Czy warto zaktualizować Debiana do wersji niestabilnej?

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Shaman
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 17:02

Post autor: Shaman »

Problem stanowił zamknięty driver do grafiki (fglrx), zmieniłem na otwarty (radeon) i wszystko ok.
Singel
Posty: 18
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 18:59
Lokalizacja: Porêba

Post autor: Singel »

Warto dodać,że jeżeli ktos ma zainstalowane sterowniki Nvidii i compiz-fusion,to po aktualizacji system sie wywali i trzeba na nowo instalować stery.Mnie załdował sie system,zalogowałem się i wrócił spowrotem do logowania i w koło Macieju.Lenny jest w miare stabilny a Sid....Jezeli ktos nie jest na poziomie Kaki,to lepiej niech sie za to nie bierze. :-/
soki
Beginner
Posty: 249
Rejestracja: 27 października 2007, 21:18
Lokalizacja: Matrix

Post autor: soki »

Singel pisze:Mnie załdował sie system,zalogowałem się i wrócił spowrotem do logowania i w koło Macieju.Lenny jest w miare stabilny a Sid....Jezeli ktos nie jest na poziomie Kaki,to lepiej niech sie za to nie bierze.
Gadasz totalne głupoty. To że trzeba przeinstalować stery to wyłącznie sprawa tego że aktualizuje się(instaluje nowy) kernel bądź xorg. Sid ma to do siebie, że ma ciągłe aktualizacje i wystarczy spoglądać co się aktualizuje, jak jest to pakiet "linux-image-<numer>" lub "xserver-xorg" to oznacza, że będzie trzeba przeinstalować stery od grafy - ot co.

Więc nie potrzeba tu być wielkim guru - z całym uznaniem dla Kaki
Singel
Posty: 18
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 18:59
Lokalizacja: Porêba

Post autor: Singel »

Aktualizowałem w konsoli i nie wiele było widać co sie robi.Jezeli lubisz eksperymentowac to twoja sprawa.Napisałem to ostzreżenie dla tych,którzy własnie zaczeli przygode z Linuksem lub sa w nim od niedawna.
soki
Beginner
Posty: 249
Rejestracja: 27 października 2007, 21:18
Lokalizacja: Matrix

Post autor: soki »

Na przyszłość polecam parametr "-P" do aptirude:

Kod: Zaznacz cały

aptitude -P ....
on sprawia że system czeka na twoje potwierdzenie i wyświetla listę wszystkiego co zamierza robić ;-)
Singel
Posty: 18
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 18:59
Lokalizacja: Porêba

Post autor: Singel »

Ale tez tzreba wiedzieć co się z czym je!!!!Sa ludzie,którzy pierwszy raz zetkneli sie z tym systemem i nie maja studiów informatycznych.Przesiadka z windowsa to znalezienie sie w innym swiecie....
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

soki pisze:Na przyszłość polecam parametr "-P" do aptirude
Aptitude zawsze wyświetla listę pakietów instalowanych, usuwanych i zatrzymanych, niezależnie od parametru -P.
Singel pisze:Sa ludzie,którzy pierwszy raz zetkneli sie z tym systemem i nie maja studiów informatycznych.
Studia informatyczne to nie jest kurs obsługi linuksa. To znacznie coś obszerniejszego i bardziej złożonego, ale też strasznie ciekawego. Do obsługi linuksa nie trzeba mieć studiów informatycznych.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Sprawa jest krotka: tak warto aktualizowac, tak jest stabilny (100 krotnie bardziej niz taka Mandriva np).

W wersji Etch nic sie nie dzieje i tylko tym sie rozni z pukntu widzenia uzytkownika. Od kiedy zaktualizowalem do Sida wszystko dziala lepiej, w szczegolnosci dopiero na Sidzie zaczal dzialac Compiz-fusion.

Co prawda zdarzalo sie, ze aktualizacja popsula cos w systemie - ale niezmiernie rzadko i tylko jakies drobne rzeczy, a problemy byly naprawione jeszcze w ten sam dzien.

Do upgrade uzywam apt-get, jakos lepiej mi pasuje - z tego co zauwazylem pobierane sa TYLKO UAKTUALNIENIA. Czyli jezeli aktualizacja jakiegos pakietu wymaga usuniecia innego, albo doinstalowania nowych pakietow - nie zostanie pobrana. Sa aktualizowane tylko obecne pakiety, nigdy nie jest doinstalowywane nic nowego ani nic usuwane, wiec jest to bezpieczne.
soki
Beginner
Posty: 249
Rejestracja: 27 października 2007, 21:18
Lokalizacja: Matrix

Post autor: soki »

mlyczek pisze:Aptitude zawsze wyświetla listę pakietów instalowanych, usuwanych i zatrzymanych, niezależnie od parametru -P.
Racja ale często zaczyna od razu pobierać i nie widać co instaluje(oczywiście można przewinąć) ]Do obsługi linuksa nie trzeba mieć studiów informatycznych.[/quote]
Właśnie to maiłem na myśli, wystarczy trochę własnej inwencji i pomyślenia.
giaur pisze:Co prawda zdarzalo się, ze aktualizacja popsula cos w systemie - ale niezmiernie rzadko i tylko jakies drobne rzeczy, a problemy były naprawione jeszcze w ten sam dzień.
W windzie też non stop coś się psuje(drobne lub większe usterki) i ludzie nie narzekają.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

W windzie też non stop coś się psuje(drobne lub większe usterki) i ludzie nie narzekają.
No nie, Windows to troche inna bajka (z racji swojej architektury).

W Debianie ( sid) jezeli bedziesz miec duzego pecha, to moze sie zdazyc ze po aktualizacji np serwer X nie wstanie (czyli brak trybu graficznego) lub cokolwiek innego.. w Win to jest praktycznie w ogole nie mozliwe ze aktualizacja cos popsuje - ale to tak OT troche.
ODPOWIEDZ