Debian Dual Boot Windows 10

Pomoc dotycząca instalacji systemu
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: fnmirk »

Chętnie pomagamy na forum, ale lubimy być traktowani poważnie.
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

Podstawowych informacji nie może ktokolwiek udzielić odnośnie tych partycji czy nawet samej instalacji? Jeśli coś wie ciekawego, albo na poprzednie pytania parę słów od siebie dodać.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: LordRuthwen »

To zadaj konkretne pytanie.
Ogólnie Windowsa 10 nie zainstalujesz na dysku z tablicą partycji MBR, musi być GPT, co za tym idzie w przypadku dual boota nie możesz gruba instalować w MBR, bo tego nie ma, tylko na partycji EFI.
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

Jak nie zainstaluję? Przecież mam Windowsa 10 na dysku w układzie MBR, z resztą widać to na obrazku w pierwszym poście, gdzie 3 pierwsze partycje podstawowe sda1-3 są właśnie przez Windowsa zajmowane. Być może nowszy sprzęt domyślnie stawia sobie za zadanie utworzenie GPT przy czystej instalacji. Nie sądzę że jest to wymóg, więc co masz na myśli że musi być, heu?

Pytania konkretne są w 7-mym poście, zaraz po odpowiedzi użytkownika marcin. Jakoś żadna osoba nie była wstanie zauważyć jak nie napisać odpowiedzi.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: fnmirk »

INITIAL, należy ci się: kij i marchewka. Teraz wyjaśnienie. Zamiast napisać w czym tkwi problem to stroisz fochy.
Masz rację, dostarczenie wyniku polecenia inxi wykonanego z konta administratora systemu, jest co najmniej problematyczne i niewskazane. Jednak do głowy mi nie przyszło, że Ty je tak wykonasz.

Nie wszystkie polecenia, o których wynik proszę na forum wymagają uprawnień administratora systemu. Jeżeli wymagają tego, to specjalnie o tym informuję, chyba że jest to polecenie oczywiste apt/aptitude. Zacytuj mi fragment mojego tekstu, gdzie kogoś proszę o wynik tego polecenia, aby je wykonał z konta administratora systemu i dostarczył wynik na forum.

Wykonaj polecenie:

Kod: Zaznacz cały

inxi -rF --usb
jako administrator systemu i jako zwykły użytkownik i porównaj.

Wracając do wątku. Jeżeli aktualizowałeś system Windows do wersji 10 (z 7, 8 ) to instalował się na tradycyjnym systemie BIOS.
Awatar użytkownika
INITIAL
Posty: 25
Rejestracja: 16 lipca 2015, 14:31

Re: Debian Dual Boot Windows 10

Post autor: INITIAL »

Nie żebym był niemiły, ale "inxi " z sudo czy bez zwraca dokładnie to samo. Dokładna informacja o modelu procesora i karty graficznej niczego nie zmieni. Wystarczy, że wiesz że korzystam z Intela i Nvidia GeForce, a architektura to amd64. Chyba, że z niewyjaśnionego powodu zależy ci na adresie MAC i później zamierzasz cały internet przeszukiwać w poszukiwaniu moich postów.

Na tradycyjnym systemie systemie BIOS/MBR też może się zainstalować bez aktualizacji. Nie pamiętam kiedy instalowałem, ale jest duża szansa że był to po prostu zwykły obraz ISO Windowsa 10 wypalony na pendrive, bo teraz chyba te obrazy ponad 4GB, kiedyś na DVD się spokojnie mieściło. Więc nie tylko GPT.

Mnie tam tylko interesuje czy można postawić system bez /boot. Bo Mint utowrzył /boot/efi i nie znam się na tym czy z tego korzysta czy nie, a jeśli w przypadku Debiana będzie podobnie to po co to tworzyć /boot, gdyby się okazało, że tego nie wykorzystuje. Poza tym całą instalację planowałem przeprowadzić na pustym innym dysku, więc pierwszy system jaki zainstaluje to Windows 10 i z dużym prawdopodobieństwem będzie na MBR, a nie na GPT. A później ładuję Debiana i tutaj tylko zastanawiam się czy tworzyć /boot czy nie.

Ogóle informacje też by się przydały, albo wskazówki czy własne obserwacje. Bo mogę obstawiać że nie jestem jedyną osobą której taka konfiguracja jest potrzebna. A aktualny dział HowTo na forum jest już mocno zdezaktualizowany, jak nie rozwijany. Dodatkowo takiego tematu nie było nigdzie poruszonego, a to akurat mogło by się przydać wielu osobom.
ODPOWIEDZ