Debian nie chce si

Pomoc dotycząca instalacji systemu
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

Ja mam z kolei podejrzenie, że to X'y są przyczyną problemu. Ostanio zainstalowałem Lenny'ego w VirtualBoxie, i też nie mogę zmusić ich do działania.


Poza tym, dawi_id, to nie jest GG. Przypomnij sobie, czego cię uczyli o pisowni w podstawówce.
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

Jak wygląda sytuacja kiedy uruchomisz "single-user mode"?
Możesz się zalogować i swobodnie poruszać po systemie?
dawi_id
Posty: 9
Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 16:07

Post autor: dawi_id »

Nie bardzo wiem jak to uruchomić, a próbowałem w virtual PC zainstalować to w ogóle nie chciała mi się włączyć instalacja bo wyskakiwał jakiś dziwny błąd.

Ps. Nie będę już pisał jak na GG. Przepraszam.
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Kiedy uruchamia Ci się GRUB wpisz

Kod: Zaznacz cały

Linux 2
Powinien uruchomić się w trybie jednego użytkownika, bez grafiki. Jeśli zadziała ok, to prawie na pewno masz problem z konfiguracją X-ów. Wtedy wklej tutaj /etc/X11/xorg.conf

Sprawdź też jakimś Linuksem w wersji live (np. Knoppix), czy się uruchomi prawidłowo. Jeśli tak - spróbuj zastąpić swojego xorg.conf tym dostępnym w systemie live. Jeśli nie zadziała - daj znać.

Jeszcze jedno - sprawdź, czy po pojawieniu się czarnego ekranu jesteś w stanie przejść na terminal tekstowy (wciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Alt+F1). Jeśli się da, to bardzo możliwe, że masz ustawioną nieobsługiwaną rozdzielczość.
dawi_id
Posty: 9
Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 16:07

Post autor: dawi_id »

Z Ctrl+Alt+F1 zadziałało wyświetlił się terminal tekstowy.
Wpisałem swoje hasło, swój login i jest dobrze. Tylko jak teraz załadować środowisko graficzne?
sds
Posty: 30
Rejestracja: 30 stycznia 2008, 20:56

Post autor: sds »

Wpisujesz i Ci powinien odpalić się GNOME
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Dobra wiadomość jest taka, że system działa i wiesz jak wejść do konsoli. Dzięki temu łatwo możesz teraz robić różne zmiany, edytować konfigurację itp.

Zła jest taka, że najprawdopodobniej masz jakieś błędy w konfiguracji X-ów. Wklej tutaj zawartość pliku

Kod: Zaznacz cały

/etc/X11/xorg.conf
oraz loga (wybacz, nie mam pod ręką linuksa, z pamięci nie napiszę, ale łatwy do rozpoznania plik w /var/log generalnie ;-) ) na początek.

Wpisanie gdm nic nie da - skoro pojawia się czarny ekran, to X-y wystartowały, tylko z błędami. Trzeba znaleźć przyczynę.
Poszukaj też w googlach podając (bardziej lub mniej dokładnie) model swojego laptopa i linux lub debian. Czasem ktoś już miał podobny problem i sobie z nim poradził. Zajrzyj też do Bugs Tracking System, czy tam się temat nie przewinął.
Podaj jaką masz kartę grafiki (a najlepiej wynik komendy

Kod: Zaznacz cały

lspci
)
Może trzeba będzie przeinstalować/zainstalować sterowniki.
dawi_id
Posty: 9
Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 16:07

Post autor: dawi_id »

Wpisałem gdm i wyskoczyło, że jest już używane i nie przeszło do trybu graficznego.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Zaloguj się jako root.
Wykonaj

Kod: Zaznacz cały

lscpi -k >lspci.txt
Rozwijając wypowiedź Ister'a: potrzebne pliki to:
- /etc/X11/xorg.conf
- /var/log/Xorg.0.log
- lspci.txt
Jeśli masz do dyspozycji pendrive to dobrze. Podłącz pendrive pod USB. Wydaj polecenie

Kod: Zaznacz cały

dmesg |grep sd |tail -n 3
U mnie po podłączeniu wygląda ono tak:
lis6502@Nexus:~$ dmesg |grep sd |tail -n 3
[ 2534.184167] sd 2:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 23 00 00 00
[ 2534.184169] sd 2:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[ 2534.184171] sdb: sdb1
Teraz musisz tego pendriva zamontować. Robisz to tak (kierując się moim przykładem

Kod: Zaznacz cały

 mount /dev/sdb1 /mnt
U Ciebie będzie to sda, sdb,lub podobnie (do tego ta komenda dmesg wcześniej by to określić).
Poprawne montowanie przebiega beż żadnych wyników w konsoli.
Po zamontowaniu skopiuj

Kod: Zaznacz cały

cp lspci.txt /mnt
cp /etc/X11/xorg.conf /mnt
cp //var/log/Xorg.0.log
Zrestartuj maszynę przez

Kod: Zaznacz cały

reboot
przejdź pod windowsa i te trzy pliki wrzuć na jakiegoś wkleja (wkej.org) i podlinkuj nam tutaj.
dawi_id
Posty: 9
Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 16:07

Post autor: dawi_id »

LS PCI

conf

Kod: Zaznacz cały

Xorg.0.log 
jest pusty
ODPOWIEDZ