyczerpane.
I tu znowu piszesz bzdury. Nie wiem, dlaczego wziąłeś sobie za punkt honoru udawać mądrego ale nawet post ryby powyżej mojego jest interesujący. Właśnie kilka odpowiedzi w tym temacie jest bardzo pomocna. Twoje odpowiedzi są jakby takie ignorujące problem, który istnieje i jak sam widzisz kilka osób próbuje mi pomóc go rozwiązać. Problem optymalizacji systemu był, jest i będzie. Jedną z przyczyn dla których nie instaluje pewnych systemów jest ich „wielkość” i „kobylastość”. Baw się dalej w mądrego i strugaj wielkiego linuksowca.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

peter86, spokojnie i bez takich wycieczek proszę.

Sam przyznajesz rację większości tekstów i naprawdę jesteś w mniejszości odnoście podejścia do systemu. Dyski coraz większe, komputery wydajniejsze to nie dziw się, że minimalny system też jest większy. Kiedyś jądro i trochę systemu mieściło się na jednej dyskietce i działało, dzisiaj nie ma takiej potrzeby.
peter86 pisze:Wersje live mnie średnio interesują. Nie są tak tak wydajne jak potrzeba - takie mam odczucia po różnych testach.
A tego to nie rozumiesz, sprawdź system livecd załadowany do pamięci komputera z bardzo słabym procesorem i porównaj pracę systemu. Zainteresuj się technikami tam stosowanymi do optymalizacji systemu.

Zoptymalizuj kod systemu pod procesor 286 to zmieścisz go pewnie na paru dyskietkach. Przecież porównajmy liczbę rozkazów procesora 286 i 686 to nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy specjalistycznej aby dojść do wniosku, że ta różnica wymaga wielu dodatkowych linijek kodu. To samo z innymi podzespołami komputera. Można ten kod bardziej zoptymalizować, pytanie tylko po co? Czasy pisania programów w czystym kodzie maszynowy i dostrajanie systemu, z pomocą ręcznej zmiany krosowania układów to ,,odległa'' historia. Jeżeli tak bardzo pragniesz to wszystko zoptymalizować to napisz całego Linuksa w czystym kodzie maszynowym. Weź tylko pod uwagę, że zanim skończysz to pisać pod procesor, który posiadasz - będzie on tylko wspomnieniem, a wielu z użytkowników biorących udział w tej dyskusji czynnie czy tylko jej kibicując, będzie zażywało spokoju wiecznego po drugiej stronie lustra.

Szukaj czytaj i optymalizuj. Powodzenia.
Zablokowany