problem odczytaniem p

Ogólne pytania dotyczące systemu
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

problem odczytaniem płyty

Post autor: velmafia »

witam

ostatnio postanowiłem że założę sobie macierz RAID, macierz założyłem, ale musiałem sformatować dysk (normalne), więc zgrałem sobie ważniejsze dane na płytkę DVD, (przez k3b, tak jak zawsze wszystko nagrywałem, domyślne ustawienia k3b), no i teraz nie mogę ich odczytać, może to zobrazuje:

Kod: Zaznacz cały

kamil@localhost:~$ sudo mount -o defaults /dev/cdrom /media/cdrom0/
mount: block device /dev/cdrom is write-protected, mounting read-only
kamil@localhost:~$ sudo cp -r /media/cdrom0/programowanie/ ~/
cp: czytanie `/media/cdrom0/programowanie/c++/1.3': Błąd wejścia/wyjścia
cp: czytanie `/media/cdrom0/programowanie/c++/1.cc': Błąd wejścia/wyjścia
cp: czytanie `/media/cdrom0/programowanie/c++/bity': Błąd wejścia/wyjścia
(...)
cp: czytanie `/media/cdrom0/programowanie/olimpiada/zapytani/a.out': Błąd wejścia/wyjścia
cp: czytanie `/media/cdrom0/programowanie/olimpiada/zapytani/zap.cpp': Błąd wejścia/wyjścia
cp: czytanie `/media/cdrom0/programowanie/olimpiada/zapytania': Błąd wejścia/wyjścia
kamil@localhost:~$ 
na dysku tworzy mi tylko puste pliki bez zawartości.

a gdy dałem:

Kod: Zaznacz cały

kamil@localhost:~$ cat /dev/cdrom >> ~/plyta.iso
to cała płyta utworzyła mi się na dysku (więc fizycznie płyta nie jest uszkodzona), ale po zamontowaniu tego obrazu płyty, dalej to samo, tak jak z płyty - nie da się skopiować.

próbowałem jeszcze pod windą - to samo.
czy ktoś spotkał już się kiedyś z czyś takim?


aloha
leonid
Posty: 86
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 18:34
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: leonid »

Nie masz uprawnień do czytania plików na płycie - skopiuj pod rootem.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

próbowałem - to samo, już dałem sobie spokój z tą płytą, ale zastanawia mnie co jest nie tak, ponieważ pod windą też nie dało się skopiować.

potem nagrałem inną płytkę DVD i to samo, a jak nagrałem płytkę CD to normalnie odczytuje, zastanawiam się czy to nie problem z napędem, może wypadało by wyczyścić soczewki??

na razie dałem sobie spokój, jak mnie kiedyś natchnie to zobaczę do środka, ale jeśli ktoś ma jakieś sugestie to piszcie


aloha
szaman
Posty: 55
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 12:36

Post autor: szaman »

a nie aktualizowałeś przypadkiem biosu nagrywarki bo czasem sie od tego dzieją cude (np. niie chce nagrywać płyt DVD+R)
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

biosu nagrywarki nie aktualizowałem, ale aktualizowałem bios płyty głównej, ale wątpię żeby to było tym spowodowane.
ODPOWIEDZ