Instalacja + Pytanka

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Other
Posty: 2
Rejestracja: 16 lipca 2006, 10:38
Lokalizacja: Toruñ

Instalacja + Pytanka

Post autor: Other »

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam!
Linuksa używam od 2 lat, używałem mandrake 10.0 i 10.1, Fedore Core 4, Mandrive 2005 LE, Slackware 10.2 (i narazie mam je jako moje główne distro), SuSE 10.0, Ubuntu Breezy Badger, Fedora Core 5, Ubuntu Dapper Drake i próba instalacji Gentoo w jeden dzień :PPP. Slackware podoba mi się, lecz wydaje mi się (i zawsze mi się tak wydawało, lecz myślałem że nie dam rady) że Debian jest dystrybucją na której zostanę na dłuższy okres czas. Słyszałem, że jest to dystrybucja raczej dla zaawansowanych, posiadająca jednak najlepszy system pakietów i największych ilość. Wraz ze swoimi pochodnymi jest też zapewne najbardziej popularną dystrybucją Linuksa. I teraz kilka pytań ;-)

1. Chcę zainstalować wersję Debiana taką, aby nie były dość stare pakiety, chodzi o nowe wersje programów, jednak uważane za stabilne przez ich wydawców (Firefox i Thunderbird 1.5.0.4, najnowsze wersje kerneli itp. ;-)) po prostu lubię mieć najnowsze stabilne paczki. Jaką wersję Debiana wybrać? ;-)

2. Mam zamiar zainstalować Debiana z środowiskiem GNOME bądź KDE, jeszcze się nie zdecydowałem. Które środowisko uważane jest za "domyślne" , bądź które jest lepiej wspierane ? Mam wrażenie że GNOME (GNU ...) ale nie jestem pewien ;-)

3. Nie mam zamiaru ściągać 14 płyt CD :D . Jakie płyty trzeba ściągnąć, aby mieć "odpowiednią ilość pakietów" tj. GNOME bądź KDE (raczej wybiorę GNOME), może x-chat i takie tam, ale raczej dociągnął bym z apt-get'a bo i tak bym pewnie musiał aktualizować zapewne :-) . Interesowały by mnie obrazy płyt iso na procesor 32 bitowy (Athlon XP 2500 Barthon).

PS Nie interesuje mnie żadna instalacja przez internet, ze względu na szybkość mojego łącza (kablówka 160/128, średni transfer z 18-20 kb/s).

4. Zapewne nie ma graficznego instalatora. Ale wydaje mi się, że może to być ten, co posiadał Ubuntu Breezy Badger. Mam rację? Czy trzeba wystukiwać komendy z konsoli ? ;-)

5. Czytając o Debianie dowiedziałem się, że ma chyba najlepsze wsparcie społeczności. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że to stwierdzenie jest odnośnie społeczności zza granicy. Nie zauważyłem jakiś szczególnych "ognisk" pomocy nowym userom (nie licząc dokumentacji i grup dyskusyjnych, którymi się zresztą nigdy nie bawiłem) chociażby kanał irc, jak i strony z newsami. Na tym forum muszę przyznać, że też nie widzę żeby był zbyt duży ruch ;-). Gdzie są polscy użytkownicy Debiana ? :P

