Jak si

Ogólne pytania dotyczące systemu
piotrox1
Posty: 20
Rejestracja: 26 lutego 2008, 21:54

Jak się zalogować do systemu jako root?

Post autor: piotrox1 »

Może to trochę głupie pytanie ale nie mogę się zalogować jako root
Debiana mam zainstalowanego od niedawna
jak się wyloguje i w polu użytkownik wpisze : root
i w polu hasło: hasło jakie ustaliłem podczas instalacji
klikam enter a on mi pyskuje że błąd
Awatar użytkownika
3ndriu
Beginner
Posty: 246
Rejestracja: 15 kwietnia 2007, 18:00
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: 3ndriu »

piotrox1
Posty: 20
Rejestracja: 26 lutego 2008, 21:54

Post autor: piotrox1 »

3ndriu pisze:Tu masz wszystko opisane: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=52071#52071
ten wątek to czytalem i dotyczy hasla
mnie interesuje jak sie po wylogowaniu zalogować jako root haslo ja pamiętam tylko jak wpisze w pole użytkownik : root to mi puskuje ze zła nazwa użytkownika
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

Może roota masz zablokowanego i uzyskujesz jego prawa przez sudo jak w Ubuntu?
piotrox1
Posty: 20
Rejestracja: 26 lutego 2008, 21:54

Post autor: piotrox1 »

thalcave pisze:Może roota masz zablokowanego i uzyskujesz jego prawa przez sudo jak w Ubuntu?
w terminalu jak wpiszę su to potem wołami hasło po wpisaniu hasła mam uprawnienia jako root
ale mnie chodzi żeby po uruchomieniu kompa się zalogować jako root
hucul
Beginner
Posty: 189
Rejestracja: 25 listopada 2007, 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hucul »

Standardowo w Debianie po instalacji nie da się zalogować na roota. W Gnome trzeba wejść do System > Administracja > Ekran logowania > zakładka "Bezpieczeństwo" > zaznaczyć checkbox przy odpowiedniej pozycji.
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

Standardowo w Debianie po instalacji nie da się zalogować na roota. W Gnome trzeba wejść do System > Administracja > Ekran logowania > zakładka "Bezpieczeństwo" > zaznaczyć checkbox przy odpowiedniej pozycji.
i nie jest polecane tak się logować, lepiej na konsoli to zrobić lub skorzystać z su.
Uruchomienie całego środowiska jako roota wiąże się z uruchomieniem wielu programów jako super user co jest bardzo niebezpieczne.
Jackie
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2007, 06:02
Lokalizacja: ¦l±sk

Post autor: Jackie »

thalcave pisze: i nie jest polecane tak się logować, lepiej na konsoli to zrobić lub skorzystać z su.
Uruchomienie całego środowiska jako roota wiąże się z uruchomieniem wielu programów jako super user co jest bardzo niebezpieczne.
Sposób 1 (praktyczniejszy): W terminalu konsoli wydajesz komende su i podajesz hasło roota. Pojawia się znaczek # zamiast $ co oznacza, że jesteś zalogowany jako root. Po zakończeniu pracy jako root wpisujesz exit i tym samym wylogowujesz się z konta root.

Sposób 2: Naciskasz Ctrl+Alt+F1 i przechodzisz do trybu tekstowego, gdzie możesz zalogować się jako root. (Powrót do trybu graficznego: Ctrl+Alt+F7).
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

piotrox1 pisze:pytanie ale nie mogę się zalogować jako root
Powiedz w jakim sensie nie możesz się zalogować jako root.
Czy przez menadżer logowania (gdm/kdm itp.) --- domyślnie, jako root się nie zalogujesz do środowiska graficznego.

Jeżeli posiadasz nieodpartą potrzebę uruchomia jako root programu z gui to w konsoli/terminalu użytkownika należy wpisać:

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -c /ścieżka_do_programu
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

pod gnome Alt+F2 lub spod konsoli

Kod: Zaznacz cały

gksu -u root polecenie
pod terminalem

Kod: Zaznacz cały

su -c " polecenie "
ODPOWIEDZ