[+] Swap - koniecznie dwa razy wi

Ogólne pytania dotyczące systemu
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

[+] Swap - koniecznie dwa razy więcej niz pamięci ram?

Post autor: wenabdg »

Wiem, że zalecane jest aby partycja wymiany (swap) miała rozmiar dwa razy większy niż posiadana pamięć RAM, ale mam pytanie, co się stanie jak nie spełni się tego warunku? Chodzi mi o to czy to tylko sprzyja pracy systemu czyli nie jest to konieczne? A może jednak spowoduje to błąd przy uruchomieniu albo awarię systemu?

Czy ktoś wie coś na ten temat?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

wenabdg pisze:Wiem, że zalecane jest aby partycja wymiany (swap) miała rozmiar dwa razy większy niż posiadana pamięć RAM, ale mam pytanie, co się stanie jak nie spełni się tego warunku? Chodzi mi o to czy to tylko sprzyja pracy systemu czyli nie jest to konieczne? A może jednak spowoduje to błąd przy uruchomieniu albo awarię systemu?
Możesz mieć nawet 10MB partycję wymiany, a nic się złego nie stanie. Swap to taka zastępcza pamięć RAM. Po prostu, gdy skończy się miejsce w pamięci RAM zostaje wykorzystana partycja wymiany. Ja mam 2GB partycję wymiany. Ale mam 1GB RAM-u. Ale powiem Ci, że nigdy u mnie nie był wykorzystywany swap. Jeśli masz mało ramu i uruchamiasz dużo programów to powinieneś mieć trochę swapu. Przy mojej ilości ramu raczej nie jest potrzebny w ogóle swap. I tak nigdy nie jest wykorzystywany. Po prostu daj tyle na swap ile naprawdę potrzebujesz, a to, że gdzieś pisz, że musi być 2x więcej niż ramu to po prostu olej :)

Pozdrawiam!
sparks
Posty: 65
Rejestracja: 06 lipca 2006, 09:31
Lokalizacja: z Tiamat

Post autor: sparks »

Oczywiście że nie spowoduje. Najwyżej braknie pamięci. Jeśli masz odpowiednio dużo RAMU to nawet swapa nie potrzebujesz.
//---
Widzę Kaka że się ścigamy :)
vilkatla
Posty: 21
Rejestracja: 19 grudnia 2006, 01:30
Lokalizacja: /Litzmannstadt

Post autor: vilkatla »

no to jeszcze ja sie wtrace ;]

w zasadzie dwukrotny mnoznik stosuje sie w odniesieniu do pamieci < 512mb. przy ram => 512 partycja wymiany jest rzadko uzywana i spokojnie mozna dac na nia 500 mega.
ale nawet jesli masz wystarczajaco duzo pamieci, nie polecalabym nie robic swapa wcale.


pzdr
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

Tak myslalem, dzieki za potwierdzenie :-)

Pozdrawiam
Lorenzo
Beginner
Posty: 262
Rejestracja: 15 sierpnia 2006, 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lorenzo »

to jak wszyscy sie mądrzą.... :P
Poniżej 128MB (włącznie) mnożnik trzykrotny
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

to ja tez coś dodam:

zalecane jest przynajmniej tyle SWAP'U ile masz ramu, bo w razieś awarii zawartość ramu może zostać zrzucona na SWAP i potem doświadczony (albo mający chęci/potrzeby) admin może to odzyskać




aloha
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

akurat to co mówi velmafia jest praktykowane bardzo rzadko, przez developerów jądra co najwyżej. Ale z poprzednimi postami się zgadzam, mnożnik 2x jest rozsadny przy pamięci poniżej 256, potem 256-750 niezależnie od RAM (powyżej 1GB nie mam sensu). Jeśli się ma laptopa to przyda się SWAP=RAM, co by można było robić hibernację.

pozdrawiam
leonid
Posty: 86
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 18:34
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: leonid »

To zależy kto co robi - mam 2GB ramu i w ogóle nie mam swapu, miałem 512 to też swap wyłączyłem i żadnych sensacji nie zaobserwowałem.
ODPOWIEDZ