J

Ogólne pytania dotyczące systemu
mikmik
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 24 maja 2007, 22:36
Lokalizacja: Gdynia

Jądro w wersji 2.6.26 - pierwsza moja kompilacja

Post autor: mikmik »

Po roku mobilizacji. Postanowiłem skompilować jądro.

Kod: Zaznacz cały

linux-2.6.26.tar.gz         
linux-2.6.26.tar.gz.sign   
linux-2.6.26.tar.sign 
i są jeszcze łatki, czy ja mam wszystko ściągnąć i wypakować? Czy tylko ten pierwszy? Jeżeli tak to po co reszta i co z tymi łatkami?

[Dodano: 2008-07-15, 01:21]
Zrobiłem to w sumie myśląc, że to większy przypływ emocji. Nie wiem czy będzie działać jeszcze bo 90% opcji w ogóle nie zrozumiałem ale jak na pierwszy raz myślę nie najgorzej.
sali
Beginner
Posty: 121
Rejestracja: 29 marca 2007, 17:30
Lokalizacja: z du¿ego pokoju

Post autor: sali »

[url=http://kompilacja_jadra_linuxa_26.xt.pl/]TU[/url] masz fajną stronkę o kompilacji i to po polsku. Warto też zajrzeć do dokumentacji gentoo, to prawdziwa kopalnia wiedzy.
Jeśli chodzi o metodę kompilacji, to chyba od # make bla bla bla wygodniejsza jest metoda debianowa. Powstaje śliczna paczuszka .deb Tu jest małe HOWTO No i tak z mojego doświadczenia :P, trzeba pamiętać, że czasem do uruchomienia systemu potrzebny jest initramfs, ale to zależy od configu jądra.
Powodzenia
mikmik
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 24 maja 2007, 22:36
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mikmik »

Tworzenie i instalowanie paczek mam myślę opanowane ale żeby jajko odpaliło jeszcze nie do końca. Borykam się z problemem

Kod: Zaznacz cały

[0,732145] Kernel panic - not syncing: VFS unable to mount root fs on unknown-block (0,0) 
Prosiłbym o rady i sugestie.

Kod: Zaznacz cały

Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on (0:0):
Jeśli wystąpił poprzedni komunikat ten też się pojawi. Jeśli jednak wystąpi sam oznacza to, że system nie mógł sobie poradzić z systemem plików, czyli nie wkompilowaliśmy w jądro obsługi systemu plików, jakich używamy, np. Ext2/3, ewentualnie wkompilowaliśmy go jako moduł i stąd problemy.
Mam to wkompilowane na stałe (mam na myśli ext3) więc ja nie mam więcej pomysłów.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

mikmik pisze:mam to wkompilowane] na stałe (mam na myśli ext3 ) wiec ja nie mam pomysłów wiecej
Trzeba również sprawdzić drivery do obsługi dysku, sata etc. Wszystko, co jest potrzebne do zamontowania filesystemu. Na pewno coś pominąłeś.
sali
Beginner
Posty: 121
Rejestracja: 29 marca 2007, 17:30
Lokalizacja: z du¿ego pokoju

Post autor: sali »

Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Użyj sobie konfiga z /boot z aktualnego jaja co teraz masz zainstalowanego. Wczytaj go podczas etapu konfiguracji 2.6.26. Dopiero po tym zacznij sie interesowac co z niego niepotrzebnego usunąć.
mikmik
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 24 maja 2007, 22:36
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mikmik »

Dziękuję za rady będę próbował. Przepraszam, że tak długo nie odpisałem ale router mi się spalił i jestem trochę bez dostępu do internetu.

Dam znać jak poszło.
Awatar użytkownika
zomer
Beginner
Posty: 322
Rejestracja: 26 października 2007, 15:52
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: zomer »

Podepnę się pod temat. Na podanej sronie jest

Kod: Zaznacz cały

make-kpkg --revision=kernelMoj.1 kernel_image
Tu
Czegoś nie rozumiem. Nazwa kernel-image została zmieniona na linux-image ostatnimi czasy (nie wiem jestem za młody). Pytam bo mam zamiar kompilować jądro tylko jak teraz mamy linux-image a wcześniej był kernel-image. No właśnie to jak to jest?
Właściwie to moim celem jest rekompilacja jądra z zamiarem zaktualizowania informacji o sprzęcie.
puton
Posty: 12
Rejestracja: 28 grudnia 2007, 17:27
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: puton »

ja sie chcialem pochwalic, ze wlasnie po raz pierwszy w zyciu wykonalem kompilacje kernela i to wlasnie do 2.6.26 (poprzednia wersja kernela - z plyty Etcha - 2.6.16 bodajze). smiga, dziala, tylko stery ati marudza w dalszym ciagu:/
Awatar użytkownika
zomer
Beginner
Posty: 322
Rejestracja: 26 października 2007, 15:52
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: zomer »

puton Tak z ciekawości zapytam o

Kod: Zaznacz cały

linux-headers-2.6.26
jak sobie z tym poradziłeś bo ja widzę tylko

Kod: Zaznacz cały

linux-headers-2.6.25-2
jako najnowsze headers`y.
ODPOWIEDZ