Debian - partycjonowanie r

Pomoc dotycząca instalacji systemu
KodiMaster
Posty: 6
Rejestracja: 18 listopada 2009, 15:49

Debian - partycjonowanie ręczne

Post autor: KodiMaster »

Witam.
Mam pewien problem. Gdy podczas instalacji dochodzę do momentu partycjonowania mam do wyboru takie coś:
>obrazek<

Opcja pierwsza (z przewodnikiem) usunie mi Windowsa, którego chcę zostawić więc wybieram "Ręcznie", po czym powinno mi pokazać mój dysk i partycje na nim. Natomiast tak się nie dzieje? Po wybraniu ,,Ręcznie'' przenosi mnie znów do poprzedniego okna. Nie wiem dlaczego?

Debiana pobrałem 2 dni temu z tej strony: http://www.debian.org/distrib/netinst. Mała płyta CD wersja i386 (mam procesor Intel Core 2 Quad ale ta wersja powinna chodzić bez problemu).
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Sumy md5sum płyty sprawdzałeś?
KodiMaster
Posty: 6
Rejestracja: 18 listopada 2009, 15:49

Post autor: KodiMaster »

Sciagnalem nowa plyte o wielkosci 650mb i sytuacja jest taka sama... Sumy sprawdzalem i sie zgadzaja
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Przygotuj wcześniej partycje przeznaczone pod instalacje Linuksa w jakimś zewnętrznym programie. Wcześnie zrób porządek na dysku z poziomu Windowsa. Defragmentacja i sprawdzenie dysku czy nie zawiera błędów.

Mając sprawny dysk i porządek na nim, przystąp dopiero do jego podziału, przygotowując wolne miejsce jakimś zewnętrznym programem.

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=10199
KodiMaster
Posty: 6
Rejestracja: 18 listopada 2009, 15:49

Post autor: KodiMaster »

Usunąłem wszystkie partycje i zrobiłem je od nowa.

Najpierw utworzyłem 2 partycje podstawowe, jedna 20GB, druga 100 MB (ponieważ takiego układu wymaga Windows7) następnie utworzyłem partycję rozszerzoną i na niej 2 dyski logiczne dla własnego użytku (muzyka aplikacje itd.) i 3 dyski logiczne dla Debiana o łącznej pojemności 20GB.

Niestety sytuacja jest taka sama jak poprzednio, podczas instalacji Debiana nie widać żadnej partycji? Czy Debian może być zainstalowany na partycji rozszerzonej?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Robisz jakiś błąd? Sprawdź jeszcze raz tym razem w innym trybie instalatora np. ,,expert''.
KodiMaster
Posty: 6
Rejestracja: 18 listopada 2009, 15:49

Post autor: KodiMaster »

Próbowałem we wszystkich trybach i nadal to samo. Teraz usunąłem partycje rozszerzone i pozostawiłem miejsce wolne, uruchomiłem instalacje Debiana i wykrył mi partycje Windowsa i wolny obszar. Zrobiłem na nim 2 dyski logiczne do własnego użytku i 3 dla Debiana. Zainstalował się bez problemu jednak, te dyski logiczne nie są widziane w Windowsie. Próbowałem w Windowsie sformatować je do formatu ntfs ale się nie da.

Edycja:
Użyłem programu Gparted i sformatowałem tam 2 partycje (te na filmy dane itd.) i teraz są widziane w Windowsie.

Ale, czy da się zrobić żeby były również widziane partycje, na których jest Debian?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

KodiMaster pisze:Użyłem programu Gparted i sformatowałem tam 2 partycje (te na filmy dane itd.) i teraz są widziane w Windowsie.

Ale, czy da się zrobić żeby były również widziane partycje, na których jest Debian?
Zgadzaj się na wszystko tylko nie to aby Windows miał dostęp do partycji linuksowych. Debian ma dobry dostęp do partycji Windowsa i wspólne pliki możesz trzymać na partycjach ntfs.
KodiMaster
Posty: 6
Rejestracja: 18 listopada 2009, 15:49

Post autor: KodiMaster »

No wlasnie z tym dostepem z debiana do partycji windowsowych jest problem. Gry klikam na ktoras wyskakuje taki komunikat:

Nie można zamontować woluminu.
Błędna opcja montowania podczas próby zamontowania woluminu.

Dodam że ikony tych dyskow wygladaja tak samo jak ikony np napedu DVD
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

Zainteresuj się pakietem ntfs-3g i przeczytaj ten temat:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=777
ODPOWIEDZ