Strona 1 z 1

Domyślny kompilator w Debian testing (etch) -- jak to jest?

: 05 lipca 2006, 19:21
autor: luka
Witam Wszystkich!

Jaki jest domyślny kompilator w Debian Etch?
Ja mam 4.0.4 i 4.1...

Jak wydam polecenie "gcc -v" to mam 4.0.4. Gdzie decyduje sie, którego uzywac? Jakiego uzywac lepiej? Który jest domyslnym??? Mam oba...

--
Lukasz

: 05 lipca 2006, 23:18
autor: fik
Jaki jest domyślny kompilator w Debian Etch?
Z tego co pamiętam to 4.1
Jak wydam polecenie "gcc -v" to mam 4.0.4. Gdzie decyduje sie, którego uzywac?
Polecenie gcc jest symlinkiem na aktualnie wybraną wersję kompilatora, zmień sobie symlink na taką wersje której chcesz używać.

: 06 lipca 2006, 02:59
autor: luka
OK! Dziekuje. No tez juz zauwazylem :-)

Tylko, teraz pytanie... Jezeli byl symlink do 4.0.4 -- to czy to nie oznacza domyslnosci? Ja tego symlinka nie zmienialem. Instalacja jest swieza (snapshot z 3.07.06).

I pytanie drugie. Czy moge tak bez zadnych konsekwencji zmieniac kompilator? Nie znam sie na tym -- ale wydaje mi sie, ze nie? Jaki to ma wplyw na programy, na relacje pomiedzy nimi? Na zaleznosci z np. glibcami. Mam na mysli tu ABI. Wiec czy mozna. Z drugiej strony po co tyle wersji kompilatorow w systemie (skoro nie mozna by).

--
Lukasz

: 06 lipca 2006, 04:10
autor: Witek Baryluk
Tylko, teraz pytanie... Jezeli byl symlink do 4.0.4 -- to czy to nie oznacza domyslnosci? Ja tego symlinka nie zmienialem. Instalacja jest swieza (snapshot z 3.07.06).
Pragne zauważyć że to nie jest wersja finalna Etch :D Developerzy mają _zamiar_ aby 4.1 był domyślnym kompilatorem w Etch. Najpierw trzeba przekompilować wszystkie pakiety i porozwiązywać problemy (bo 4.1 jest bardziej restrykcyjny co do różnych rzeczy). Dlatego jest 4.0.4 narazie.
I pytanie drugie. Czy moge tak bez zadnych konsekwencji zmieniac kompilator? Nie znam sie na tym -- ale wydaje mi sie, ze nie? Jaki to ma wplyw na programy, na relacje pomiedzy nimi? Na zaleznosci z np. glibcami. Mam na mysli tu ABI. Wiec czy mozna.
Nie powinno być problemów. Też miałem obawy że ABI biblotek będą się gryźść ale nic się interesującego nie wydażyło.
Z drugiej strony po co tyle wersji kompilatorow w systemie (skoro nie mozna by).
Na wszelki wypadek, czasami masz jakieś źródła z zewnątrz i się nie kompilują w nowszym kompilatorze. Miałem sytuacje że miałem zainstalowane 2.95, 3.0, 3.1, 3.3, 4.0, 4.1 ;D. Ale właśnie przedwczoraj usunełem i zostawiłem tylko pliki bazowe i zostawiłem tylko 4.1 w całości.

: 07 lipca 2006, 22:38
autor: luka
Dzieki! Ta odpowiedz wyczrpuje moje watpliwosci :-)

: 10 lipca 2006, 16:26
autor: Verdan
Można mieć wiele kompilatorów na raz, jeśli chodzi o gcc, zamiast manewrować przy symlinkach, polecam użyć update-alternatives. Chociaż znacznie prościej jest po prostu wpisać np. gcc-3.3 w polu CC = w pliku Makefile.

: 14 lipca 2006, 21:47
autor: fEnIo
Verdan pisze:Można mieć wiele kompilatorów na raz, jeśli chodzi o gcc, zamiast manewrować przy symlinkach, polecam użyć update-alternatives. Chociaż znacznie prościej jest po prostu wpisać np. gcc-3.3 w polu CC = w pliku Makefile.
update-alternatives nie działa z gcc.
Do innych pakietów gdzie jest wiele programów spełniających te same funkcje to jednak zalecana metoda.

pozdr,
fEnIo