Debian stable DVD

Ogólne pytania dotyczące systemu
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Debian stable DVD

Post autor: ms-trex »

Zdaje sobie sprawe że moge dostać opiernicz, ale troche się już naszukałem i niego mogę znaleźć linka do najnowszej stabilnej wersji debiana na dvd, do ściągnięcia z www lub ftp.
Pomógłby ktoś.
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Nie na wszystkich mirrorach dostępna jest wersja DVD.

FTP:
ftp://debian.sh.cvut.cz/debian-cd/3.1_r4/i386/iso-dvd/

BitTorret:
http://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/debian- ... 86/bt-dvd/

Zanim zaczniesz ściągać:
Jesteś pewien, że chcesz wersję stable a nie testing? (Instalujesz na serwer czy desktop?)
Nie wystarczy Ci wersja netinstall lub pierwsza płytka CD? (Będziesz instalował na komputerze, który ma dostęp do Internetu?)

PS. Właśnie się zorientowałem, że Etch będzie zajmował 3 (!) płytki DVD.
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

tak na desktop, mam neta
chcem poprostu powalczyć z debianem, aktualnie używam slacka
niestety wersja net odpada, nie widze sensu korzystania z takiej instalacji w swoim przypadku
a co to jest eth?
czytalem ze na poczatku grudnia ma byc nowsza wersja stable? warto czekac?
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Na desktop polecam Debian testing. Wersja stable jest przeznaczona głównie na serwery - po jej wydaniu paczki są uaktualniane tylko w przypadku luk bezpieczeństwa. Debian testing, to taka wersja stable + w miarę najnowsze wersje oprogramowania (paczki które przeszły kwarantannę w unstable). Mniej więcej co 18 miesięcy testing wydawany jest jako stable.

¦ciąganie wersji DVD czy kilkunastu płytek CD nie jest konieczne. Wystarczy wypalenie pierwszej płytki CD. Pakiety umieszczane są na płytkach m.in. wg popularności, więc pierwsza płytka powinna wystarczyć. Po instalacji zawsze możesz ewentualnie doinstalować brakujące oprogramowanie.

Każde wydanie Debiana ma własną nazwę. Aktualna wersja stable nazywa się "Sarge". Wesja która będzie niedługo wydana (planowano zrobić to 4-go grudnia, ale najprawdopodobniej będzie mały poślizg) to "Etch". Następna wersja będzie się nazywać "Lenny". Jeżeli wpiszesz do /etc/apt/sources.list "etch" zamiast "testing" to po wydaniu Etcha, Twój system automatycznie stanie się wersją stable. Jeżeli zostawisz wpisy z "testing" to po wydaniu, paczki nadal będą aktualizowane, a dystrybucja zmieni nazwę na "Lenny".
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

o dziekuje uprzejmie za informacje i oświecenie w temacie
hmmm 1cd mówisz, w sumie mozna chyba potem samemu usuwac i instalowac wszystko co sie chce, ale to chyba jednoczesnie wbrew filozofii debiana, nieprawdaz?
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Dlaczego wbrew? Jak najbardziej zgodnie z nią!
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

hmmm 1cd mówisz, w sumie mozna chyba potem samemu usuwac i instalowac wszystko co sie chce,
oczywiście
ms-trex pisze:ale to chyba jednoczesnie wbrew filozofii debiana, nieprawdaz?
a dlaczego tak myślisz?

Filozofia Debiana jest ujęta tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Debian_Fre ... Guidelines
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

hmm może dlatego że debian jest systemem który zawiera w sobie wszystko co potrzebne i jest w takiej formie przetestowany co daje gwarancje pełnej stabilności i wszelkie nowe instalacje mogą psuć tę stabilność może dlatego pełna instalacja debiana zajmuje aż 16CD
czyli aktualna wersja testing w grudniu bedzie jako stable, zatem takową mogę pobrac np. stad:
http://cdimage.debian.org/cdimage/weekl ... 86/iso-cd/
i mówicie że wystarczy tylko 1CD
no nic w takim razie chyba trzeba podziękować i poznawać nowe distro, ciekaw jestem czy będzie dla mnie lepszy niż slackware :-/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

ms-trex pisze:hmm może dlatego że debian jest systemem który zawiera w sobie wszystko co potrzebne i jest w takiej formie przetestowany co daje gwarancje pełnej stabilności i wszelkie nowe instalacje mogą psuć tę stabilność
Dokładnie :)
ms-trex pisze:czyli aktualna wersja testing w grudniu bedzie jako stable, zatem takową mogę pobrac np. stad:
Jeżeli chcesz na Desktop to ściągnij testing ale ściągnij 1 CD bo netinstal może sprawić kłopoty, jeżeli nie masz doświadczenia w instalowaniu Debiana. Tu masz: http://cdimage.debian.org/cdimage/weekl ... 86/iso-cd/ ¦ciągnij pierwszą CD, wypal i instaluj :)


Pozdrawiam!
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Kaka' pisze:
ms-trex pisze:hmm może dlatego że debian jest systemem który zawiera w sobie wszystko co potrzebne i jest w takiej formie przetestowany co daje gwarancje pełnej stabilności i wszelkie nowe instalacje mogą psuć tę stabilność
Dokładnie :)
chyba nie do końca rozumiesz na czym polega stabilność Debiana, otóż Debian jest stabilny (oczywiście chodzi o wersję stable) gdy instalujesz oprogramowanie z jego wersji, ale nie ma znaczenia czy instalujesz podczas instalacji czy potem, tak samo jak nie ma różnicy czy instalujesz z płytki, czy z repozytorium (przez neta).
więc możesz instalować pakiety jak chcesz i kiedy chcesz, ale pod warunkiem że pochodzą one z tej samej dystrybucji stable, to jest główne założenie dystrybucji stabilnej.





aloha
ODPOWIEDZ