[SOLVED] Pomini

Ogólne pytania dotyczące systemu
mcdell
Posty: 41
Rejestracja: 02 grudnia 2006, 21:31
Lokalizacja: SETI@home

[SOLVED] Pominięcie etapu logowania kdm/gdm

Post autor: mcdell »

Witam!
Zastanawiam się właśnie czy można w Debianie wyłączyć etap logowania kdm/gdm. Dokładniej chodzi mi o takie coś jak w live CD, że system nie pyta się o użytkownika i hasło, ładując odrazu środowisko graficzne.

Czy jest to możliwe, jeśłi tak - to jak? :-D
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Witam!
Zastanawiam się właśnie czy można w Debianie wyłączyć etap logowania kdm/gdm. Dokładniej chodzi mi o takie coś jak w live CD, że system nie pyta się o użytkownika i hasło, ładując odrazu środowisko graficzne.
Dobra, a więc po kolei. Jest to możliwe. Jeżeli używasz gdm to wchodzisz w jego ustawienia a potem do bezpieczeństwo - tam już będziesz wiedział co zrobić :) Podobnie jest w kdm.

Jest jeszcze możliwość całkowitego wyłączenia gdm/kdm, tzn. przy starcie systemu nie będzie się uruchamia gdm/kdm tylko x'y będziesz musiał uruchomić przez 'startx' lub będzie Cię automatycznie logowało do wybranego środowiska graficznego. Jak to zrobić? Nie wiem - to było ostatnio na forum.linux.pl Wystarczyło jeden plik zmienić tylko nie mogę się doszukać jaki to plik. Ale ogólnie to lepiej tak nie robić. Lepiej po prostu użyć pierwszego sposobu, czyli tego z gdm.


Pozdrawiam!
mcdell
Posty: 41
Rejestracja: 02 grudnia 2006, 21:31
Lokalizacja: SETI@home

Post autor: mcdell »

Ok, działa. :-D Dzieĸi wielkie.
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

mcdell, aby wyrazić wdzięczność za pomoc użyj opcji "Pomógł" pod postem który Ci pomógł.
vilkatla
Posty: 21
Rejestracja: 19 grudnia 2006, 01:30
Lokalizacja: /Litzmannstadt

Post autor: vilkatla »

Kaka' pisze:Wystarczyło jeden plik zmienić tylko nie mogę się doszukać jaki to plik.
katalog z dowiazaniami do uslug startujacych z systemem - /etc/rcX.d (gdzie X to numer domyslnego runlevelu). trzeba stamtat usunac dowiazanie do gdm/kdm i po bolu.
taki sam efekt da wylaczenie tego via sysv-rc-conf, tudziez wyklikanie via system -> uslugi.

to tak gwoli wyjasnienia ]


pzdr
bogoos
Posty: 2
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 22:58

Post autor: bogoos »

A ja zaproponowałbym inne rozwiązanie: nieklikane.

Po pierwsze trzeba ze startu wywalić kdm/gdm czy inny dm jakiego używasz.

Po drugie trzeba zainstalować rungetty (jest w repozytorium więc apt-get install rungetty)

Teraz bierzemy na warsztat plik /etc/inittab i linie

Kod: Zaznacz cały

1:2345:1:2345:respawn:/sbin/getty 38400 tty1
zamieniamy na

Kod: Zaznacz cały

1:12345:respawn:/sbin/rungetty -u user -g grupa /usr/bin/X11/startx tty1
Oczywiście w miejsce user i grupa trzeba wstawić nazwę użytkownika i grupy :wink:

Nie jestem pewien czy nie trzeba dodać

Kod: Zaznacz cały

--autologin user 
ale to już musisz sprawdzić doświadczalnie (dawno takich rzeczy nie robiłem)

I mniej więcej w taki właśnie sposób robi się to na LiveCD
ODPOWIEDZ