/boot czy tworzy

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

sidjestgit pisze:Czyli kazdy system na osobnej "/" :)
ale mnie chodzi o /home bo o niej nie pisałeś
Wisien
Posty: 51
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 15:10
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Wisien »

W sensie, żeby obie "/" miały jedno wspólne "/home"?
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

Tom:-) pisze:ale mnie chodzi o /home bo o niej nie pisałeś
Było o tym na forum kilka razy. Może być wspólna partycja /home dla obydwu systemów. Jeśli nazwy użytkowników będą inne, nic nie ma prawa się pomieszać.
Wisien
Posty: 51
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 15:10
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Wisien »

A jak sobie dasz prawa dostępu, to bez problemu będziesz mógł przenosić dane między dwoma systemami.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

A jak sobie dasz prawa dostępu
Dla elegancji ;-) (ale również i bezpieczeństwa) lepiej zrobić to za pośrednictwem wspólnej grupy. Kiedyś opisywałem jak to można sprawnie zrobić.
Wisien
Posty: 51
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 15:10
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Wisien »

A to poszukam, dzięki. Wprawdzie mi to do niczego niepotrzebne, ale jestem ciekaw.
roobal
Posty: 15
Rejestracja: 13 lutego 2009, 04:34
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: roobal »

Ja wytłumaczę Ci to w ten sposób. W katalogu głównym masz podkatalog /boot, /etc itd. Tworząc partycję "główną" / to tak na prawdę tworzysz partycję, którą formatujesz do wybranego systemu plików, np. ext3 i do tej partycji przypisujesz punkt montowania / (wszystko to jest zapisane w /etc/fstab i możesz dowolnie zmieniać punkty montowania), równie dobrze na tej samej partycji możesz zamontować inny katalog. Tak więc katalog / zawiera podkatalog /boot, który możesz zamontować pod osobną partycją, np. aby wydzielić jej określoną ilość miejsca, takim przykładem jest punkt montowania /home, czyli jak masz 20GB dysk to powiedzmy 5GB dajesz na / a resztę na /home, natomiast jak cały dysk dasz na / to dla /home masz resztę z 20GB wolnego miejsca, różnica polega na tym, że /home jest zamontowane na osobnej partycji, czyli reinstalując system, ustawienia i dane zostają nie naruszone, podobnie jak w Windows (C - system, D - dane, formatując tylko C nie usuwasz danych z D).

Ja zawsze stosowałem podział typu, /, swap i /home. Teraz ze względu na oszczędność miejsca na dysku (80GB), podzieliłem go w ten sposób:

/boot - 32MB
/ - 200MB
/var - 2GB
swap - 512MB
/usr - 4GB
/home - reszta

Dlaczego tak? Ponieważ zawsze tworzyłem partycję dla / ok 10GB a wykorzystywałem połowę z tego (po wyczyszczeniu var, 1/3), wydzieliłem /var, ponieważ nie przekracza 2GB (u mnie) i można go wyczyśći (logi, pakiety deb) i zajmuje ok. 200MB, /usr zajmuje u mnie od 2-4GB, teraz mam lepszą kontrolę nad ilością miejsca na dysku, ponieważ jeśli przybędzie mi danych na /usr, będę mógł go powiększyć, np. kosztem /home, boot wydzieliłem ze względów bezpieczeństwa i ze względu na stała wielkość powierzchni dyskowej. Swap spokojnie można dzielić z innymi Linuksami (nie wiem jak tam ze wspomnianą hibernacją, bo nie używam hibernacji, wyłączam kompa nie tyle ze względu na oszczędność prądu, bo jakby nie patrzeć hibernacja też prądu potrzebuje ale ze względu na ekologię, staram się nie truć środowiska rezygnując ze zbędnego używania prądu).

Pozdrawiam!
LiTE
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 25 marca 2008, 13:22
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: LiTE »

bo jakby nie patrzeć hibernacja też prądu potrzebuje ale ze względu na ekologię
Rozumiem, że zrzut obrazu pamięci na dysk jest niepotrzebną stratą energii?
Tom:-)
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 01 grudnia 2008, 13:52
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: Tom:-) »

Wracam do tematu bo po postawieniu 3 systemów linuksowych doszedłem do wniosku, że wspólna partycja /home dla 3 Linuksów nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponieważ mogą się podczas stawiania systemów nadpisywać pliki z poprzednich systemów na te z ostatnich instalacji. Co na to rada starszych?
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

Raczej nie chodziło o wspólną partycję home dla jednocześnie chodzących systemów, tylko dla kolejnych instalacji Linuksa.

Podział na partycje daje tak naprawdę kilka rzeczy:
1. Precyzyjne zarządzanie dostępnym miejscem (np. możemy ograniczyć miejsce pod /home, upewniając się, że system się nie zdestabilizuje, nawet, jeśli komuś przyjdzie do głowy zapchać konto, a my nie daliśmy quoty). Podobnie możemy się zabezpieczyć, aby logi nie zablokowały systemu (wydzielając partycję na /var/log).
2. Wykorzystanie różnych dysków (można to też osiągnąć inaczej).
3. Wykorzystanie różnych systemów plików. Wiedząc, że system ma mniej więcej ustalony "rozmiar", możemy np. ustalić na sztywno rozmiar partycji /, za to partycję (np) /home umieścić na partycji lvm i w razie potrzeby rozszerzyć (nawet o cały nowy dysk).
4. £atwe podmienienie całej partycji.
5. Oddzielenie danych o różnej istotności. W razie awarii jednej z części dysku nie tracimy danych na pozostałych partycjach. £atwiej wówczas uruchomić/naprawić system, łatwiej też robić backup itd.

Pewnie można znaleźć jeszcze masę innych zastosowań. Ja wypisałem to, z czego sam bezpośrednio korzystam.
ODPOWIEDZ