Co jest z make i make install?

Ogólne pytania dotyczące systemu
lucyfer666
Posty: 52
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 15:28
Lokalizacja: siê bior± dzieci?

Co jest z make i make install?

Post autor: lucyfer666 »

Otóż, gdy wpisuję którąś z komend, to mi wywala, że nie ma takiej komendy! W czym to wpisać? Jestem w kat. z programem. Zrobiłem już ./configure, wszystko OK, ale, gdy robię make to wtedy:

Kod: Zaznacz cały

bash: make: command not found
Ktoś wie o co kaman?
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

IMO - oznacza to, że winieneś sobie zainstalować make (dlaczego go nie masz jeden pan bóg wie);; możesz mieć też coś źle poustawiane w PATH, ale wówczas jakiekolwiek polecenie wywoływane z konsoli też nie wykonywałoby się. Jeśli to drugie (sprawdź na czymkolwiek), to trzeba zmienić PATH i wskazać mu ścieżkę do programów. Stawiam jednak na apt-get install make.
lucyfer666
Posty: 52
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 15:28
Lokalizacja: siê bior± dzieci?

Post autor: lucyfer666 »

No jednak nie miałem zainstalowanego :mrgreen: . Dzięki
thor
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2008, 19:28
Lokalizacja: siê bior± dzieci ?

Post autor: thor »

Ja mam problem też z pokrewnej sekcji i podobnego typu. Otóż nie działa mi polecenie:

Kod: Zaznacz cały

./configure
wywala mi błąd:

Kod: Zaznacz cały

bash: ./configure: Nie ma takiego pliku lub katalogu
build-essentials mam zainstalowany i odpalam to jako root. Może ktoś mi podpowie czego czukać ?

Szukałem na forum i pytałem wujka googla i coś nie mogę tego nigdzie wygrzebać ;)
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

thor pisze:./configure
Tym sposobem uruchamiasz plik configure znajdujący się w katalogu, w którym jesteś. Jeżeli nie ma takiego pliku w katalogu ze źródłami to trudno - trzeba sobie przejrzeć README albo INSTALL i zainstalować inaczej.

. - tak jest oznaczony bieżący katalog
thor
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2008, 19:28
Lokalizacja: siê bior± dzieci ?

Post autor: thor »

Ok wielkie dzięki za odpowiedź. Przeglądałem całą masę poradników o kompilacji ze źródeł i wszędzie był użyty ten "configure" a nigdzie nie wyjaśnione co to właściwie jest.
lucyfer666
Posty: 52
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 15:28
Lokalizacja: siê bior± dzieci?

Post autor: lucyfer666 »

To jest skrypt, który musi być odpalony przed każdą instalacją ze źródeł, żeby wogóle coś zainstalować ;-)
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

lucyfer666 pisze:To jest skrypt, który musi być odpalony przed każdą instalacją ze źródeł
Niekoniecznie. Z reguły tak, ale są programy, które instaluje się inaczej ;)
Bodzio
Junior Member
Posty: 599
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 18:35

Post autor: Bodzio »

lucyfer666 pisze:To jest skrypt, który musi być odpalony przed każdą instalacją ze źródeł
Niektóre programy są wstępnie prekompilowane. Wtedy nie trzeba ./configure, wystarczy make & make install, lub samo make install. Zazwyczaj wszystko jest w README.
dash4
Posty: 81
Rejestracja: 11 kwietnia 2008, 00:34
Lokalizacja: Bia³ystok

Post autor: dash4 »

Witam.
Mam problem z zainstalowaniem programu qfaktury.
W każdym How To- napisane jest żeby instalować ten program poprzez ./configure , make i make install , niestety wydając te polecenia w konsoli otrzymuję coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

dash4@Daniel:~$ cd /home/dash4/Desktop/Pobrane/DC/qfaktury/
dash4@Daniel:~/Desktop/Pobrane/DC/qfaktury$ ./configure
bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu
dash4@Daniel:~/Desktop/Pobrane/DC/qfaktury$ make
make: *** Brak reguł do zrobienia obiektu `/usr/local/Trolltech/Qt-4.1.2/mkspecs/macx-g++/qmake.conf', wymaganego przez `Makefile'. Stop.
dash4@Daniel:~/Desktop/Pobrane/DC/qfaktury$ make install
make: *** Brak reguł do zrobienia obiektu `/usr/local/Trolltech/Qt-4.1.2/mkspecs/macx-g++/qmake.conf', wymaganego przez `Makefile'. Stop.
dash4@Daniel:~/Desktop/Pobrane/DC/qfaktury$ 
Co z tym zrobić? jak zwalczyć?
Proszę o odpowiedź lub odpowiednią lekturę.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