Debian 4

Ogólne pytania dotyczące systemu
sosen
Posty: 10
Rejestracja: 03 stycznia 2007, 01:25

Debian 4

Post autor: sosen »

Mam pytanie Czy wyjdzie Debian 4?? mail wyjsc w grudniu ale nie wyszedł... boje sie o debiana 4 poniewaz odszedł glowny deweloper i polowa teamu...
Jestem uzytkownikiem Ubuntu i chce przejsc na debiana ale troche sie boje... ze nie sprostam...
Mam Chrypke na pld a to juz calkeim inna historia
POZDRO
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

witam
sosen pisze:Mam pytanie Czy wyjdzie Debian 4?? mail wyjsc w grudniu ale nie wyszedł...
Debian Etch (czyli wersja Debiana z numerkiem 4) została już zamrożona (bo do tej pory była wersją testową), więc oznacza to że jest już dopracowywana i na najbliższym (bliżej nie określonym) czasie zostanie nową wersją stabilną. Więc wyjdzie tylko nie wiadomo kiedy...
zresztą tu już było pisane o tym:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=526
sosen pisze:boje sie o debiana 4 poniewaz odszedł glowny deweloper i polowa teamu...
o to się nie martw, ponieważ Debian jest Wolny i (na szczęście) jedna osoba nie decyduje o nim, ale cała "społeczność", więc odejście jednej (lub nawet więcej) osób co najwyżej spowolni wydanie oficjalnej wersji, ale nie wpłynie na cały projekt Debian.
co da samej sytuacji w zespole głównych developerów, czytałem coś o tym, ale nie znam dobrze tematu więc sie nie wypowiadam.
sosen pisze:chce przejsc na debiana
Debian to nie tylko oficjalne wersje stabilne, ale (głownie) wersja testowa (w tej chwili Etch, ale już zamrożony, potem, nową wersją testową będzie Lenny), i wersja niestabilna (zawsze nosi nazwę Sid), więc czemu nie spróbujesz którejś z tych wersji? o stabilność nie musisz się martwić (chodzi o nazwy wersji) ponieważ wersje te są bardzo stabilne, i nie stwarzają problemów na desktopie.
a jeśli naprawdę się boisz to po prostu zainstaluj Etch'a - już jest prawie stabilny ]troche sie boje... ze nie sprostam...[/quote]

grunt to motywacja ;] jeśli ją masz to na pewno dasz radę.
nie wiem czemu Debian nosi miano "trudnej dystrybucji", lub "dystrybucji dla zawansowanych", jak dla mnie jest bardzo prosty i przejrzysty, a zarządzanie nim nie sprawia żadnych problemów ;)
więc instaluj Etch'a i zaczynaj zabawę ;)



aloha
sosen
Posty: 10
Rejestracja: 03 stycznia 2007, 01:25

Post autor: sosen »

Etch'a - już jest prawie stabilny
-- prawie robi wielka roznice
A co to znaczy ze jest zamrozona??
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

velmafia pisze:witam
Debian Etch (czyli wersja Debiana z numerkiem 4) została już zamrożona (bo do tej pory była wersją testową), więc oznacza to że jest już dopracowywana i na najbliższym (bliżej nie określonym) czasie zostanie nową wersją stabilną. Więc wyjdzie tylko nie wiadomo kiedy...
Z dobrze poinformowanego źródła wiem, że prawdopodobnym terminem wydania jest koniec stycznia/początek lutego, ale to wszystko zależy głównie od ilości błędów RC. Im szybciej zostaną naprawione, tym szybciej Etch zostanie wydany (chcesz przyśpieszyć ten termin? Spróbuj pomóc w naprawianiu błędów)
sosen pisze:boje sie o debiana 4 poniewaz odszedł glowny deweloper i polowa teamu...
A kto był tym "głównym deweloperem"? Z tego co mi wiadomo, to odeszło zaledwie kilku, ale za to dołączyło wielu więcej - w tej chwili liczba deweloperów jest największa w historii projektu (ponad tysiąc!) a kolejna setka stara się o tę pozycję - nie dramatyzowałbym więc.
sosen pisze:troche sie boje... ze nie sprostam...
Zachęcam do instalacji Etcha już teraz. Grupa zajmująca się przygotowaniem instalatora odwaliła kawał dobrej roboty i instalacja Etcha powinna być o wiele prostsza od instalacji Sarge'a (wykrywanie sprzętu, etc.)

[ Dodano: 2007-01-03, 10:06 ]
sosen pisze:
Etch'a - już jest prawie stabilny
-- prawie robi wielka roznice
w tym wypadku naprawdę niewielką
A co to znaczy ze jest zamrozona??
Oznacza to, że nie można bez zgody managerów wydania dodawać nowych wersji pakietów. Dystrybucja jest testowana i naprawiane są wszelkie znalezione błędy (przede wszystkim te "blokujące wydanie" czyli RC)
sosen
Posty: 10
Rejestracja: 03 stycznia 2007, 01:25

Post autor: sosen »

Czyli jezeli bym chcial Najnowsza werjse debiana to jest 3 cos tak ?
Pozdro
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

sosen pisze:Czyli jezeli bym chcial Najnowsza werjse debiana to jest 3 cos tak ?
Debian Etch to Debian 4.0. Wystarczy, że ściągniesz pierwszą płytkę przez BitTorrenta lub przez HTTP. Jeżeli zamiast domyślnego GNOME'a chcesz KDE lub XFCE (zawsze możesz to zmienić po instalacji) - ściągnij płytkę z "kde"/"xfce" w nazwie.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

sosen pisze:boje sie o debiana 4 poniewaz odszedł glowny deweloper i polowa teamu...
Tak jak napisał już POX, deweloperów jest mnóstwo! Oczywiście, część odchodzi, część dochodzi. Tak to już jest. Ja jednak mam nadzieję, że Debian nigdy nie "umrze" :) Co do deweloperów to może to zabrzmi śmiesznie, ale w przyszłości sam bym chciał takim zostać. Wydaje mi się, że jestem na dobrej drodze (uczę się C++, ciągle eksperymentuje z systemem, staram się pomagać na forum - to wszystko uczy zawsze czegoś nowego). Na pewno na tym forum nie jestem sam jeżeli chodzi o plany zostania deweloperem :) Po prostu ten system mi się podoba i chciałbym się włączyć w jego rozwój.

Pozdrawiam!
zimzum
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2006, 13:52

Re: Debian 4

Post autor: zimzum »

sosen pisze: Mam Chrypke na pld a to juz calkeim inna historia
POZDRO
Jezeli w ogole masz cos takiego jak 'chrypka na pld' to na nic nie czekaj i instaluj Etch. Jest o niebo prostszy (przynajmniej w fazie instalacji).

Pozdro
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Kaka' pisze:Po prostu ten system mi się podoba i chciałbym się włączyć w jego rozwój.
Już się włączasz przez udzielanie się na tym forum :)
sosen pisze:Mam Chrypke na pld a to juz calkeim inna historia
Chrapkę chyba... Tak czy inaczej to pamiętaj, że eksperymenty z systemami nie bolą, zawsze możesz wydzielić jakiś kawałek dysku na to, albo jakiś mały przeznaczyć, a na pewno dużo się nauczysz i wybierzesz sobie dystrybucję, która najbardziej Ci odpowiada.
sosen
Posty: 10
Rejestracja: 03 stycznia 2007, 01:25

Post autor: sosen »

taa... eksperymenty... Załatwcie mi Internet 1mb/s! ;] Na mojej radiowce internet transfer wynosi 16kb/s ;]
Pozdro
ODPOWIEDZ