[+] nie można zalogować się na su w konsoli

Ogólne pytania dotyczące systemu
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

[+] nie można zalogować się na su w konsoli

Post autor: Andrzej70 »

Witam, mam mały problem - przez pomyłkę skopiowałem katalogi /bin /dev/ /boot /etc i /home do katalogu /usr
nie zauważyłem spacji w poleceniu i zaczął kopiować wszystko z / do /usr. Na szczęście w home miałem duże pliki i przerwałem kopiowanie. Usunąłem z /usr powyższe katalogi z wyjątkiem /usr/bin bo się nie zgadzała zawartość czyli /usr/bin musiał istnieć i coś zawierać przed kopiowaniem.
Niestety podejrzewam, że to usuwanie coś za dużo usunęło. Może mieć to związek z tym, że podczas kopiowania część plików była usuwana, więc być może coś zostało usunięte np. z /etc i wylądowało w /usr/etc. A po skasowaniu /usr/etc, pliku nie ma w ogóle. Wydawało mi się, że wszystko działa, ale na drugi dzień spróbowałen wejść na su i okazuje się, że z żadnego usera nie mogę wejść na su. Hasło jest prawidłowe, bo np. menadżer pakietów przyjmuje hasło, tak samo np. menadżer plików przyjmuje je np. do montowania systemu plików.

Pls doradźcie co jest potrzebne do uzyskania roota bo inaczej pozostaje reinstalacja systemu. Trudno cokolwiek zmienić bez uprawnień roota, ale mogę użyć dysku ratunkowego i wówczas coś zdziałam jak będę wiedzieć co usunąłem.
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2019, 21:22 przez Andrzej70, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: nie można zalogować się na su w konsoli

Post autor: dedito »

Jakieś logi z próby su (/var/log/auth.log) ?

Wrzuć wynik:

Kod: Zaznacz cały

strace su -
Co rozumiesz pod pojęciem menadżer pakietów?

Menadżer plików raczej nie pyta o hasło roota przy montowaniu zasobów.
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

Re: nie można zalogować się na su w konsoli

Post autor: Andrzej70 »

strace nie ma takiego polecenia, man strace też nie zadziałał.
do logów nie mam dostępu.
Aktualizacja pakietów albo Synaptic menadżer pakietów po uruchomieniu woła o hasło administratora.
W menadżerze plików mam takie coś jak inne położenia. Wówczas mogę wejść na partycję root czyli /
Mam też drugą partycję /dev/sda4 typu ext4 - ona jest normalnie niezamontowana - trzymam tam jakieś archiwalia. Jak chcę na nią wejść to woła o hasło administratora - być może dlatego, że zrobiłem tam uprawnienia tylko dla roota.
Chyba zgram home na pendrive i zrobię na czysto od nowa system. Też będę musiał uważać czy wszystko z home skopiowałem, bo będę kopiować z poziomu użytkowników.
Próbowałem z sudo ale dostałem komunikat
"user nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony."
natomiast przy su po prostu dostaję komunikat "su: Uwierzytelnienie się nie powiodło"
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: nie można zalogować się na su w konsoli

Post autor: dedito »

strace trzeba zainstalować, synaptic wymaga hasła bieżącego użytkownika, aktualizacja pakietów (cokolwiek to jest) też pewnie wymaga hasła bieżącego użytkownika.
Przy montowaniu partycji z poziomu menadżera plików też jest wymagane hasło bieżącego użytkownika.

Można kombinować i próbować uzdrowić tą sytuację, ale skoro nie ma problemu przeinstalować system to tak można zrobić. Nie wiadomo co tam jeszcze jest namieszane po tym przypadkowym kopiowaniu.
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

Re: nie można zalogować się na su w konsoli

Post autor: Andrzej70 »

Mam partycję / swap i zapasową ext4.
Na tej zapasowej ext4 chcę zainstalować od nowa debiana. Czy mogę wskazać jako swap tę partycję swap ze starego systemu? Chodzi o to, że póki co ten system stary działa i jak coś pójdzie nie tak z instalacją nowego to nie chcę stracić starego czyli tego z którego teraz piszę.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: nie można zalogować się na su w konsoli

Post autor: marcin1982 »

Czy mogę wskazać jako swap tę partycję swap ze starego systemu?
Możesz.
Andrzej70
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 03 października 2013, 18:36

Re: nie można zalogować się na su w konsoli

Post autor: Andrzej70 »

Zainstalowałem system, ale nie będę próbował włączyć starego bo się okaże, że coś zrobi ze swapem i nowy system nie wstanie.
Brak słów - postawiłem nowy system i przekopiowałem pliki ze starego home. Mój user ma uid 1000. Dodałem kolejnych 2 użytkowników normalnie adduser i nazwa usera. Wszystko niby ok, tyle że drugi jest na ekranie powitalnym a pierwszy nie. czyli tego z uid 1001 nie widać i trzeba wpisywać go klikając "inny użytkownik"
Próbowałem kombinować w /etc/gdm/deamon.conf wpisałem

Kod: Zaznacz cały

[greeter]
# Only include selected logins in the greeter
# IncludeAll = false
Include = user1,user2,user3
ale nic to nie dało - oczywiście restart był.
Już nic nie ruszam niech user2 cierpi - ale nie wygląda to na stabilne zachowanie systemu.

P.S.
A jednak się uparłem i zrobiłem doktorat i odzyskałem user2 na ekranie logowania
https://superuser.com/questions/661716/ ... -it-stored
Skąd niby człowiek ma takie rzeczy wiedzieć? ...
ODPOWIEDZ