Odblokowanie konta root dla X-ów

Pomoc dotycząca instalacji systemu
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

robert_d,
Nie będę się kłócił o pryncypia.
Spróbuj uruchomić sobie system w trybie VESA - powinieneś wówczas uzyskać wprawdzie niedoskonały, jednakże widoczny w całości ekran, na którym wzrok sięgnie (zdaje się, że na nvidii jest to możliwe). Wówczas masz do wyboru - do koloru, czy to stworzyć konto roota z możliwością jego pracy w Xach, czy też używać kdesu/gksu.
Zwróć uwagę, na to co napisał Ci ilin: sterowniki nvidii instaluje się w trybie tekstowym.
PS: Osobiście zrobiłbym tak, że wszedłbym do systemu jako np. single user (do wyboru w grubie), zrobił co potrzebne (tj. np. instalacja sterowników nvidii), a dopiero potem zastanawiałbym się co robić dalej. Przynajmniej widziałbym co robię. Przy okazji - na drugim monitorze masz poprawny obraz? Być może zatem to nie jest kwestia sterownika karty, a ustawień monitora, który jest wadliwie rozpoznawany?
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

root to root i ograniczanie mu praw jest bez sensu. Ktoś kto jest administratorem systemu i loguje się na to konto wie co robi. Jak nie wie to niech zostanie przy Windowsach bo przy Linuksach trzeba trochę myśleć nad tym co się robi i zmiana uprawnień super użytkownika nie zmienia tego faktu.

Mnie osobiście też drażni takie podejście w Debianie ale cóż, widocznie twórcy wiedzą lepiej czego naprawdę trzeba użytkownikom. Czyżby Microsoft miał rację w tym temacie?
QzzY
Posty: 11
Rejestracja: 15 lutego 2009, 10:30

Post autor: QzzY »

Nie rozumiem, co Was zirytowanych i drażnionych ciśnie żeby się zalogować jako root w X-ach. Mam wrażenie, że szukacie dziury w całym. są su, sudo, gksu, czy za ich pomocą przypadkiem nie macie do dyspozycji uprawnień roota? W technikum od zawsze wpajano mi złotą zasadę "administrator nie pracuje na koncie administratora" czy to w Windowsie czy innym systemie.
dworakex
Posty: 21
Rejestracja: 30 czerwca 2009, 15:11

Post autor: dworakex »

Wiesz lepiej żebyś ty jeden przedstawiał swoje żale na forum z związku z brakiem prawroota na X-ach (w Linuxie wszystko sie da) niż żeby 50% nowych użytkowników miało problem z chmodami potem na normalnym koncie i do tego 20% rozwaliło sobie system.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

A jakby tak sprawdził ktoś możliwości polecenia:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure x11-common
Przeważnie są akceptowane opcje domyślne.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Dziwią mnie niektórzy ze swoim podejściem. robert_d - zrozum, nie ma żadnego powodu aby logować się jak rooto do x-ów - im prędzej to pojmiesz tym lepiej dla ciebie.

Konto root nie jest bynajmniej zablokowane - możesz zalogować się jako root w konsoli i to wystarczy. Nawet gdybyś zalogował się na roota w trybie graficznym i tak ci to w niczym nie pomoże - zeby zainstalować sterwoniki nvidia i tak będziesz musiał przejść do trybu tekstowego i całkowicie wyłączyć x-y - bez tego instalator nawet nie ruszy.

A jezeli już tak koniecznie chcesz być rootem w x-ach to najprostszy sposób - wpisanie startx w terminalu będąc rootem - oczywiście przy wyłączonych x-ach. Ale naprawdę nie pojmuję do czego ci to.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Jeżeli można, mnie dziwi dlaczego niektórzy uszczęśliwiają na siłę. Chce ryzykować systemem, to jego sprawa. Dlaczego chronić na siłę? Nie sparzy się, to się nie przekona.
Co do Twojego sposobu giaur to ma prawo nie zadziałać. Dawno już tego numeru nie próbowałem w Debianie, ale co mam styczność z jakąś dystrybucją, to gdzieś w /etc/X11 jest zakopana formułka uniemożliwiająca uruchomienie xserwera przez roota.
ODPOWIEDZ