/boot czy tworzy

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

/boot czy tworzyć tą partycję?

Post autor: Tom:-) »

Z wielu źródeł pobieram wiedzę ale w tym przypadku nie za bardzo wiem co wybrać.

Czy Tworzyć mam partycję /boot?
Na forum jest że tworzyć raczej part /boot. W książce nie mam wzmianki o takiej partycji. W pewnej pomocy jest że tak bo w /boot znajduje się kernel i moduły w tym bootloader

Jeśli nie ma part /boot to gdzie są umieszczane pliki wymienione powyżej? W / (root)
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

Osobiście nie mam partycji boot. Pliki z nią związane umieszczone są w katalogu /boot na roocie (czyli /). Siedzi tam sobie grub ze swoim katalogiem i ustawieniami oraz pliki initrd oraz vmlinuz.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

Zdania są podzielone. Zależy też ile tych systemów będziesz miał, czy będziesz bawił się partycjami itd. Jeśli jeden system, to nie ma takiej potrzeby. Ja zresztą mam z reguły 3-4 systemy jednocześnie i nigdy nie tworzyłem osobnej partycji /boot. Na forum jest ciekawy wątek z dyskusją na ten temat.
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

Wstępnie będzie Win XP, Debian i openSUSE
Jeśli zawartość /boot jest w / to raczej nie będę tworzył takiej partycji. Czytają książki o tym jak postawić Linux pod server też nie było wspomniane o part /boot. Myślałem że w takich miejscach będzie /boot bo nie wiem czy nie wpływa ona na stabilność systemu
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Ja instaluję zawsze tak:
  1. Windows XP
  2. Debian na partycji "/" plus "/home"
    plus wspólny dla wszystkich Linuksów /swap
I teraz jeśli instalowałbym openSuse to całego postawiłbym na nowej partycji "/".
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

sidjestgit pisze:wspólny dla wszystkich Linuksów /swap
A na forum napisali, że muszę mieć osobne /swap żeby nie było problemów. Ja nie hibernuję systemów więc nie powinno być chyba problemu z jednym /swap?

A jakbym instalował openSuse na '/' to moje dane byłyby na partycji /home utworzonej przez Debian?
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

A na forum pisali że muszę mieć osobne /swap żeby nie było problemów. Ja nie hibernuję OS więc nie powinno być chyba problemu z jednym /swap?
Nie musisz. Ta sugestia dotyczyła raczej z tego co mi się kojarzy laptopów i hibernacji. W normalnym użytkowaniu jedna partycja SWAP w zupełności wystarczy dla wszystkich Linuksów.
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Jeśli wskazałbyś instalatorowi z openSUSE by wykorzystał istniejącą "/home"
to by tak pewnie się stało.

Ja zainstalowałbym openSUSE całego na jednej partycji "/".
Jeśli chcesz możesz też całego Debiana zainstalować na "/" bez wydzielania "/home"

Też nie hibernuje systemu i dlatego mam 1 swap.
Hibernuje laptopa ale na nim mam tylko Windows XP i Debiana więc 1 swap mi wystarcza.
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

sidjestgit pisze:Ja zainstalowałbym openSuSE całego na jednej partycji "/".
Jeśli chcesz możesz tez całego Debiana zainstalować na "/" bez wydzielania "/home".
Eee nie. Nie postawię całego systemu na 1 partycji bo mi w razie problemów nie będzie danych jak odzyskać.
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Debiana na "/" nr1
Susla na "/" nr2

Czyli kazdy system na osobnej "/" :)
ODPOWIEDZ