bootowalny pendrive do Windows 10

Ogólne pytania dotyczące systemu
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: Andrzej70 »

Ściągnąłem obraz iso windows 10 z 2019 r. ze stronki Microsoftu.
Kłopot w tym, że wiem jak sprawić instalator startował z pendrive'a.
Zainstalowałem Multiwriter, niby od razu sam zauważył obraz iso windowsa, nagrał i niby spraawdził że wszystko ok. Problem w tym, że z tego pendrive latop B590 nie bootuje.
Program dyski pokazuje zawartość pendrive jako UDF. Myślałem, że to zły pendrive więc użyłem innego bootowalnego który miał system fat32 i na nim był instalator ubuntu. Sprawdziłem ten pendrive i z niego bootował laptop.
Niestety po nagraniu obrazu iso programem multiwriter ten pendrive też ma teraz zawartość udf, pliki z instalki windowsa, ale przestał bootować.
Najlepsze jest to, że ściągnąłem drugi dostępny obraz .iso z Microsoftu wersja z 2018 r. bo sądziłem, że może on będzie działał. Multiwriter w ogóle nie chce przyjąć innego obrazu .iso nawet jak go skasowałem. Odpaliłem ten nowy obraz .iso za pomocą "Montowanie obrazu dysku" i co ciekawe otworzył się program dyski i obraz wypalił na pendrive. Niestety taki sam efekt - zawartość udf i brak bootowania.

Czy po prostu nie ma szans bo mam za stary laptop do tego windowsa czy jednak można sprawić żeby lapek bootwał z pendrive'a? Czy jak ręcznie sformatuję pendrive tak żeby miał poprawwny MBR i partycję fat32 ms-dos to wystarczy skopiować zawartość obrazu iso na pendrive? to by mi dało możliwość bootowania?

Nie rozumiem dlaczego z obraazu iso nie tworzy mi wszystkiego prawidłowo. Czyżby mój lapek nie był w stanie uruchomić systemu z instalki windows 10 z powodu tego udf ? Postaram się zdobyć od kogoś płytę instalacyjną do sprawdzenia czy bootuje w moim lapku...
ww71
Beginner
Posty: 435
Rejestracja: 04 grudnia 2008, 11:44
Lokalizacja: lubelskie

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: ww71 »

Ja używam pod windowsem programu: rufus
Nie miałem z nim problemów do robienia instalek i debiana i win 10.
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: Andrzej70 »

Jak zainstaluję windowsa to też go użyję.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: marcin1982 »

Robiłem komuś ostatnio pendrive z Windows 10 przy pomocy woeusb, tyle, że na innym linuksie.

Oczywiście nie polecam dodawać/używać na stałe ubuntowych PPA do Debiana, ale możesz spróbować:
https://www.ubuntuupdates.org/ppa/webupd8?dist=bionic .

Wybierz gałąź Ubuntu najbardziej zbliżoną do wersji Debiana, na którym zostało to Ubuntu zbudowane (półroczne -> sid, LTS -> testing).

Sprawdzałem też kopiowanie zawartości ISO na partycję fat32 pendrive, przenoszenie przez dd, ale nie działało...
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: Andrzej70 »

Dzięki o tym woeusb czytałem już wcześniej, ale nie doczytałem jak zainstalować i skąd a potem padł dostęp do su z konsoli i jakoś odpuściłem.

P.S.
Przed chwilą ściągnąłem .iso debiana 9, normalnie kliknąłem lewym klawiszem i uruchomiłem plik za pomocą (tym razem napiszę prawidłowo) "Zapisywanie obrazów dysków" i normalnie odtworzył partycję z .iso na pendrive (można wybrać target). Pendrive zabootował i właśnie piszę z nowego systemu.

A zatem czyżby to jednak wina zawartości iso? .iso debiana zawierało ISO 9660 czyli poprzednika UDF, który najwyraźniej nie pasuje mojemu lapkowi. Czy to możliwe czy też może wystarczy np. coś zmienić w bios
Awatar użytkownika
etrollo
Posty: 85
Rejestracja: 21 czerwca 2016, 08:56

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: etrollo »

Andrzej70 pisze: 04 lipca 2019, 16:22 Jak zainstaluję windowsa to też go użyję.
Rufus byłby najlepszy, ale niestety jestem w tej samej sytuacji, znalazłem sposób na Ubuntu aby to zrobić tu:
https://fossbytes.com/create-bootable-u ... so-ubuntu/

Ale czy da się to zrobić pod Debianem? Jakby się dało to niech ktoś to przepisze pod Debian i zrobi tutoriala.
Niejeden by skorzystał dwie osoby już są chętne.

Jeszcze dodam, że wszelkie próby robienia tego przez unetbootin zawsze kończyły się błędem.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: dedito »

Lepiej użyj balena etcher
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: LordRuthwen »

A ja jakiego systemu bym nie chciał instalować z pena zawsze używam po prostu dd - zawsze działa i nigdy nie było problemu. Problem natomiast sprawiają niektóre konfiguracje - np jak masz włączone EFI w laptopie HP to najpierw trzeba zainstalować Debiana a dopiero potem Windowsa. Żeby było śmieszniej z pendrive nie pójdzie, musi być z CD podpiętego po USB, inaczej będzie się pluł o to, że nie może się zainstalować na partycji GPT, pomimo tego, że na tej samej partycji zainstaluje się z CD - ot magia securebota :)
Awatar użytkownika
etrollo
Posty: 85
Rejestracja: 21 czerwca 2016, 08:56

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: etrollo »

Ja mam UEFI zamiast BIOSa w desktopie
LordRuthwen pisze: 05 lipca 2019, 06:50 ... np jak masz włączone EFI w laptopie HP to najpierw trzeba zainstalować Debiana a dopiero potem Windowsa. Żeby było śmieszniej z pendrive nie pójdzie, musi być z CD podpiętego po USB, inaczej będzie się pluł o to, że nie może się zainstalować na partycji GPT, pomimo tego, że na tej samej partycji zainstaluje się z CD - ot magia securebota :)
No to ja chyba już na wstępie podziękuję?! :D
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

Re: bootowalny pendrive do Windows 10

Post autor: Andrzej70 »

Hmm, udało mi się dostać do sprzętu z windows 10 i za pomocą narzędzia Microsoft ściągnęło Windowsa i nagrało na pendrive. Co ciekawe - nie mógł przeczytać pendrive na którym na debianie nagrałem .obraz .iso windowsa. Eksplorator zaproponował format do fat32 z windows 95, potem narzędzie zrobiło resztę.
Co jest takie ciekawe? ano to, że po nagraniu obrazu na pendrive tym razem wszystko jest na partycji fat32. Oczywiście przyniosłem go do domu i odpaliłem bez problemu instalkę. Co prawda drze się o partycję GPT, ale to chyba kwestia usunięcia tej partycji i niech sobie założy inną.
Nasuwa się myśl - debian nie lubi windowsa a windows nie lubi debiana :)
ODPOWIEDZ