[+] NTFS-3g - co i jak po kolei

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Sabaku no Gaara
Posty: 17
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 18:29
Lokalizacja: £ód¼

[+] NTFS-3g - co i jak po kolei

Post autor: Sabaku no Gaara »

Witam,

posiadam na dysku oprocz Debiana rowniez Windows Viste (niestety zadna inna mi nie obsluguje 6 gb ram) i mam problem, nie umiem sobie poradzic z zamontowaniem partycji w formacie NTFS-3g. Podejrzewam ze jest potrzebna rekompilacja jadra, jednak czy mozna to rozwiazac w inny sposob?

Za pomoc bylbym wdzieczny.

Korzystalem w opcji szukaj jednak nic konkretnego nie znalazlem. Posiadam Debiana Lenny na jajku 2.6.24-1-amd64.

Prosze o pomoc, wdzieczny bede za szybki tutorial co mam z tym zrobic. Glowa mnie juz boli od myslenia co i jak :(

Pozdrawiam,
-Gaara-
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

Ale że niby na czym polega problem? Nie trzeba rekompilować jądra, ani ładować żadnych modułów, potrzebna jest tylko paczka ntfs-3g.

U mnie taka oto linijka w /etc/fstab załatwia sprawę:

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda2       /media/win_c            ntfs-3g defaults        0       0
maly
Beginner
Posty: 289
Rejestracja: 03 lipca 2007, 14:52

Post autor: maly »

Sabaku no Gaara
Posty: 17
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 18:29
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Sabaku no Gaara »

Proba montowania systemu plikow NTFS-3g konczy sie informacja ze system tego nie obsluguje, narazie probuje to naprawic kompilujac zrodelko z http://ntfs-3g.org ale jestem w trakcie prac, nie wiem czym to sie skonczy ale zaczynam sie godzic z tym ze bede musial poswiecic duzo czasu na rekompilacje jajka specjalnie pod obsluge ntfs-3g.

Zna ktos lepszy sposob na postawienie tego, na partycjach visty mam wazne dane ktore chce najpierw przeniesc na debka z pozniej w koncu pozbyc sie windy :P

Pozdrawiam,
-Gaara-

-----------------------------------------------------------

@EDIT:

Gitara, kompilacja najnowszego zrodla z http://ntfs-3g.org pomogla, posiadam dostep do partycji Windows Visty, moge w koncu ogarnac sprawe ze wszystkim :)

Dla przyszlych uzytkownikow informacja. Wystarczy zassac najnowsze zrodlo z ww, strony. Poprawnie skompilowac i dodac wpisy w /etc/fstab:

Kod: Zaznacz cały

/dev/

 <m> ntfs-3g defaults 0 0
gdzie:


- partycja
<m> - miejsce montowania partycji

Pozdrawiam
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Sabaku no Gaara pisze:Dla przyszlych uzytkownikow informacja. Wystarczy zassac najnowsze zrodlo z ww, strony. Poprawnie skompilowac i dodac wpisy w /etc/fstab:
Jest to bezcelowa zabawa nie przynosząca żadnych korzyści poza nauką kompilacji.
Są dostępne gotowe pakiety dla wszystkich wersji Debiana obsługujące partycje Windows. Wystarczy je zainstalować i dopisać do /etc/fstab.
http://packages.debian.org/search?keywo ... lla-search
M
Posty: 36
Rejestracja: 07 listopada 2007, 13:50
Lokalizacja: Czêstochowa

Post autor: M »

Dodam jedynie od siebie, że jeżeli ktoś kompilował kernela i chce używać ntfs-3g to musi dodać w ustawieniach jajka FUSE. Inaczej nie będzie się dało zamontować partycji ntfs przez ntfs-3g.
ODPOWIEDZ