Myślę że to wszystkie nurtujące mnie pytania, jeżeli coś mi się przypomni to dodam kolejny punkt, i wspomnę o edycji ;-) Z góry dzięki za odczytanie tego dość długiego posta i za ewentualnie udzieloną pomoc.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Other pisze:1. Chcę zainstalować wersję Debiana taką, aby nie były dość stare pakiety, chodzi o nowe wersje programów, jednak uważane za stabilne przez ich wydawców (Firefox i Thunderbird 1.5.0.4, najnowsze wersje kerneli itp. ]
Testing, ewntualnie sarge + backports.
Other pisze:PS Nie interesuje mnie żadna instalacja przez internet, ze względu na szybkość mojego łącza (kablówka 160/128, średni transfer z 18-20 kb/s).
Dlaczego? Ja zawsze instaluje przez internet (wtedy ściągam płytkę netinstall 100 mb chyba) chociaż moje łącze jest wolniejsze od twojego (podczas instalacji miałem 12 kb/s). Według mnie o wiele bardziej opłaca się instalować system przez internet niż ściągać setki mb iso.
Other pisze:4. Zapewne nie ma graficznego instalatora. Ale wydaje mi się, że może to być ten, co posiadał Ubuntu Breezy Badger. Mam rację? Czy trzeba wystukiwać komendy z konsoli ? ]
Instalator jest zwykły, tekstowy i jest dosyć prosty w obsłudze. Komend żadnych wystukiwać nie trzeba ;) . Nie powinieneś mieć problemów z instalacją.
Other pisze:Gdzie są polscy użytkownicy Debiana ? :P
Na ircu (#debian.pl@ircnet) prawie zawsze ci pomogą, na tym forum również, możesz jeszcze popatrzeć na dug.net.pl.
hassasin
Posty: 7
Rejestracja: 01 lipca 2006, 18:15
Lokalizacja: 3m

Post autor: hassasin »

Jabber pisze: Na ircu (#debian.pl@ircnet) prawie zawsze ci pomogą, na tym forum również, możesz jeszcze popatrzeć na dug.net.pl.
szczegolnie polecal bym forum.dug.net.pl tam jest dosc "duzy ruch"
fEnIo
Posty: 34
Rejestracja: 21 czerwca 2006, 14:12
Lokalizacja: Skawina/Kraków

Re: [New Debian User] Instalacja + Pytanka ;-)

Post autor: fEnIo »

Other pisze: 1. Chcę zainstalować wersję Debiana taką, aby nie były dość stare pakiety, chodzi o nowe wersje programów, jednak uważane za stabilne przez ich wydawców (Firefox i Thunderbird 1.5.0.4, najnowsze wersje kerneli itp. ]
Debian Etch 4.0 - jeszcze w wersji testing.
2. Mam zamiar zainstalować Debiana z środowiskiem GNOME bądź KDE, jeszcze się nie zdecydowałem. Które środowisko uważane jest za "domyślne" , bądź które jest lepiej wspierane ? Mam wrażenie że GNOME (GNU ...) ale nie jestem pewien ;-)
Nie ma różnicy w poziomie wsparcia.
3. Nie mam zamiaru ściągać 14 płyt CD :D . Jakie płyty trzeba ściągnąć, aby mieć "odpowiednią ilość pakietów" tj. GNOME bądź KDE (raczej wybiorę GNOME), może x-chat i takie tam, ale raczej dociągnął bym z apt-get'a bo i tak bym pewnie musiał aktualizować zapewne :-) . Interesowały by mnie obrazy płyt iso na procesor 32 bitowy (Athlon XP 2500 Barthon).
Pakiety rozmieszczone są wg popularności, więc pierwsze 2 płytki powinny zawierać praktycznie wszystko czego zazwyczaj używają użytkownicy.
4. Zapewne nie ma graficznego instalatora. Ale wydaje mi się, że może to być ten, co posiadał Ubuntu Breezy Badger. Mam rację? Czy trzeba wystukiwać komendy z konsoli ? ;-)
Etch posiada już graficzny instalator i fajnie będzie jak ktoś go sprawdzi w boju ;)
5. Czytając o Debianie dowiedziałem się, że ma chyba najlepsze wsparcie społeczności. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że to stwierdzenie jest odnośnie społeczności zza granicy. Nie zauważyłem jakiś szczególnych "ognisk" pomocy nowym userom (nie licząc dokumentacji i grup dyskusyjnych, którymi się zresztą nigdy nie bawiłem) chociażby kanał irc, jak i strony z newsami. Na tym forum muszę przyznać, że też nie widzę żeby był zbyt duży ruch ;-). Gdzie są polscy użytkownicy Debiana ? :P
Wszystko działa to i nie ma co pomagać ;)

pozdr,
fEnIo
ODPOWIEDZ